Mevsimsel Depresyonla Nasıl Mücadele Edilir?
Wellness

Mevsimsel Depresyonla Nasıl Mücadele Edilir?

Soğuk ve karanlık yaklaşırken kendinizi kasvetli mi hissediyorsunuz? Yalnız değilsiniz. İşte Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu ve onunla nasıl mücadele edileceğine dair uzman rehberimiz.

Bazı insanlar için kışın başlangıcı, battaniyenin altına girip, Netflix'i ateşlemek ve her şeye tarçın eklemektir. Bazıları için fazla güneş görmemek bir kabustur. 

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemine göre, Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu Birleşik Krallık'ta yaklaşık iki milyon, Kuzey Avrupa'da ise 12 milyondan fazla insanı etkileyebilmektedir. Temel belirtiler arasında depresif hissetmek, iyi uyuyamamak, yorgun hissetmek, fazla uyumak, aşırı yemek yemek, sinirlilik, düşük ve çekingen hissetmek yer almaktadır.

ABD'de Ulusal Tıp Kütüphanesi, bu durumun halihazırda depresyon veya bipolar bozukluktan muzdarip olanları orantısız bir şekilde etkilediğini, ancak çocuklardan yetişkinlere kadar herkesin savunmasız olduğunu söylüyor.

Değişen mevsimler, sinirli ve moralsiz hissetmeden de yeterince zor olduğundan, Lanserhof Sanat Kulübü’nün tıbbi işler müdürü olan, 35 yıllık deneyime sahip bir terapist ve doktor Ursula Levine’den bu durumun tam olarak ne olduğunu ve nasıl atlatılacağını açıklamasını istedik.

British GQ

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası