Diyetisyenlerin Onayladığı 10 Karbonhidrat
Yeme-İçme

Diyetisyenlerin Onayladığı 10 Karbonhidrat

Eğer beyaz ekmekli bir sandviç ile kepekli ekmekli bir sandviç arasında nasıl bir fark olabilir ki diye düşünüyorsanız bize kulak verin, çünkü büyük fark var. Bu yazımızda sizlerle önce uzak durmanız gereken kötü karbonhidratları, sonra diyetisyenlerin onayladığı 10 karbonhidratı paylaşıyoruz.

Kötüler ile başlayalım:

-Patates

-Mısır Gevreği

-Fastfood yemekler: Pizza, hamburger,…

-Pilav

-Beyaz Ekmek

-Gazozlu içecekler

-Çikolata gibi rafine şekerler

 

Vücudunuza enerji pompalayan karbonhidratı tamamen kesen bir diyet asla yapmayınız. Fakat sadece kötü karbonhidratlar ile besleniyorsanız, vücudunuz ihtiyacından çok şeker depoladığı için hepsini yağa çevirecektir. Bunu engellemek ve vücudunuzdaki dengeyi sağlamak için doğru beslenmeniz gerekiyor. Yukarıdaki listede uzak durması zor olan yemekler bolca olabilir ama diyetisyenlerin önerdiği 10 karbonhidratı farklı bir şekilde tüketerek hem formda hem de sağlıklı kalabilirsiniz. İşte sağlıklı karbonhidratlar:

-Yulaf: Hem vücudunuzun ihtiyacı olan kalori ve karbonhidrat oranını sağlar hem de kolesterolü azaltır.

-Makarna: Eğer makarna çok kötü olsaydı İtalyanlar ortalama 80-85 yaşına kadar yaşamazlardı. Makarnanıza sebze ve protein eklerseniz spor yaptığınız zaman makarna kurbanlık gibi ilk yakılan olur, enerji pompalar ve böylece kas kaybetmezsiniz.

-Patates: Yiyebilirsiniz ama çok az ve fırınlanmış olması gerekiyor. Enerji bombası olan patatesi yemek istiyorsanız sadece 1 tane fırınlanmış öneriliyor. 

-Sütlü Çikolata: Spordan sonra ideal bir içki olan sütlü çikolata, ihtiyacınız olan karbonhidrat ve protein seviyesini sağlar.

-Mercimek: Kaliteli karbonhidratlar arasına giren mercimeğin her 120 gramında 18 gram protein bulunmaktadır.

-Yabanmersini: Antrenman öncesi ve sonrası en ideal meyvelerden birisidir.

-Tam tahıl ekmeği: Kilo vermek için ekmeği bırakmanız gerekmiyor. Bırakması en zor besinlerden bir tanesi olduğundan tamamen vazgeçmek yerine tam tahıl ekmeği yiyebilirsiniz.

-Fasulye: Vücudunuza birçok yararı olan fasulyeler en önemli karbonhidratlardan biri olarak sayılıyor.

-Sorgum: 2017’nin tahılı olacak sorgum ile vücudunuzun magnezyum ve potasyum ihtiyacını giderebilirsiniz. Pilav yerine geçebilecek bir ürün.

-Muz: Hem kolay yenilen bir karbonhidrat hem de çok yararlı bir meyvedir.

İLGİLİ İÇERİKLER diyet karbonhidrat
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası