Stresi Arttıran Spor Aktivitelerine Son
Wellness

Stresi Arttıran Spor Aktivitelerine Son

Bedeninizi çalıştırırken ruhunuzu dinlendiren molalarla rahat bir nefes alma, belki de alıştığınız o salondan çıkma zamanı.

Ne kadar arasak da Türkçede ideal karşılığını bulamadığımız, dolayısıyla İngilizce haliyle dergimizin bölümlerinden birinin başlığı haline gelen wellness terimi; ruhsal, fiziksel ve sosyal anlamda mutlu ve sağlıklı yaşamak olarak tanımlanabilir. Yani duygularımız, bedenimiz ve hayata bakışımız açısından daha iyi hissederek yaşamak! Bunu kim istemez ki? Biz de şehir hayatının kaosunda bir tatlı huzur vadeden wellness’a hayatta hak ettiği yeri ayırıyoruz ve sağlıklı yaşam odaklı içeriğimizi artırıyoruz.

Ruh sağlığınızı fiziksel sağlığınızla gitgide aynı derecede önemsemeye başladığınızın bilincinde olduğumuz için, Eylül sayımızda wellness’a “bütünsel” bir yaklaşım sergiliyoruz: “An”da kalmanın ve forma girmenin yeni yollarını takdimimizdir.

Bir mola verin. Yüksek tempolu Boot Camp seanslarını ve pestilinizi çıkaran spin derslerini geride bırakıp hem zihninizi, hem de bedeninizi canlandıracak alternatif bir fitness dersine kaydolun.

17-08/04/screen-shot-2017-08-04-at-172840.png

1 DNAFit

Nedir? Sağlıklı ve uzun yaşam, doğru beslenme ve güçlü bir spor performansı için geliştirilmiş bir gen testi olan DNAFit, bireyin potansiyelini ortaya çıkarmak için genetik şifresini çözüyor ve kişiye özel bir rehber, bir nevi yol haritası sunuyor.

Faydaları neler? Her insanın eşsiz bir DNA yapısı olduğunu savunan DNAFit; kişiye nasıl besleneceği, spor yapacağı ve yaşayacağı hakkında rehberlik sağladığı için, deneme-yanılma yöntemine son verilmiş oluyor. Bir başkasının kapasitesine ve hedeflerine göre değil, sizin gerçek potansiyelinize göre oluşturulmuş raporlarla hareket ediyorsunuz. Bilimsel verilere dayalı, “hedef odaklı” egzersizlerle, daha kısa sürede ve kalıcı sonuçlar alabiliyorsunuz.

Nerede? Basit bir tükürük testi olan DNAFit’i uyguladıktan sonra, Hillside City Club Sports Team’in size özel hazırladığı programlarla yeni bir “yaşam tarzı” benimseyebilir,  fitness’ın yanı sıra wellness hedeflerinize de daha hızlı ulaşabilirsiniz. Hillsidecityclub.com     

17-08/04/screen-shot-2017-08-04-at-172856.png  

2 Tuz Havuzunda Egzersiz

Nedir? İyileştirici ve yorgunluğu alıcı özelliğiyle bilinen tuz havuzunda, özel eğitmenler eşliğinde yapılan ve suyun kaldırıcı gücü sebebiyle bedeni fazla zorlamayan egzersiz yöntemi. Magnezyum sülfat tuzu içeren suda gerçekleştirilen bu sıra dışı deneyim, klasik su jimnastiğinin “şifalısı” olarak kabul edilebilir.

Faydaları neler? Özellikle bel ve diz problemi yaşayanlar ve spor yaparken risk almak istemeyenler için tuz havuzu önemli fayda sağlıyor. Sudaki tuz kas ağrılarını dindiriyor, stresi azaltıyor, dolaşımı iyileştiriyor ve zihni rahatlatıyor. Yani deneyimin sonunda yenilenmiş hissediyor, daha olumlu bir bakış açısına sahip oluyorsunuz.

Nerede? Swissôtel The Bosphorus bünyesindeki Pürovel Spa&Sport’da, bedeninizi sonbahara hazırlayın. Canlandırıcı bir tuz havuzu seansının ardından, “erkeğin dünyası” menüsünden The Refinery PowerLift bakımını yaptırabilirsiniz. “Galvanik ve mikro” akımlarla cildi en derin seviyede uyaran yöntem, cildin daha diri ve gergin görünmesini sağlıyor. Swissotel.com.tr

17-08/04/screen-shot-2017-08-04-at-172904-1501857238.png

3 Yin Yoga

Nedir? Hayatımız ve yaşadığımız şehirler bu kadar aktif ve “yang” iken, biraz da “yin” iyi gelmez mi? Yin yoga; kaslar pasif haldeyken, pozlarda normalden uzun süre kalınarak ulaşılan meditatif bir zihin eşliğinde derin bağ dokusunu, eklemleri ve kemikleri hedefliyor.

Faydaları neler? Esnekliği artıran ve chi enerjisinin dolaştığı kanallardaki blokajları açan yin yoga, düşüncelerin durmaksızın aktığı zihnimizi bir süreliğine de olsa durağanlaştırabilecekse, denemeye değer olduğunu düşünüyoruz.  

Nerede? İstanbul’da Cihangir, İstinye ve Caddebostan’da şubeleri bulunan Cihangir Yoga’da dinamik yoga derslerini dengeleyen ve tamamlayan Yin Yoga dersleri veriliyor. Herhangi bir ön deneyim gerektirmeyen meditatif çalışmanın ardından uygulanan; toksinleri vücuttan atan ve kaslar üzerinde derinlemesine etki eden Bağ Dokusu Masajı’nı yaptırmak iyi fikir. Cihangiryoga.com 

17-08/04/screen-shot-2017-08-04-at-172829-1501857260.png

 

4 Çakra Nefes Meditasyonu

Nedir? Bazı inanışlara göre, insanda bulunan ve girdap şeklinde döndüğü söylenen enerji merkezleri, yani yedi çakranın her birini tecrübe etmenize ve farkında olmanıza yardım edebilecek bir aktif meditasyon tekniği.

Faydaları neler? Derin nefes alış-verişi ve beden hareketlerini kullanarak, melodik sesler eşliğinde yapılan meditasyon, çakraları canlandırarak açılmalarına yardım ediyor. Böylece fiziksel güçte artış, iletişim rahatlığı ve bütünleşme gibi faydalar elde ediliyor.    

Nerede? Çakraların niteliklerinin zorlamayla değil, farkındalık ve sabırla keşfedildiğini vurgulayan meditasyonun sabah erken saatlerde veya akşamüzeri aç karına yapılması öneriliyor. Nefes meditasyonu, İstanbul ve İzmir’de şubeleri bulunan Osho Meditation Center’da 45 dakikalık “Çakra Nefesi” ve 15 dakikalık “Sessizlik” aşamaları olmak üzere iki etapta gerçekleştiriliyor. Oshoway.com

17-08/04/screen-shot-2017-08-04-at-172848.png

5 SuperSlow Zone

Nedir? Dikkatinizin dağılmayacağı stressiz bir ortamda, rahat olması şartıyla dilediğiniz bir kıyafet ve çok düşük kuvvetle yapılan, yüksek yoğunluklu egzersizlerin uygulandığı akredite edilmiş bir kas güçlendirme yöntemi.

Faydaları neler? 20 dakika içinde terlemeden yaptığınız egzersiz sonrasında kendinizi enerji dolu ve dinç hissediyorsunuz. Düzenli bir şekilde yapıldığında ise güç ve dayanıklılıkta artış, stres ve kas gerginliğinde azalma, odaklanmada iyileşme gibi olumlu gelişmeler gözlemleniyor.

Nerede? İstanbul dışında Denizli ve Marmaris’te de bulunan, Uluslararası akredite merkezi IACET onaylı sertifikalı eğitmenlerle hizmet veren SuperSlow Zone merkezlerinde vücudunuzla ilgili tüm geri dönüşler ve gelişimler sizinle birlikte takip ediliyor. Minimum sürede, maksimum sonuç veren etkili bir çalışma arayanlar mutlaka incelemeli. Superslowzoneturkey.com    

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası