Akşamdan Kalmanın Etkisi Yaşlandıkça Neden Artar?
Wellness

Akşamdan Kalmanın Etkisi Yaşlandıkça Neden Artar?

Tatil zamanları sevdiklerinizle birlikte olup eğlenmek için mükemmel zamanlardır. Ayrıca mutlaka en az bir kez felaket bir akşamdan kalma yaşayacağınızın da habercisidir. Akşamdan kalmalığın etkileri farklı yaşlarda farklı seyreder.

Tatilde geçirdiğiniz eğlenceli bir gecenin sabahında kaç kez gerçekten “galiba ölüyorum” diyerek uyandınız? Neyin nerede yanlış gittiğini merak ediyor musunuz? 

Geçmiş deneyimlerinizle kıyasladığınızda vücudunuzun aynı alkol miktarına zamanla aynı tepkiyi vermediğini göreceksiniz. Tükenmiş bir banka hesabıyla birlikte vücudunuzda yan etkileri yaş aldıkça daha fazla hissetmeye başlamanız üzücü bir farkındalık.

O zamanlar gençliğin ateşiyle, sofradaki her içkiyi içip ertesi gün bir bebek kadar zinde uyanabiliyordunuz (en azından sadece feci bir ağız kokusu oluyordu.) Şimdi, üç bira içtiyseniz, yanınızda ertesi gün için yedek Hydralyte veya Alka Seltzer bulundurmanız gerekiyor.

Peki ne değişti?

Yirmili yaşlarımızın başlarından uzaklaşmaya başladıkça, akşamdan kalmalar “acaba” olmaktan çıkıp “ne zaman” etkisini gösterir haline gelmeye başladı. Akşamdan kalmalar yaş ilerledikçe adeta ufukta beliren bir fırtına gibi. Bu kadar “az” içkinin size ağır bir akşamdan kalma hissi yaşatması muhtemelen sizi delirtmek üzere. Muhtemelen, şu anda bu yazıyı da feci bir akşamdan kalma ve gözleriniz yarı açık bir şekilde okuyorsunuz.

Son zamanlarda eğlenceli Cumartesi gecelerinin ardından kötü bir Pazar geçirme sayılarımızın artması sebebiyle yaşlandıkça bunun neden daha da kötüleştiğini keşfetmeyi kendimize görev edindik. Çeşitli tıp dergilerine danıştıktan ve tatilde farkında olmadan kendimizi Alpha/Beta testleri için deney haline getirdikten sonra, bu konuda uzman olduğumuzu söyleyebiliriz.

Burada akşamdan kalmaların neden yaşlandıkça daha da kötüleştiği de dahil olmak üzere tüm sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

NOT: Yapılan tıbbi araştırmalar sonucu alkol tüketiminin "zararsız" bir miktarının olmadığı kanıtlanmıştır. Alkol sağlığa zararlıdır. 

GQ AU

İZLE
Felekten bir gün
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası