Yeme-İçme

Bir Spritz’in Kırk Yıllık Hatrı Vardır

GQ Türkiye İçki Editörü Kevin Patnode, bu yaz favoriniz olacak kokteylleri sizin için mercek altına aldı.

Düşük ABV’li kokteyller, son yıllarda içki konusundaki en büyük trendlerden. ABV, yani alcohol by volume, ingilizce bir terim olup kokteylinizin içindeki alkol oranını belirtir. Çoğu kokteylde baz olarak cin, votka veya viski gibi sert içkiler kullanılırken, düşük ABV’li kokteyllerde ise likör veya şarap gibi içkiler baz olarak tercih edilir. Bu sayede de bilinçli bir şekilde alkol tüketimi açısından daha uygundurlar. 

Bu kokteyl stilinin en iyi örneklerinden biri ise nam-ı değer Aperol Spritz. O kadar ikonik ve klasik bir İtalyan kokteylidir ki şarap kadehi içinde parlayan turuncu rengi, insanın içinde şarküteri tabağı sipariş etme veya Akdeniz adalarında yelken açma isteği uyandırır. Spritz tarzı kokteyller, alkol açısından oldukça hafif olduklarından yazın yudumlamanız için mükemmeller. Kolayca içilebilen bu ferahlatıcı kokteyller, içine attığınız bolca buzla da beraber size güneşin altında serin bir kaçamak sunarlar. 

Spritzler genellikle İtalyan Amaro’su gibi acı bir şey, şarap veya kuru vermut gibi bazı şaraba dayalı içkiler ve son olarak da köpüklü şarap, tonik veya soda gibi köpüklü içeceklerin karışımlarıdır. Bu efsanevi üçlü içkinize ferahlık katar ve mükemmel dengeyi sağlar. Ayrıca bu üçlüden çıkarabileceğiniz kombinasyonlar sonsuzdur. Fakat kokteyl dünyası da sonsuz olduğundan, bu üçlünün yanı sıra, kendi mutfağınızda ideal yaz Spritz’inizi hazırlamak için kullanabileceğiniz daha çok başka şeyler de var.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası