Aklınızdan Uçup Gitmesin

İş hayatı, trafik, ilişkiler, yaşımızın her geçen yıl artması derken her geçen gün istemeden de olsa strese maruz kalıyoruz. Stres zaman zaman fiziksel tepkimeler verse de çoğunlukla ruhsal olarak bizi etkiliyor. Bu etkilerin birisi de hafıza zayıflaması. Birinin adını hatırlamamak, birine bir şeyi anlattığımızı unutup yeniden anlatmak, “ben şimdi ne yapacaktım neden bu odaya geldim” gibi bir soruyu kendine sormak herkesin karşılaşabildiği problemler arasında. Problemlerin sonucunda da insanlarla etkili iletişim kuramama, özgüven eksikliği gibi durumlara kadar varan bir skala var.

14 Haziran 2017

Aklınızdan Uçup Gitmesin

Peki hafıza güçlenmesi için neler yapmalıyız?

 

  • Besinlere dikkat etmeliyiz.

 

Brokoli, ıspanak, balık, kırmızı üzüm, elma, çilek, böğürtlen, yaban mersini, portakal, çikolata, kepekli tahıllar, kuruyemiş, peynir gibi yiyecekler ve süt, yeşil çay gibi içecekler hafızayı güçlendiren besinler arasında.

 

  • Zihin Egzersizi Yapmak

 

Gün içerisinde gördüğünüz insanları sorgulayıcı bir şekilde inceleyin. Kasiyer kızın saçı ne renkti? Taksi şoförünün üzerinde ne renk tişört vardı? Peki garsonun sakalı var mıydı? Gibi sorularla hafızanızı kuvvetlendirecek akiviteler gerçekleştirin.

 

 

  • Duygularını Sesli ya da Yazılı İfade Etmek

 

Yapacağınız işi sesli ya da yazılı bir şekilde planlamak her zaman işe yarar. Sesli bir şekilde “Ben bu odaya bardak almaya geldim.” Derseniz ya da “Dün toplantı yaptığımız kişi Fırat Bey’di.” Diye bir yerlere not alırsanız hatırlamanız daha kolay olacaktır.

 

 

  • Odaklanmak

 

Aslında çoğumuzun hafıza kaybı tek bir anda birden fazla işe odaklanıp hepsini yetiştirme telaşından kaynaklanıyor. Mail yazarken aynı anda futbol maçı izlemek, biri ile telefonda konuşurken araba kullanıyor olmak her iki işe de odaklanamayıp her iki işi de yarı verimle gerçekleştirmemize sebep oluyor. Bu durumu düzeltmek için kaliteli bir zaman aralığında tek bir işe odaklanıp o işi verimli bir şekilde tamamlamaktan geçiyor.


Erkekler için En Güçlü 10 El Kremi

WELLNESS | Erkekler için En Güçlü 10 El Kremi

Bu Sonbaharın En İyi Koşu Ceketleri

FITNESS | Bu Sonbaharın En İyi Koşu Ceketleri

Platin Saçlarıyla Justin Bieber

SAÇ | Platin Saçlarıyla Justin Bieber

Daha Hızlı Sakal Uzatmak için 7 İpucu

WELLNESS | Daha Hızlı Sakal Uzatmak için 7 İpucu

Erkekler için Kışa Özel En İyi 6 Nemlendirici

WELLNESS | Erkekler için Kışa Özel En İyi 6 Nemlendirici

Uzun Saçlara İlham Veren 12 Ünlü

SAÇ | Uzun Saçlara İlham Veren 12 Ünlü

Daha Fazla Göster