Büyüklerimizin bir bildiği vardır
Wellness

Büyüklerimizin bir bildiği vardır

Eski tüfeklerin klasik bakım yöntemleri hak ettikleri prestiji yeniden kazanıyor. Doğal yağ ve bitkilerle hazırlanan bakım reçetelerinin başarısı erkekleri geleneksel yöntemlere dönmeye davet ediyor. Doğal ürünler hakkında merak ettiklerimizi aktarlara sorduk.

Saçım olmadan asla

Öncelikli sorumuz hangi bakım türünün daha çok önemsendiği. Erkek bakımı listesinin tepesinde her devrin şampiyonu oturmaya devam ediyor: saç. Döküldü mü, seyreldi mi, gitti gidiyor mu endişeleri saç bakım ürünlerini erkeğin vazgeçilmez yol arkadaşı yapıyor. İkinci sıradaysa cilt bakım ürünleri var. Sakal ve bıyık son yıllarda yükselen değer ama bu yükseliş bakım endeksine yansımıyor. Erkekler saç bakım ürünlerini sakal ve bıyıkları için de kullanarak bir taşla iki kuş vurmanın peşinde. Geleneksel, badem yağı, zeytinyağı gibi biz diyelim doğal siz deyin organik ürünler bu kategorilerde özellikle yükselişte.

Hindu yılanı bol bulunca saçına sürermiş

Ayakkabısını giydik, kemerini taktık, kalanıyla da dökülen saçlarımızı kurtardık. Evet, yılan yağından bahsediyoruz. Son 3-4 yıldır çok talep gören bu ürün tahmin edebileceğiniz üzere Hindistan’dan geliyor. Saç hücrelerini yeniliyor ve canlı ama aktif olmayan saç köklerini de harekete geçiriyor. Aktif köklere zaten faydalı. Herkeste aynı etkiyi yapmıyor ama memnun kalan da kalıyor.

Vitaminsiz olmaz

Sakal ve bıyık bakımındaki sıkıntı kullanılan yağların çoğunun seyreltilmiş olması. Seyreltilmiş yağlarla hazırlanacak karışımlara eczaneden alınacak E ve B vitaminlerini eklenmek gerekiyor. Aranızda bunu yapmaya üşenecek olanlar olduğunu biliyoruz. Onlara verebileceğimiz tek tavsiye saf yağları arayıp bulmak için çaba sarf etmeleri.

Kazın ayağı uzun ömürlü değil

Gözler aynasıdır dolayısıyla kırışmaları yedi yıl uğursuzluk demektir. Bu yüzden erkekler göz çevresindeki kaz ayağı denilen kırışıklıklar için doğal bakım kremleri kullanırlar, kullanmıyorlarsa da kullanmalıdırlar. İşi garantiye almak için kendi kreminizi kendiniz üretmenizde mümkün. “Yaparım” diyırsanız bir yemek kaşığı kili, krem kıvamına getirecek kadar maden suyu ve birkaç damla limon suyuyla karıştırıp yüze uygulayın. 15-20 dakika sonra ciltte kuruyan maskeyi durulayarak çıkaratın. Bu tür bir maske üst tabakadaki ölü deriyi temizler, cildin yenilenmesine yardımcı olur, siyah noktalara da iyi gelir.

Bakımı kafada bitirmek lazım

20 ml sarımsak yağı, 20 ml ısırgan yağı, 20 ml çam terebentin, 20 ml badem yağı, 20 ml defne yağı, 20 ml jojoba yağı, 20 ml menekşe yağı ve 20 ml hint yağı aynı oranda karıştırıldıktan sonra, haftada 2-3 kez, geceleri yatmadan önce saç diplerine uygulanır. Hatta 5-6 saat kadar kalırsa saç derisinin sağlıklı kalmasını, saçların güçlü uzamasını sağlar.

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İLGİLİ İÇERİKLER bakım
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası