ilişkide Duygusal Manipülasyon
İlişkiler

Bir İlişkideki Red Flag'ler: Partnerinizin Sizi Duygusal Olarak Manipüle Ettiğinin 5 İşareti

Partnerinizdeki bu red flag'lere dikkat edin. Çünkü duygusal manipülasyon kendini açıkça belli etmiyor olabilir.

The Wolf of Wall Street oyuncusu Jonah Hill geçtiğimiz günlerde eski kız arkadaşı Sarah Brady'nin bir aktörle yaptığı iddia edilen metin konuşmalarını paylaşması ve onu duygusal istismar ve manipülasyonla suçlamasıyla manşetlerdeydi. Sörfçü, kendisinden uygunsuz bulduğu bazı fotoğrafları kaldırmasını isteyen ve ayrica hayatında dengesiz olduğunu düşündüğü erkek ve kadınlarla bağlarını koparmasını isteyen aktörle yaptığı konuşmanın ekran görüntülerini paylaştı; bunların hepsi Hill'in romantik bir ilişki kurabilmesi için kendisiyle paylaştığı şeylerdi. Bu duygusal manipülasyon ve kontrol örneği, aktris Keke Palmer'ın erkek arkadaşı ve çocuğunun babası tarafından da gösterilmiş, Palmer bir konserde transparan bir elbise giydiği için Twitter'da onu utandırmıştı.

Bu örnekler, bir ilişkide kontrol hakkında önemli bir tartışmayı gündeme getiriyor. Manipüle edici bir partnerin tüm red flag'lerinin karakterin popülerliği ya da sevilebilirliğinin arkasına gizlendiği filmlerde gördük. Gerçek hayatta, anlaşmazlıklar ve çatışmalar her ilişkinin bir parçası, ancak partneriniz tarafından uygulanan bu duygusal manipülasyon işaretlerini görmeye başladığınızda frene basmanın zamanı geldi demek.

  1. Gaslighting

Gaslighting en yaygın manipülasyon taktiklerinden biri. Bu, mağdurun muhakemesini sorgulamasına neden olan yanlış bir anlatı veya yanlış yönlendirmenin yaratıldığı ve nasıl hissettikleri konusunda kendilerinden emin olmadıkları bir duygusal istismar türü. Romantik ilişkilerde yaygın olmakla birlikte, gaslighting arkadaşlar, kardeşler ve hatta iş arkadaşları arasında da meydana gelebilir; burada mağdur teşvik edilir ve bir şey için suçlanacak olanın aslında kendisi olduğunu düşünmeye yönlendirilir veya çok hassas olduğu varsayılır. Birinin size gaslighting yapıp yapmadığını anlamanın bir yolu, onun yanındayken nasıl hissettiğinize dikkat etmekte; kafa karışıklığı, hayal kırıklığı ya da yetersiz olduğunuz hissi gibi.

  1. Suçluluğu bir taktik olarak kullanmak

Partneriniz geçmişte yaptığınız bir şeyle ilgili sizi suçluyor ve bunu yapmanızı istediği şeyi yaptırmak için kullanıyorsa, bu bir duygusal manipülatörün işaretidir. Hepimizin günlük hayatımızda suçluluk duygusu yaşadığı anlar olsa da, bunu size karşı kullanmak, zayıflıklarınızı tespit etmek, en başta yapmak istemediğiniz şeyleri yapmanıza neden olabilir. Bu tür bir manipülasyon ilişkinin altını oyabilir ve hatta iyi ilişkilerin üzerine inşa edildiği güven temellerini yok edebilir.

  1. Güvensizliğinizi size karşı kullanmak

Bir ilişkide manipülasyonun bir başka red flag'i de partnerinizin zayıflığınızı ve güvensizliğinizi size karşı kullanması. Sizi savunmasız ve duygusal hissettirmek için kasıtlı bir şekilde yorumlar yapabilir ve eylemlerde bulunabilirler. Bazen bu bir iltifat olarak bile kamufle edilebilir, örneğin kıyafetinize iltifat etmek ama dolaylı olarak kilonuz hakkında yorum yapmak gibi.

  1. Pasif-agresif davranış

Pasif-agresif bir partner, iletişim kurmak ve dürüst olmak yerine konuları, durumları veya tartışmaları aktif olarak geçiştirecektir. Alaycılık, pasif-agresif iletişimin bir başka işareti olabilir. Hatta gerçeği söylemek yerine, sizi onlara neyin yanlış olduğunu sormaya zorlamak için olgunlaşmamış duygusal tepkilere bile bağlı kalabilirler. Bu gibi durumlarda, ilişkiyi potansiyel olarak mahvedebilecek bir güvensizlik, hayal kırıklığı ve öfke alt tonu olabilir.

  1. Uzaklaşma ve geri çekilme

Bir cezalandırma aracı olarak iletişimi engellemek veya reddetmek, yaygın bir manipülasyon ve kontrol biçimi. Partnerlerden biri bir sorun hakkında konuşmak isterken diğerinin geri çekilmesi, öfke ve sıkıntı gibi olumsuz duyguların bir baloncuk oluşturarak ilişkideki muhakeme yeteneğinizi gölgelemesine yol açabilir. Bu, önemsiz bir şey için bir ceza biçimi olarak şefkati veya seksi esirgeme şeklinde de olabilir. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, birbirinizin duygularını ve hislerini kabul etmek ve herhangi bir şekilde istismarcı olmak yerine nazik, kibar ve sakin kalmaktır.

Sevgi, saygı ve güven sağlıklı bir ilişkinin üç temel taşıdır. Partneriniz tarafından manipüle ediliyorsanız, duygularınız hakkında dürüst olmanın ve hayatınızın ve zihinsel sağlığınızın kontrolünü geri almanın en iyi yolu iletişimdir.

Eğer mesajlaşırken bazı red-flag'lerin farkına varmak isterseniz, tehlike işareti 7 mesaj durumunu listeliyoruz. 

BU ICERIK İLK OLARAK GQ INDIA WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası