Kahve Bağımlısı mısınız?
Wellness

Kahve Bağımlısı mısınız?

Kendinizi sabah kalktığınızda kahvenizi içmeden uyanmış saymıyor musunuz? Peki bu bağımlı olduğunuzu düşünmek için bir sebep mi? Cevaplar haberde.

 

Sabahları Baş Ağrısı İle Uyanıyorsanız: Yataktan kalktığınız anda başınız çok şiddetli ağrıyor ve bu hemen hemen her sabah tekrarlanıyorsa; üzgünüz ama kahve bağımlısı olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Şunu unutmayın. Vücudumuz susuz kaldığında da baş ağrısı çekeriz. Kahve vücudumuzdaki suyu da tüketir. Çözüm basit; her bir bardak kahve için, iki dolu bardak su tüketmeliyiz. Böylelikle vücudumuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını da almış oluruz. 

 

Kahvesiz Olduğunuzda Sinirli Oluyorsanız: Özellikle sabahları çekilmez bir insan mı oluyorsunuz? Kahvesiz kaldığınız uzun saatler sonrası sinirlerinize hakim olamadığınız bir durumdaysanız, kahve bağımlılığınız tahmin ettiğinizden daha fazla olabilir. Dikkatli olun. 

 

Kahve Tüketmediğinizde Tansiyonunuz Düşüyor: Kahve çok ciddi bir uyarıcıdır. Fazla kahve içtiğimizde çarpıntı ve kalp ritminde hızlanmaları bu yüzden hissederiz. Vücudumuzda ciddi bir alışkanlık yaratacağı için tüketemediğimizde ise, ciddi tansiyon düşüklükleri yaşayabiliriz. 

 

Kas Spazmı Yaşıyorsanız: Aşırı kafein tüketimi az önce bahsettiğimiz gibi vücudunuzdaki suyu emer. Susuz kalan vücutta başta bacak bölgeleri olmak üzere kaslarda spazmlar yaşanmaya başlar. Huzursuz bacak sendromu dediğimiz ve çaresi çok da olmadığından bizi uykusuz bırakan hastalığa ise ne yazıkki davetiye çıkarırız. 

 

İyi Uyuyamıyorsanız: Kahveyi fazla tüketmeye başladıktan sonra uyku düzeninizde bozukluklar yaşamaya başlamış olmanız çok muhtemel. Kafein serotonin hormonunda azalmalara sebebiyet verir. Kahve sizin kendinizi daha enerjik ve ayık hissettireceği için gece uykuya dalmakta zorluk çeker ve vücudunuzun uykuda olması gerektiği saatleri ayakta geçirirsiniz. Bunun çözümü ise; kahve tüketimini olabildiğince gündüz saatlerinde yapmak ve hava karardıktan sonra kafeinden uzak durmaktır. 

 

Kahvenin yukarıda saydığımız gibi birçok zararı olsa da unutmamamız gereken birçok faydası da olduğudur. Kahveyi bırakın demiyoruz. Ancak eğer belirtiler size de uyuyor ve bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız azaltmanızı tavsiye ediyoruz. 

Kahveyi azaltmak tıpkı şekeri azaltmak gibidir. Yol aynıdır. Yapmanız gereken tek şey miktar azaltmak. Kafeinsiz kahveler sizin için biçilmiş kaftan. Decaf kullanımına hemen adapte olamasanız da kafeinli kahve ve kafeinsiz kahveyi karıştırarak başlayabilirsiniz. Faydasını göreceğinizin garantisini veriyoruz.  

İLGİLİ İÇERİKLER kahve kafein bağımlılık
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası