Lüks Meditasyon Ana Akım Olur mu?
Wellness

Lüks Meditasyon Ana Akım Olur mu?

Bin yıldır varlık gösteren kavramların her sene sıfırdan icat edilmiş veya yeni keşfedilmişçesine ‘trend’ damgası yediği bir dönem bu: Chia tohumu, yoga, kinoa, pilates, boks ve bisiklet yavaştan sırasını saldı; sıra ironik bir şekilde, meditasyona geldi. New York çıkışlı yeni oluşum ve gösterişli kulüp ‘Inscape’; meditasyon fikrini şık bir pakette sunmak, ‘ana akım’ yapmak, havalı (ve pahalı) bir trende dönüştürmek amacında. Hesap tutar mı? Bir gün her köşe başında, CrossFit ve yoga salonlarının yanında meditasyon kulüpleri açılır mı? Gittim. Denedim. Yazdım.

Beyazlar ve huşular içinde gayet çekici, alımlı, sakin ve model görünümlü bir kadın görevli. Ön bilgi niyetine birtakım kurallardan ve seansın akışından bahsediyor. Kurallar basit: Telefon ve ayakkabı yasak. Kıyafet konusu rahat: Herhangi bir zorunluluk yok; üst baş taşıma, değiştirme derdinden muafsınız. İş kıyafetiyle seansa gireni, aynı şekilde çıkıp günlük koşturmasına kaldığı yerden devam edeni çok.

 

Manhattan’da Downtown trafiğinin tam ortasında, tematik gym salonlarının doğduğu sokağın içinde bulunan bir meditasyon kulübü Inscape. İç mekana gece kulübü havası hakim. Yerli-yabancı gym salonlarının yaratmaya çalıştığı o ‘kop-kop’ kulüp zorlaması değil bu. Oval kapısından geçip de kubbeli tavanın altında, gece kulübü ışıklandırması etkisine kapılıp “Burada sıkı parti verilir” diye düşünmeyen, gözleri DJ’i veya barın yerini aramayan kendini New Yorklu saymasın. Bir noktadan sonra bulunduğunuz odanın tasarımı fazla bir önem taşımıyor aslında. Buradayken nerede ve kimlerle olduğunuz da pek fark etmiyor çünkü yaptığınız eylem, gözünüzü kapatmak ve vücudunuz dik bir şekilde oturmak.

 17-07/21/inscape-front-of-store.jpg

İçi kauçuk dolu, farklı ebat ve şekillerdeki yastıkları kullanarak rahat edeceğiniz bir pozisyon buluyorsunuz. Ve hayattaki odaklanma ve konsantrasyon problemlerini çözmeye yönelik tasarlanmış, 33 dakikalık meditasyon seansı ‘Focus’ başlıyor.

 

Küçük, ufak, amatör işi denemeler; anlık, kısa kesit başarılar bir kenara; ‘Meditasyon 101’ seviyesinden hislerimi anlatayım size: “Siz gözlerinizi kapayın, gerisini düşünmeyin, bırakın asıl işi ‘o ses’ yapsın” demekte haklılar. 33 dakika boyunca verdiği komutlarla

sadece nefes alıp vermenizi odaklayan, hoparlör yardımıyla odanın tamamına yayılan ‘dış ses’, ‘Her’ filmindeki Scarlett Johansson ile sanki uzaktan akraba. Alıp götürüyor, çekip çıkarıyor.

 17-07/21/inscape-front.jpg

Seans sonrası akılda oluşan ilk ve belki de tek soru: “Neden?” ‘Meditasyon kafası’na girebilmek adına mutlaka milyon dolar harcanmış, gece kulübü ortamında spa dinginliği sunan bir odada oturmak ve bunun için abuk bir fiyat mı bayılmak gerekiyor? (33 dakikalık seanslar yaklaşık 80-85; 66 ya da 88 dakikalık olanlarsa 110 Lira civarı.) “İnsanlara meditasyonla tanışabilmeleri için modern ve şık bir zemin hazırlamak istedim, hepsi bu” diyor Inscape’ın kurucusu, ‘yeni meditasyon anlayışı’nın yaratıcısı Khajak Keledjian.

 

Khajak’ın öyküsü enteresan, tanıdık ve beklenmedik: Kurucusu olduğu, CEO’luğunu yaptığı lüks segment kadın giyim markası Intermix’i 2013 yılında 130 milyon Dolara GAP’e satmasıyla değişiyor hayatı. “Sanki ben beynimi kontrol edemiyordum, beynim beni kontrol ediyordu” hissiyle yaşadığı bir dönemde Wall Street kurdu bir arkadaşının tavsiyesi üzerine meditasyonla tanışıyor. Keşfettikçe bu mucizeyi daha çok insanın hayatına sokmayı hayal etmeye başlıyor. 11 gün boyunca tek kelime laf bile edemediğin sessiz meditasyon tekniği Vipassana macerası ve kalbinin, gözünün açıldığı bir Burning Man mesaisi sonrası meditasyonu ‘ana akım’ yapma planı yavaş yavaş beliriyor kafasında: “Burning Man’deyken tapınakların birinde yapılan meditasyona katıldım. Hayattaki varlığımı ilk kez derinden hissettim. ‘Neden bu hissin, ortamın aynısı New York’un orta yerinde olmasın? Gerçek hayattan kopmak, kim olduğunu hatırlamak için mutlaka Burning Man’e kadar gitmen gerekmemeli’ düşüncesi beni bugünlere getirdi.”

 

Birkaç dakikalığına da olsa nefesini sayıp takip edebildiğin, vücudunun havayla temas ettiğini hissedebildiğin anlar ruhunda bir şeylerin kımıldadığını fark etmen için yeterli. Tam da Khajak’ın hayal ettiği gibi, bir anlığına da olsa kafandaki ve etrafındaki tüm sesler susuyor, sadece sen ve iç sesin kalıyor sahnede. Neyse ki seans sonrası yüze çarpan ‘havalı kulüp’ fiyatları anında gerçeğe döndürüyor: 15 – 20 Liraya şişe su, 150 Liraya meditasyon mumu, 300 Liraya havlu, 600 Liraya aylık abonelik...

17-07/21/inscape-the-alcove.jpg 

Inscape, yıl sonuna kadar birkaç şube daha açma hazırlığında. Bir başka meditasyon kulübü ‘MNDFL’ ilk şubesini Ocak ayında açtı. Mart sonuna kadar ikinci ve üçüncüsünü de açacak. Son Wall Street Journal raporuna göre günümüzde meditasyon; mobil uygulamalar, uğruna yapılan seyahatler, basılan kitaplar ve verilen seanslarla yaklaşık 1 milyar dolarlık bir sektör yaratmış kendine. Günlük ses, görüntü ve bilgi bombardımanından kaçacak delik arayanların bu kulüpleri doldurması sürpriz değil, ‘yeni trend: meditasyon’ demek ise hiç abartı değil. Anlayacağınız Buda yağmuru yakındır. ‘Buda’nın anlam kayması daha da yakın: Bu da gelir. Bu da geçer. Bu da...

İZLE
Murat Bür’le Wellness’a Giriş
İLGİLİ İÇERİKLER wellness meditasyon
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası