Neden Köpeğinizle Koşuya Çıkmalısınız?

Köpeğinizle koşmanın sizi daha hızlı yapabileceğini biliyor muydunuz?

07 Haziran 2020

Neden Köpeğinizle Koşuya Çıkmalısınız?

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Hayat dostunuzun ve en iyi arkadaşınızın sizi performans olarak daha yukarıya çıkarabileceğini biliyor musunuz? Eğer bu durumu yeni öğrendiyseniz, aşağıda yazacaklarımızı dikkatle okumaya hazırlanın

İngiltere’de oldukça yaygın olan Canicross, köpeklerle birlikte koşulan bir kros sporudur. Bağımsız bir spor olarak popülerliğini sürdüren ve her yıl tekrarlanan yarışlarla karşımıza çıkan sonuçlar ise bizi köpeğimizle koşmaya teşvik edebilir. Dünya Canicross Şampiyonu Ben Robinson, 5 kilometrelik bir parkuru tek başına 15 dakika içerisinde koştu. Ertesi gün, köpeğiyle bir araya gelen Robinson, bu sefer parkuru 13 dakikanın aşağısında koşmayı başardı. Peki bu nasıl gerçekleşti?

Öncelikle Robinson’un en büyük avantajı köpeğinin cinsinin bir Greyhound ve Alaska Husky karışımı olmasıydı. Hız ve dayanıklılığıyla öne çıkan bu köpekler, mükemmel bir koşu makinesidir. Bu köpeğin ritmine ayak uydurmak için aralıksız bir şekilde performansınızı yükseltmelisiniz. Robinson, hem köpeğinin sağlığı açısından hem de kendi performasını yükseltmek için haftada iki kez köpeğiyle birlikte antrenman gerçekleştirdi. Diğer günler ise bireysel olarak çalıştı. Bir süre sonra köpeğine ayak uyduran ve bununla birlikte Canicross şampiyonluğunu da göğüsleyen sporcu, köpeğinin performansı üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu açıkça belirtiyor. Siz de köpeğinizle koşmayı ya da yakın zamanda bir köpek sahiplenmeyi istiyorsanız, Robinson’un yolundan ilerleyebilirsiniz. Türkiye’de sokakta yaşayan ve sahip edinilmeyi bekleyen 8 milyon sokak hayvanı olduğu tahmin ediliyor. Belki hepsi Ben Robinson’un köpeği kadar hızlı olamaz, yine de size hem iyi bir dost hem de spor hayatınızda iyi bir partner olabilir.

Köpeğinizin Sağlığına Dikkat Edin!

Köpeğinizle koşmaya hevesli olabilirsiniz ancak, ön planda tutmanız gereken ilk şey köpeğinizin sağlığı. Henüz gelişimini tamamlamamış bir köpekle koşuya çıkmamalısın. Köpeklerin hareketli ve oyun sever olduğunu biliyorsunuz, fakat ilerleyen dönemlerde köpeğinizin sağlığı açısından hem köpeğinizi hem kendinizi dizginleyin. Diğer bir konu ise eğer köpeğiniz koşmak için hevesli değilse, sakın onu koşmaya zorlamayın. Bir süre sadece gözlemleyin ve endişe ediyorsanız en yakın zamanda onu veterinere götürün. Son tavsiyemiz ise her köpeğin koşabileceğini düşünmeyin. Bazı köpeklerin metabolizması ve fiziksel yapısı aslında koşmaya uygun değil. Bilinçli bir sahip olmayı sakın unutmayın!


Karın Antrenmanında Sık Yapılan Hatalar

FITNESS | Karın Antrenmanında Sık Yapılan Hatalar

Güçlü Saçlar İçin En İyi Ürünler

SAÇ | Güçlü Saçlar İçin En İyi Ürünler

Hareket Etmeye Dair Doğru Bilinen Yanlışlar

FITNESS | Hareket Etmeye Dair Doğru Bilinen Yanlışlar

Netflix Bizi Gevşetmeye Kararlı

DENGE | Netflix Bizi Gevşetmeye Kararlı

Şimdi Yüzme Zamanı

FITNESS | Şimdi Yüzme Zamanı

Güneş Sonrası Cilt Bakımı

DENGE | Güneş Sonrası Cilt Bakımı

Daha Fazla Göster