Su sandığınız kadar masum değil
Wellness

Su sandığınız kadar masum değil

Vücudumuzun yüzde 70’inin sudan oluştuğunu düşünürsek günlük ihtiyacımızın ne kadar önemli olduğunu anlamak hiç de zor değil. Tabii bu içtiğimiz su için geçerli. Peki özellikle yazın sürekli temasta olduğumuz musluk ve havuz suyu? İşte orada işler karışıyor.

Erken yaşlandırır

Cilde olumlu katkıları her daim dile getirilen suyun tam tersi etkileri de olabileceğini söyleyerek başlayalım mı? Suda bulunan kurşun, çinko, magnezyum, bakır, klor, kireç, tuz ve demir gibi ağır metaller birbirlerini tetikleyerek ciltte zincirleme reaksiyonlara sebep oluyor. Kimi gözle görülür, hissedilir şikayetlere yol açıyor, kimi ise farkında bile olmadığımız gözle görünmeyen doku zedelenmelerine. Bunun sonucuysa erken yaşlarda ince çizgi ve kırışıklıklar olabiliyor, uygun bakımlara yönelmeyi ihmal etmeyin.

Ağır metaller: Cilde en çok zarar veren şey bu. Kırışıklık oluşmasına ve kuruluk yaşamanıza neden oluyor. Ayrıca üstünüzde kaldığında güneş ışınlarından etkilenerek cilt hasarlarına da yol açabiliyor.

Tuz ve mineraller: Musluğunuzdan akan suda bulunan tuz ve mineraller cilt kızarıklıklarının başlıca sebebi. Özellikle hassas türlerde alerjik reaksiyonlar oluşabiliyor.

Sert su: Demir, bakır, arsenik ve kalsiyum içeren su hem cildi hem de saçları yıpratır.

 

Tahriş ve kızarıklıklar

Musluk suyundaki ve havuzlardaki klor bakterileri azaltmak için kullanılsa da rosacea (gül hastalığı) gibi dermatolojik rahatsızlıkları tetikliyor. Klor aynı zamanda güneş yanıklarının artmasına neden oluyor ve cildin yapısını bozuyor. Amerikan Hastanesi’nden dermatolog Dr. Erkan Koyuncu, “Cildin bariyer özelliği aşırı su teması ve kimyasallarla bozulunca, hassasiyet verici zararlı maddeler kaşıntılı kızarıklık ve döküntülere neden olur. Vücuttaki çoğu organik materyalle klorun reaksiyona girmesiyle toksik etkiler de ortaya çıkabilir. Havuzda yüzmeden önce duş alınıp ciltte bariyer oluşturacak bir vücut losyonu kullanılmalı” diyor.

 

Geniş gözenekler

Musluğunuzdan akan suda bulunan ağır metaller cildin yağ dengesini de olumsuz etkiliyor. Fazla yağlanan ciltte kalan bu ağır metaller mum gibi katılaşarak gözenekleri tıkıyor ve siyah nokta oluşumuna yol açıyor. Bu ağır metallerden arındıracak yüz yıkama jel ve köpüklerini tercih edin.

 

Sivilce ve akneler

Sudaki magnezyum ve kalsiyum bazı dermatologlar tarafından cilde en zararlı iki element olarak sınıflandırılıyor. Çünkü yağ dengesine zarar vererek sebum üretimini artırıyor, sivilcelenmelere ve akne oluşumuna zemin hazırlıyorla

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası