Yılın Moda Tasarımcısı Ümit Benan

Yarattığı tarzla önemli bir kapı açtı, büyük modaevleri çoktan peşine düştü.

12 Kasım 2012

Yılın Moda Tasarımcısı Ümit Benan

GQ Men of the Year Ödülleri yarın düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Büyük gecede Yılın Moda Tasarımcısı ödülünü alacak kişi ise Ümit Benan olacak. Chivas sponsorluğunda düzenlenen gecede ödülünü alacak olan Benan GQ Türkiye Moda Direktörü Güneş Güner Işık'la GQ Kasım sayısı için konuştu: 

Erkek modası zordur. Yeni isimleri kendi sınırlarına kolay kolay kabul etmez. Dolayısıyla o sınırlar içinde yeni bir tarz yaratmak, cesur olmak, hele ki yön verenlerden ve hatırlanır isimlerden biri olmak her babayiğidin harcı değildir. Bu zor işi başarıp fark yaratanlarsa kalıcı olurlar.

90’lı yılların başından beri tüm moda haftalarının önünde Pitti Uomo diye bir fuar düzenlenir. Erkek modasının ilk sunulduğu andır bu fuar zamanı. Her sezon bir onur konuğu tasarımcı seçilir ve tüm moda haftalarından önce ilk olarak onun defilesi izlenir. 2009’un Pitti’si hayatımın en harika ve orijinal Pitti’lerinden biri olmuştu. Fuarı dolanırken karşılaştığım tüm uluslararası moda basınının ve alıcılarının ağzında bir Ümit Benan’dır gidiyordu. Tasarımcı Türk olduğu için sürekli birileri arayıp bana onu soruyordu. Tanımıyordum ama bir an önce tanışmak ve koleksiyonunu görmek için can atıyordum.

Yazının devamı GQ Türkiye Kasım sayısında