Bir Spritz’in Kırk Yıllık Hatrı Vardır

GQ Türkiye İçki Editörü Kevin Patnode, bu yaz favoriniz olacak kokteylleri sizin için mercek altına aldı.

03 Temmuz 2020

Düşük ABV’li kokteyller, son yıllarda içki konusundaki en büyük trendlerden. ABV, yani alcohol by volume, ingilizce bir terim olup kokteylinizin içindeki alkol oranını belirtir. Çoğu kokteylde baz olarak cin, votka veya viski gibi sert içkiler kullanılırken, düşük ABV’li kokteyllerde ise likör veya şarap gibi içkiler baz olarak tercih edilir. Bu sayede de bilinçli bir şekilde alkol tüketimi açısından daha uygundurlar. 

Bu kokteyl stilinin en iyi örneklerinden biri ise nam-ı değer Aperol Spritz. O kadar ikonik ve klasik bir İtalyan kokteylidir ki şarap kadehi içinde parlayan turuncu rengi, insanın içinde şarküteri tabağı sipariş etme veya Akdeniz adalarında yelken açma isteği uyandırır. Spritz tarzı kokteyller, alkol açısından oldukça hafif olduklarından yazın yudumlamanız için mükemmeller. Kolayca içilebilen bu ferahlatıcı kokteyller, içine attığınız bolca buzla da beraber size güneşin altında serin bir kaçamak sunarlar. 

Spritzler genellikle İtalyan Amaro’su gibi acı bir şey, şarap veya kuru vermut gibi bazı şaraba dayalı içkiler ve son olarak da köpüklü şarap, tonik veya soda gibi köpüklü içeceklerin karışımlarıdır. Bu efsanevi üçlü içkinize ferahlık katar ve mükemmel dengeyi sağlar. Ayrıca bu üçlüden çıkarabileceğiniz kombinasyonlar sonsuzdur. Fakat kokteyl dünyası da sonsuz olduğundan, bu üçlünün yanı sıra, kendi mutfağınızda ideal yaz Spritz’inizi hazırlamak için kullanabileceğiniz daha çok başka şeyler de var.


Açık Havada Kokteyl Keyfini Bu Tüyolarla Artır

YEME-İÇME | Açık Havada Kokteyl Keyfini Bu Tüyolarla Artır

Narenciyenin Binbir Hali

YEME-İÇME | Narenciyenin Binbir Hali

Bu Restoranlar İle Karantina Günlerinde Sipariş Başkadır

YEME-İÇME | Bu Restoranlar İle Karantina Günlerinde Sipariş Başkadır

Espresso Makinesi İle İyi Kahve Nasıl Yapılır?

YEME-İÇME | Espresso Makinesi İle İyi Kahve Nasıl Yapılır?

Mutfağa Meraklı Erkekler İçin Hediye Önerileri

YEME-İÇME | Mutfağa Meraklı Erkekler İçin Hediye Önerileri

Karantina Hafta Sonu Nasıl Keyifli Hale Gelir? Bir Barmenden Öneriler

YEME-İÇME | Karantina Hafta Sonu Nasıl Keyifli Hale Gelir? Bir Barmenden Öneriler

Daha Fazla Göster