Drogba Sneijder’e karşı
Fitness

Drogba Sneijder’e karşı

34 yaşında bir futbolcu senede (bonuslar hariç) 4 milyon Euro’yu nasıl hak eder? Nasıl Sneijder’den daha iyi bir transfer olur?

Drogba'nın Galatasaray'a geçişi Sneijder transferini bile nasıl gölgede bıraktı? Bu sorunun cevabı Galatasaray’ın kadro yapısında ve ihtiyaçlarında gizli. Drogba’nın (Ömer Üründül’cede Drobga) Sneijder’den daha iyi bir transfer olmasının sebebi, Galatasaray’ın kadrosundaki forvetlerden farkında belli ediyor kendini...

Drogba vs. Elmander
Geçen sene, özellikle Necati’nin gelişinin ardından Galatasaray’ı şampiyon yapan strateji de ortaya çıkmıştı: Kanatları fazla kullanmayıp merkezde pas alışverişi yapan bir orta saha ve bu pas örgüsüne katılan, savunmada da presi karşı kaleden başlatan Elmander ve Necati. Galatasaray bu sayede oyunu karşı sahaya yıkabiliyordu ancak geçen sezon sonundaki sakatlığının ardından Elmander’in olanca iyi niyetine karşın düşüşte olduğu ortada. Hamit ve Amrabat’ın gelişiyle kanatları daha çok kullanan Galatasaray’da Elmander’in en büyük sıkıntısı uzun boyuna karşın hava toplarındaki başarısızlığı. Drogba gücü ve pozisyon alma bilgisiyle, Türkiye Ligi’nde Galatasaray’ın sıkıştığı maçlarda oyunu karşı sahaya yıkması için yeni bir alternatif yaratıyor. İster geçen seneki merkez hücumu olsun, ister bu sene daha çok gördüğümüz kanat kombinasyonları olsun Drogba, Elmander’in çok ötesinde.

Drogba vs. Burak
"Şampiyonlar Ligi’nde gol krallığında birinci sırada bulunan bir futbolcu ne kadar eleştirilebilir?" sorusunun cevabını ülkemiz medyası yanıtlarken Burak’ın bahsettiğimiz pas alışverişine katılamaması, sırtı dönük top alamaması ve orta sahayı hücuma dahil edememesi, geçen seneki skorer Galatasaray orta sahasının da yavaşlamasına sebep oldu. Drogba Burak’ın yapamadığı her şeyi yapabilen bir oyuncu, en önemli farkı ise Burak’ın (özellikle ilk yarım saatte gol atamazsa) yaşadığı düşüşleri oyunun hiçbir anında yaşamaması. Ancak şu da unutulmamalı ister 4-3-3, ister 4-5-1 ister 4-4-2 olsun, Burak Yılmaz Schalke maçlarında mutlaka kendine yer bulmalı. Drogba’nın savunmaları üstüne çektiği noktalarda topsuz koşuları en iyi yapacak Burak’ın Şampiyonlar Ligi’nde attığı 6 gole yenilerini eklemesi kesinlikle mümkün.

Drogba vs. Umut
Umut futbol tarihimizin en atletik forvetlerinden. Hiç bitmeyen enerjisi, savaşçılığı, iyi niyeti çok önemli meziyetler ancak son vuruşlardaki istikrarsızlığı, kendini çok fazla kanatlara atması ve maçın içinde zaman zaman kaybolduğu da ortada. Drogba ise tam tersine son vuruşlardaki istikrarı, sistemin son noktasını tek başına doldurabilmesi ve her an maçın içinde olması ile ön plana çıkan bir oyuncu.

Drogba vs. Hagi
Esas karşılaştırma burada. Galatasaray’ın 10 senedir yeni Hagi’yi araması çok doğal. 20 ve üstü yaş her Galatasaray seyircisi için bir efsane olan Hagi’nin Galatasaray’a verdiği katkıyı vermeye şu ana kadar denenenler arasında en çok yaklaşacak olan (mevkisi farklı olmasın rağmen) Drogba olacaktır. Kağıt üstünde çok kolay yapılamayacak olan karşılaştırma saha dışında daha açıkça belli oluyor. Romanya’nın gelmiş geçmiş en önemli futbolcusu ve kaptanı olarak Türkiye’ye gelen Hagi saha içinde ayaklarıyla yaptıkları kadar, liderlik özellikleri ve mağlubiyete isyan etmesiyle de taraftarın kalbinde taht kurmuştu. Benzer şekilde Drogba da sadece Fildişi Sahili’nin değil bütün Afrika’nın en önemli oyuncusu konumunda. (Afrika’dan bir karma takım çıkarılsa Drogba’dan başkasının kaptan olacağını düşünen var mı?) En önemlisi de bu sene Galatasaray’ın en büyük eksiği olan irade gücünü sahaya yansıtabilecek, bütün takımı toparlayabilecek, rakipleriyle sürekli boğuşacak mental olarak çok güçlü bir futbolcu Drogba.

Sonuç olarak Drogba
4-3-3’te merkez santrfor, sağında Burak ya da Umut; solunda Amrabat ya da Elmander, 4-5-1’de yine tek forvet, arkasında Sneijder, sağında forvete yakın Burak, solunda daha defansif Emre Çolak (en makul Şampiyonlar Ligi taktiği); 4-4-2’de Umut-Burak-Elmander ikilisinden biriyle çift forvet, orta sahaya daha yakın bir konumda, orta saha forvet bağlantısını sağlayacak şekilde oynayabilir. Yani özetle 'doğru transfer' Drogba Galatasaray’ın son yıllardaki en önemli transferi...

Aras Bayram

İZLE
Yılın Sporcusu: Fernando Muslera
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası