Kafein Düşmanınız Değil (Siz İstemediğiniz Sürece)
Yeme-İçme

Kafein Düşmanınız Değil (Siz İstemediğiniz Sürece)

İş beslenmeye geldiğinde amaç kendimizi sevdiğimiz şeylerden mahrum etmek değil tabii ki. Kötüsü de var iyisi de var. Kafeinle başlıyoruz.

Daha önce de bahsettiğim gibi, kafein kesinlikle uzak durmamız gereken bir şey değil. Ufak dozlarla tükettiğimizde (günde 1-2 fincan kahve ya da maksimum 5 fincan yeşil çay) vücut için faydalıdır hatta. İşyerinde, okulda, ilginizi yüksek tutmamız gereken her durumda konsantrasyonunuzu artırmanızı sağlar. Aynı zamanda metabolizmanızın hızlanmasına neden olacağı için özellikle spordan önce tüketmeniz çok faydalı olacaktır.

Antioksidan olarak da kahve, çay ve özellikle yeşil çay çok etkilidir. Hava kirliliği, kullanıyorsanız sigara, yediğiniz asidik yiyecekler; güneşten veya tıbbi durumlardan ötürü aldığınız UV ışınları gibi zararlı şeylerin vücudunuzda oluşturacağı kötü etkiyi azaltır.

Fazla kafein ise stres seviyenizi artıracağından şişmanlatır. Özetle kafeinin sağlıklı şekilde tüketilmesi ve zararlı hale gelmesi arasında ince bir çizgi vardır. Bu listeyi dikkatlice inceleyin; böylece kafeini zararlı değil, sağlıklı şekilde tüketebilirsiniz.

 

KÖTÜ
İYİ
EN İYİ

#1. Birçok işlemden geçmiş ve içine tadını güzelleştirmek için şeker ilave edilmiş kahve

#1. Espresso

#1. Organik krema katılmış espresso. Organik krema hem içimini kolaylaştırır hem de doğal yoldan tok tutar.

#2. Siyah çay#2. Yeşil çay. En iyi antioksidandır. Daha zinde yapar. #2. Kafeinsiz bitki çayları. Nane ve zencefil en iyileridir. Bitki çayları enerji seviyesini yükseltir ve sindirimi kolaylaştırır.
#3. Sütlü çikolata. Çikolata, kafein barındırır. Sütlü çikolata ise ucuz bir üretimdir ve içinde yoğun miktarda şeker bulunur. #3. Bitter çikolata. İçinde fazla kakao olduğundan daha az parçayla daha çok tatmin olursunuz. #3. Fındıklı bitter çikolata. İçindeki protein, kasları besler. 
#4. Kola#4. Kafeinsiz enerji içeceği#4. Meyveli smoothie
#5. Enerji içecekleri#5. İçinde guarana barındıran içecekler#5. Organik kremalı espresso
#6. Hazır soğuk kahveler#6. Süt ve buzla karıştırılmış ev yapımı espresso#6. Organik krema ve buzla karıştırılmış espresso
#7. Diyet hapları. Tamamen kafeinin bir formundan oluşurlar.#7. Yeşil çay ekstraktı#7. Organik yeşil çay
#8. Hazır sıcak içecekler#8. Doğal yağlı kremalı espresso. Yağlı krema kafeinin zararını azaltır. #8. Kafeinsiz bitki çayları. Stres seviyenizi düşürür.  
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası