Yılın İş Adamı: Ahmet Bozer

Yılın İş Adamı: Ahmet Bozer

İşe başlarken çöpe de girdi, kamyonlara kasa da yükledi. Sonra pazarlamada savaş planlarıyla yürümeyi öğrendi. Şimdi Coca-Cola International Başkanı.

13 Kasım'da Hasköy İplik Fabrikası'nda düzenlenecek Men of The Year Ödül Töreni'ne sadece dört gün kaldı. Yılın İş Adamı ödülünü alacak isim Ahmet Bozer olacak. Chivas sponsorluğundaki törende ödülünü almak üzere gecede hazır bulunacak olan Bozer, Vahap Munyar'ın yazısı ve Paolo Zerbini'nin fotoğraflarıyla bu ayki GQ Men of the Year özel sayısında:

Muhtar Kent’in The Coca-Cola Company’nin merkezinin bulunduğu Atlanta’ya İcra Başkanı olarak döndüğü günlerdi. Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu Kurumsal İlişkiler Direktörü Gürtay Kıpçak’ın rehberliğinde, meslektaşım Ruhi Sanyer’le birlikte Muhtar Kent’le görüşmeye gittik. Kent’in odasına girer girmez Ruhi Sanyer sordu:
- Karşı oda CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell’e mi ait?
- Evet.
- Oraya ne zaman geçiyorsunuz?
- Dur bakalım, önce bulunduğum görevde hedeflerimizi yerine getirelim.

O görüşme sonrasında Coca-Cola’nın Atlanta’daki merkez binasında görev alan Türk yöneticilerle buluştuk. O sırada aldığımız dosyalar içindeki faaliyet raporunu incelerken, Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu (93 ülkeyi kapsıyor) Başkanı Ahmet Bozer’in fotoğrafını gördüm. Bozer, Coca-Cola’nın İcra Kurulu’ndaki 20 dolayında yönetici arasında yerini almıştı. Gürtay Kıpçak’a yorumumu ilettim:
- Ahmet Bey, Coca-Cola’da daha üst görevlere yükselecek gibi görünüyor.
- Dur bakalım, zaman ne gösterecek...

Sonra Nurten Erk Tosuner’in Hürriyet’te yayınlanan röportajından, Ahmet Bozer’in çoğu aşamalarını yakından izlediğim Coca-Cola öyküsüne bir kez daha baktım: “Atlanta’da eğitimimi tamamladıktan sonra Coopers and Lybrand’de çalıştım. Tam partner olma aşamasına gelmişken, 1990’da ayrılıp Coca-Cola’da Finansal Sistemler birimine girdim. İlk üç ayım Coca-Cola üniversitesinde eğitimle geçti. Eğitim sırasında çöpçülük de yaptım, kamyonlara kasa da yükledim.”

Yazının devamı GQ Türkiye Kasım sayısında 

İZLE
GQ Men of the Year 2023 Filmi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası