Yılın Müzisyeni Mehmet Erdem

Mehmet Erdem, ilk albümü herkes aynı hayatta ve özellikle de “unutulmuş” şarkı Hakim Bey’le durgun müzik piyasasını uçurdu.

10 Kasım 2012

Yılın Müzisyeni Mehmet Erdem

Men of the Year Ödülleri'ne üç gün kaldı. Chivas sponsorluğunda Hasköy İplik Fabrikası'nda düzenlenecek muhteşem gecede Yılın Müzisyeni Ödülü'nü alacak olan Mehmet Erdem Kanat Atkaya'nın yazısı ve Damon Baker'ın fotoğraflarıyla GQ Men of the Year özel sayısında:

Mehmet Erdem’le Cihangir’de bir kahvenin bahçesinde muhabbeti koyultmuşken “Var mı yeni kayıt?” diyorum, cep telefonunu uzatarak cevaplıyor: “Taze, daha dün kaydettik.”

Yeni bir film için eski bir şarkı kaydetmiş. Hangi şarkı olduğunu öğrenmek için biraz daha beklemeniz gerekecek, yönetmenin ricasıymış, filmden önce yazamıyorum bu durumda. Ama bir Astor Piazzola girişi bekleyin derim. “Yeni albüm için başladın yani çalışmaya” diyorum, “Zaten hep kayıttayız bir şekilde. Parçalar biriksin, yeni albüm çıkar” diyor.

Pazartesi geceleri, katıldığım televizyon programı çıkışlarında uğradığım Hayal Kahvesi’nde tanışmıştık Mehmet’le. Şu sıralar bir fenomene dönüşen Herkes Aynı Hayatta albümünü kaydediyordu yavaş yavaş. Laf olsun diye “fenomen” demiyorum. Yavaş yavaş dikkat çeken ve bir noktadan sonra satışları inanılması güç bir şekilde katlanarak patlayan albüm, aylardır listelerde.

Yasal şarkı indirme sitelerinde açık ara bir numara olan Hakim Bey’in videosu sadece YouTube’da 10 milyondan fazla kez izlenmiş durumda. Türkiye için yakalanması çok ama çok zor kez demek bu. Bu yazı size ulaştığında 11 milyonu aşmış olur zaten.

Bir Sezen Aksu şarkısı için “unutulmaya yüz tutmuş” demek ne kadar doğru olur bilemem ama Hakim Bey’le ilgili bu tespit, bizzat Sezen Aksu tarafından yapıldı. Yaz aylarında Açıkhava konseri sırasında “Yahu genç bir çocuk çıktı, benim bile unuttuğum şarkının hakkını verdi. Şarkıyı Mehmet Erdem için yazmışım, haberim yok. Mehmeeet, neredesin bakayım?” dediğinde ve sahneye davet ettiğinde tanışmışlar.

Yazının devamı GQ Türkiye Kasım sayısında