Dergi Konuları

Ahmet Onur: Ofis Kültürümüzü Baştan Yazan Transformer

‘Sev. Yarat. İlham ver.’ Bu sene Ahmet Onur’a GQ Men of the Year’da İnovasyon Özel Ödülü’nün kazandıran başarısının arkasında, hayatımıza ansızın sokup geliştirdiği paylaşımlı ofisin duvarlarında boy gösteren bu üç değer yatıyor.

21-01/17/moty_ig_fotolar57-1610891700.jpg

 

Çalışma hayatının önemli bir kısmını markalarla ve kimlik tasarımıyla geçiren bir iletişimci olarak, Ahmet Onur’un kurucu ortağı olduğu Kolektif House’un mottosunun farklı bir titreşimi olduğunu düşünüyorum. İçinde olduğumuz dönemde, Ahmet Onur’un hayat görüşünü ve markasının temel taşlarını oluşturan ‘SEV. YARAT. İLHAM VER’i duymaya sadece Kolektifliler’in değil, hepimizin ihtiyacı var.

Bu yazı için yaptığımız Ahmet’ler arası görüşmede biz de doğal olarak üç tema üzerinden ilerledik: Ahmet Onur’un kendisi neyi seviyor? O kendi hayatında neyi yaratıyor? Ahmet nelerden ilhamalıyor ve kendisi nasıl ilhamveriyor?Sev

Bu hayatta derdi olan bir insan olmayı seviyor ve kendi derdinin peşine düşen bir girişimci olarak ilk paylaşımlı ofis konseptini altı yıl önce, o dönemde henüz ilgi görmeyen Sanayi Mahallesi’nde açacak kadar insanları şaşırtmayı seviyor  / Hem kendini hem çevresini dönüştürmeyi her şeyden daha çok sevdiği için, hayalini kurduğu dönüşümü gerçekleştirmek için her sabah seve seve 5:00’te kalkıyor / Benden ve çoğumuzdan farklı olarak yemek yemeyi bir hayatta kalma aracı olarak görüyor ve bu yüzden yemek için sadece gerektiği kadar zaman ve alan ayırmayı seviyor  /  Sürekli değişimi gerekli bulmadığı tek alan giyinmek olduğu için, çok sevdiği birtişörtten tek bir seferde 15 adet alabiliyor, çünkü neler onu içinde rahat hissettiriyorsa sadece onları giymeyi seviyor.Yarat

İnovasyon kavramını “İnsanın kendi penceresinden ve kendi kapasitesiyle, olmayanı yaratmaya çalışması” olarak tanımlıyor ve yaptığı tanımla uyumlu olarak kuralları baştan yaratmadan rahat etmiyor / Dört jenerasyon boyunca girişimcilik yapan yaratıcı bir ailenin üyesi olmaktan gurur duyuyorve biraz da genlerinden aldığı güçle, her ne yaratıyorsa cesaretle yaratıyor  / Hayatın önüne çıkardığı bazı duvarlara erken yaşta toslamış olmanın yaratıcılığını güçlendirdiğine inanıyor /  Her sabah soğuk bir duşla başlayan özdisiplinin kendi yaratım sürecinin olmazsa olmazı olarak görüyor  /  Şimdi de pandemiyle dönüşümü hızlanan yeni dünyanın projelerini yaratmak için büyük bir heyecan duyuyor. 

 

 

İlham Ver


Hayallerin büyük olanlarını ilhamverici buluyor ve  teknolojinin çok yakında Mars’a insan götürecek düzeye gelecek olmasından kendisi de büyük ilhamalıyor  /  Pandemi döneminde tuğla üzerine tuğla koymanın en güzel örneklerini ortaya koyarak tüm iş dünyasına ilhamveriyor  /  “Eğer sadece bir tuğlam kalsaydı onu da kendimi inşa etmek için kullanırdım” diyerek bu sefer de kişisel gelişim dünyasına ilhamveriyor  /  “Türkiye’de yeni nesil çalışma kültürü” denince en çok ilhamveren kişi olarak gördüğüm Ahmet Onur, bitmek bilmeyen enerjisiyle, bana ve etrafındaki herkese sürekli olarak ‘SEV. YARAT. İLHAM VER’ sinyallerini yaymaya devam ediyor.

 

Ahmet Onur'un inovasyona bakışını, değişim, vizyonerlik, ekip ve disiplin başlıklarıyla anlattığı GQ Master Class videolarını buradan izleyebilirsin.

 

Yazı: Ahmet Akın
Fotoğraf: @emredogru
Styling: @gunesguners
_______

Genel Yayın Yönetmeni: @alitufankoc
Projeler Koordinatörü: @alarakap
Moda Direktörü: @gunesguners
Moda Editörü: @erkanaltunay
Prodüktör: @ahmedcayli
Fotoğraf Asistanları: @mratkahya @omerserifkuru İbrahim Erdal, Murat Demir
Moda Asistanı: @can.busenurz @hackanyildirim
Sanat Yönetmeni: @ovapu
Sanat Ekibi: Abdül Kerim Taşcı, @ttdamla
Prodüksiyon: @ppristanbul Melis Özçelik, Zeynep Altunkut
Prodüksiyon Asistanları: Demirhan Sander, Gökhan Özkan, Tayfun Keskin
Set Gripim: @setgripim
Makyaj: @samaraji
Saç: @aliyilanci
Saç Asistanı: @hamzasaraa

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası