Sezgisel Beslenme Bir Diyet Değildir - Nasıl Yapmanız Gerektiğini Anlatıyoruz
Wellness

Sezgisel Beslenme Bir Diyet Değildir - Nasıl Yapmanız Gerektiğini Anlatıyoruz

Acıktığınızda yiyin, doyduğunuzda durun.

Paul Newman/Cool Hand Luke - 1967

Diyetlerle ilgili kurallar zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir. Yağ iyi mi kötü mü? Karbonhidrat yemeli miyiz? Sadece gıda intoleransınız olup olmadığını keşfetmeniz için diyet yapmanızı isteyen insanlar var. Başka insanlar, daha zinde olmak adına veya iş gününü tamamlamak için daha fazla enerjiye erişmenin bir yolu olarak diyet yaptığını söylüyor. Kimileri de, diyetlerin genellikle geçici çözümler olduğuna dikkat çekerek, diyetten tamamen kaçınmayı öneriyor. Diyetisyen Wesley McWhorter'ın bize söylediği gibi, "Bir şeyleri kestiğiniz için sonuç alıyorsunuz. Diyetler ikiye ayrılır: Kısa vadede kilo veririz ve uzun vadede kilo alırız.”

Diyet yapmalı mıyız yapmamalı mıyız soru işaretleri bir yana insanlar belirli rejimler uygulamaya devam ediyor. Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi'nden alınan verilere göre, ABD'deki tüm yetişkinlerin yaklaşık yarısı her yıl kilo vermeye çalışıyor.

Ancak, daha sağlıklı olmak ve hissetmek için bir yol daha var: Sürekli yediğiniz lokmaları saymadığınız, aldığınız proteini miktarını ölçmediğiniz, sürekli kendinizi kontrol etmeyi gerektirmeyen bir yol. Buna sezgisel beslenme deniyor.

GQ US

!! Bu içerik bilgildendirici amaçla hazırlanıp yayınlanmıştır, tıbbi bir tavsiye olarak algılanmamalıdır. !!

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası