MOTY 2020 Özgünlük Ödülü: Maksut Aşkar
MOTY

MOTY 2020 Özgünlük Ödülü: Maksut Aşkar

Samsung Galaxy Z Fold 2 sponsorluğunda düzenlenen GQ Türkiye Men Of The Year 2020, ‘İyi Gelenler’ temasıyla 5 özel kategori kazananlarını açıkladı. Özgünlük kategorisinde ödül sahibi şef Maksut Aşkar, Genel Yayın Yönetmeni Ali Tufan Koç’un moderasyonundaki 'Bizi Ne Kurtaracak?' konulu Webinar’a katıldı.
Sanıyorum hayatında özgün olup, bunu hayatın gündelik her anına taşıyabilmiş olan her birey adına konuşuyorum ve onların adına bu ödülü paylaşmak üzere aldığımı bildirmek istiyorum. 
 
Gerçekten kendin olabilme özgürlüğüne sahip olmak ve bunun için hayatın boyunca çalışmak… Kendi içimdeki özgünlüğü nasıl hayatıma döndürdüğümü anlatmak istiyorum. 
 
İskenderun’da doğdum ama bir arkadaşımla sohbet ediyorduk hayatım boyunca birçok şehirde yaşadım. Dolayısıyla hiç kimlikle neredeyse çok kimlikli bir yaşamım olduğunu tarif edebilirim. İnsan olarak birbirimize yakıştırdığımız etiketlerden bahsediyorum. Bu noktada kendimi şanslı hissettim çünkü çok zengin kültürlü bir Anadolu gezisi oldu hayatımda ve bana çok şey kattı. Sonrasında üniversite yıllarında turizm ve otel işletmeciliği okudum ve 26 senenin son 13 senesinde yemek yapıyorum.
 
Özgünlüğe ilk adımımı attığım zaman 13 sene öncesi. Kendim olabileceğim bir dönüşüm yolculuğuydu benim için. Yaptığım işi bir tasarımcı gözüyle yapabilirdim tasarım okusaydım. Edindiğim deneyimlerde bana bambaşka gelmeye başladı bu noktada dışarıdan bilinmeyen birçok deneyim yaşadım. Artık tasarımcı gözüyle baktığım işe neden lezzetle tasarımı birleştirmeyeyim dedim. Ne mutlu solo karma sergilerin içine dahil oldum ve lezzetler tasarlamaya başladım. Bunun için bana inanan ve bakış açımı yenilememe dönüştürmeme geliştirmeme yardımcı olan arkadaşlarıma selamlarımı iletmek istiyorum. 
 
2007’de ilk restoranımı açmaya karar verdiğimde radikal karardı ve kendim olabileceğimi hissettiğim bir adımdı. Yiyecek içecek işinde uluslararası kurallar çerçevesinde hizmet verebilirsiniz fakat kendiniz olabilmek için ancak başkalarının adına değil kendi adınıza çalışıyor olmanız gerekir. O noktada ben de mutfağın içinde ben de tasarımın getirdiği sürekli yaratma ihtiyacını pekiştirebileceğim ve kendim molabileceğim bir ortama dönüştürmüş oldum. 
 
Yolculuk beni Neolokal’e getirdi. Süreç içinde kendin olabilmeyi öğrenmeye aday olduğun noktada deneyimlerin gelişiyor. Her ne kadar siyasetçi olmasanızda yaptığınız işin işindeki siyaseti betimleyip ona göre bir yol haritası çiziyorsunuz. Ben de Neolokal ile beraber bir aşçı olarak kendi politikamı doğru belirleyebilmeye çalıştım. Öncelikle demokratik olmak ardından kim olduğunu doğru tanımlayıp olduğun kişiyi ortaya çıkarıp doğru ifade edebilmeye çalışmak: beraberinde bulunduğumuz coğrafyayı doğru tanımlayabilmeyi gerektirdiği süreç içinde, Anadolu mutfağının doğru ifade edilebilmesi sürdürülebilir olması geleneklerimizi dışlamak yerine günümüzde kabul görür olmasını sağlamak üzerine çalışmalar üzerine gittik. 
 
Neolokal’ın 6.yılında böyle bir hediyeyi almak, yaptığımız şeyi doğru ifade edebildiğimizi anlatmış oldu.
 
 
Samsung GalaxyZ Fold2 Sponsorluğunda GQ Türkiye Men Of The Year Dijital Ödül Töreni 6 Aralık'ta!
İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası