Aklınızdan Uçup Gitmesin

İş hayatı, trafik, ilişkiler, yaşımızın her geçen yıl artması derken her geçen gün istemeden de olsa strese maruz kalıyoruz. Stres zaman zaman fiziksel tepkimeler verse de çoğunlukla ruhsal olarak bizi etkiliyor. Bu etkilerin birisi de hafıza zayıflaması. Birinin adını hatırlamamak, birine bir şeyi anlattığımızı unutup yeniden anlatmak, “ben şimdi ne yapacaktım neden bu odaya geldim” gibi bir soruyu kendine sormak herkesin karşılaşabildiği problemler arasında. Problemlerin sonucunda da insanlarla etkili iletişim kuramama, özgüven eksikliği gibi durumlara kadar varan bir skala var.

14 Haziran 2017

Aklınızdan Uçup Gitmesin

Peki hafıza güçlenmesi için neler yapmalıyız?

 

  • Besinlere dikkat etmeliyiz.

 

Brokoli, ıspanak, balık, kırmızı üzüm, elma, çilek, böğürtlen, yaban mersini, portakal, çikolata, kepekli tahıllar, kuruyemiş, peynir gibi yiyecekler ve süt, yeşil çay gibi içecekler hafızayı güçlendiren besinler arasında.

 

  • Zihin Egzersizi Yapmak

 

Gün içerisinde gördüğünüz insanları sorgulayıcı bir şekilde inceleyin. Kasiyer kızın saçı ne renkti? Taksi şoförünün üzerinde ne renk tişört vardı? Peki garsonun sakalı var mıydı? Gibi sorularla hafızanızı kuvvetlendirecek akiviteler gerçekleştirin.

 

 

  • Duygularını Sesli ya da Yazılı İfade Etmek

 

Yapacağınız işi sesli ya da yazılı bir şekilde planlamak her zaman işe yarar. Sesli bir şekilde “Ben bu odaya bardak almaya geldim.” Derseniz ya da “Dün toplantı yaptığımız kişi Fırat Bey’di.” Diye bir yerlere not alırsanız hatırlamanız daha kolay olacaktır.

 

 

  • Odaklanmak

 

Aslında çoğumuzun hafıza kaybı tek bir anda birden fazla işe odaklanıp hepsini yetiştirme telaşından kaynaklanıyor. Mail yazarken aynı anda futbol maçı izlemek, biri ile telefonda konuşurken araba kullanıyor olmak her iki işe de odaklanamayıp her iki işi de yarı verimle gerçekleştirmemize sebep oluyor. Bu durumu düzeltmek için kaliteli bir zaman aralığında tek bir işe odaklanıp o işi verimli bir şekilde tamamlamaktan geçiyor.


Bu Kış Kullanabileceğiniz En İyi 5 Parfüm

PARFÜM | Bu Kış Kullanabileceğiniz En İyi 5 Parfüm

Bakımlı Erkeğin Pratik Sabah Rutini

WELLNESS | Bakımlı Erkeğin Pratik Sabah Rutini

Zayn Malik'ten Ultra Cool 7 Saç Modeli

SAÇ | Zayn Malik'ten Ultra Cool 7 Saç Modeli

Mesut Özil ve Mathieu Flamini'nin Çevre Dostu Bakım Markası: Unit

WELLNESS | Mesut Özil ve Mathieu Flamini'nin Çevre Dostu Bakım Markası: Unit

Sağlıklı Yaşama Yelken Açın

WELLNESS | Sağlıklı Yaşama Yelken Açın

Armani Code’un Yeni Yüzüyle Tanışın: Ryan Reynolds

PARFÜM | Armani Code’un Yeni Yüzüyle Tanışın: Ryan Reynolds

Daha Fazla Göster