Gerçekten Ne Kadar Proteine İhtiyacın Var?
Fitness

Gerçekten Ne Kadar Proteine İhtiyacın Var?

Daha fazla her zaman daha iyi anlamına gelmiyor.

Söz konusu temel beslenmeyse muhtemelen proteinden daha önemli bir yapı taşı yok. Çoğu kişinin de bildiği gibi protein kas dokusunu onarmak ve yeniden inşa etmek için gerekli ancak vücudunuzda aynı zamanda başka önemli amaçlara da hizmet ediyor. Organların ve cildi oluşması için proteine ihtiyacınız var. Saç, kan ve bağ dokuları için proteine ihtiyacınız var. Protein, enzimler ve nörotransmitterler üretiyor. Ayrıca bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını sağlıyor. Yani proteine gerçekten ihtiyacınız var. 

Proteinin kendisi, amino asitler olarak bilinen daha küçük moleküllerden oluşur ve vücudun düzgün çalışması için 20 farklı amino aside ihtiyacı var. İronik olan şu ki, vücut bir gün içinde yüzlerce amino asit üretirken, asıl olarak ihtiyacımız olan amino asitlerden dokuzunu yapamıyor. Bu amino asitleri gıdalardan alıyoruz. Dolayısıyla gıdalardan aldığımız protein çok önemli. İzolösin, hemoglobin üretimine yardımcı olurken, lösin kas dokusunun büyümesine ve onarılmasına yardımcı olan amino asitler gibi örnekler verebilirim. 

Diyetisyen ve beslenme uzmanı Wesley McWhorter, "Bu en önemli nokta. Proteini ne kadar tüketmeliyiz: Aşırı mı çok az mı?” 

Ve tabii kaçınılmaz soru: Gerçekten ne kadar proteine ihtiyacımız var? Aslında o kadar da karmaşık değil ancak kurallar tabiri caizse, bir sporcuysanız veya spor salonunda saatler geçiren biriyseniz değişiklik gösteriyor. 

gq_newsletter

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası