Nasıl iyi uyursunuz? Fotoğraf: Getty Images, Kolaj: Gabe Conte
Wellness

Hızlı Uyumak (ve Gece Boyunca Uyanmamak)

Uyumak, uykuda kalmak ve ertesi gün enerji dolu uyanmak için 11 maddelik bir plan.

41 yaşındaki Massimo Alpian yıllarca nasıl hızlı uyuyacağı ve geceyi uyanmadan nasıl geçireceği konusunda mücadele etti. Penceredeki bir gölgenin esintiyle hafifçe dokunması kadar küçük bir şey bile onu telaşlandırıyor ve dinlendirici olmaktan çok uzak bir uykuya dalmadan önce 3 saat ya da daha fazla uyanık kalmasına neden oluyordu.

Alpian GQ'ya "Kendimi hiç bitmeyen bir sarmaldaymışım gibi çaresiz hissediyordum" diyor. "Uykusuzluk daha fazla kaygıya yol açıyor, bu da daha yüksek stres seviyelerine neden oluyordu. Hiç bitmeyecek bir döngü gibi hissediyordum ve bu döngü benden ya da onu durdurmak için yapabileceğim her şeyden daha büyüktü."

Alpian'ın artık canına tak etmişti ve uykusuzluğu onu birden fazla doktorla konuşmaya ve nihayetinde yatak odası ortamıyla ilgili bazı şeyleri değiştirmeye yöneltti. Bir beyaz gürültü makinesi ve karartma panjurları ile tamamen farklı bir deneyim yarattı. Nihayet dinlenebilmek için saatlerini harcadığı günler çoktan geride kaldı. "Çokça sabır, eğitim ve kendi kendime düşünmem gerekti ama yolumu buldum" diyor.

Genel sağlığınız ve refahınız için iyi bir uykudan daha önemli çok az şey var. Ortalama bir insanın hayatının yaklaşık üçte birini uykuda geçirdiği düşünülürse bu oldukça mantıklı. Ancak iyi uyku kişiye göre değişir. Uykunun maksimum faydası için, bazıları CDC'nin önerdiği gece başına 7 ila 9 saatlik uyku miktarını almak gerektiğine inanıyor. Ama aslında bundan çok daha fazlası var. Peki sağlam bir gece uykusu için başlangıç noktası ne?

Uykuya dalmanızın ne kadar sürdüğü.

Harvard Tıp Fakültesi Uyku Tıbbı Yardımcı Doçenti ve Brigham and Women's Hastanesi Uyku ve Sirkadiyen Bozukluklar Bölümü'nde yardımcı bilim insanı olan Dr. Rebecca Robbins, "En büyük efsanelerden biri, sağlıklı bir uykucunun hızla uykuya dalacağı" diyor. "Mükemmel bir dünyada, mucize bir ilacımız ya da bizi sağlıklı, doğal bir uykuya daldıracak ve uyanıp tazelenmiş hissettirecek bir şeyimiz olurdu, ancak işin aslı bunun gerçekten zaman aldığı."

Dr. Robbins, iyi dinlenmiş bir kişinin bile uykuya dalmasının 15 veya 20 dakika alabileceğini söylüyor. Bundan daha uzun sürerse, başka hangi davranışların ya da faktörlerin uykunuzu etkilediğini analiz etmenin zamanı gelmiş olabilir. Uykuya dalmak ve uykuda kalmak için sürekli kendinizle savaşıyorsanız, sizin için mükemmel 11 ipucumuz var:

Bu içerik ilk olarak  GQ US web sitesinde yayınlanmıştır.

İZLE
Murat Bür’le Wellness’a Giriş
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası