Akneler kabusunuz olmasın
Fitness

Akneler kabusunuz olmasın

İyi bir bakım ve doğru ürünlerle artık cildinizin kontrolünü elinize almanız mümkün.

Ergenliği geride bırakmanız cilt sorunlarından kurtulduğunuz anlamına gelmiyor. Hangi yaşta olursanız olun cildinizde beliren akneler hayatınızı zorlaştırabilir. Ama bu sorunla yaşamaya mahkum değilsiniz. Bunun için birkaç küçük öneriyi ve konuyla ilgili mutlaka dikkat etmeniz gereken hususları atlamamanız yeterli.

Akne neden olur?

Dermatologlara göre akne hormonal düzensizlikten kaynaklanır. Ancak akne oluşumuna neden olan birçok etken olduğu da yadsınamaz. Az ve düzensiz uyku, aşırı stres, yağlı ve baharatlı beslenme alışkanlıkları akne oluşumunda baş sıralarda yer alır.

Akne türleri nelerdir?

İki tip akne vardır. Açık ve kapalı (komedon) ucu siyah noktalar, beyaz ve siyah uçlu akneler. Siyah uçlu noktalar, kıl kökünün tıkanıp o noktada yağın birikmesiyle oluşur.

Tıkanmış gözenekler

Normal, gözenekleri tıkalı olmayan ciltlerde sebum cildin her yerine rahatça dağılarak onu nemlendirme görevini yerine getirir. Ama bir gözenek yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkandığında sonuç beyaz ya da siyah başlı akneler olur (gözenek açıksa siyah, gözenek tamamıyla kapalıysa beyaz). Kanal tıkandığı anda inflamasyon başlar ve akneniz küçük bir akneden kistik akneye dönüşebilir.

Stres ve akne

Stres vücudun daha çok yağ üretmesine neden olan hormonlar salgılıyor. Stres bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve vücut iyileşmeye çalışırken inflamasyonla başa çıkamadığı için akneler ve daha kötü semptomlar ortaya çıkıyor.

Kullandığım ürünler akneye yol açar mı?

Evet. Eğer cilt yapınıza uygun ürünler kullanmıyorsanız bu akne oluşumunu tetikleyebilir. Akne oluşumunu engelleyen ve cilt yapısını düzenleyen ürünlere yönelmeniz gerekir.

Mutlaka bilmeniz gerekenler

- Cildinizi gereğinden fazla yıkayarak doğal yağ oluşumunu yok etmeniz cildinizin kurumasına ve gerilmesine neden olur. Bu da cildin kendini tedavi etme sürecinde daha fazla çalışarak gereğinden fazla yağ üretmesi anlamına gelir. Cildinizi her sabah ve akşam günde 2 kez yıkayıp temizlemeniz yeterlidir.

- Beslenmenize özen gösterin. Nasıl beslendiğiniz cildinize yansır. Yağlı ve baharatlı yiyecekler cilt düzensizliklerini de beraberinde getirecektir. Aynı zamanda süt ve süt ürünlerini de tüketirken dikkatli olun.

- Düzenli uyku şart! Cildiniz gün içersinde aldığı zararları siz uyurken onarmaya ve kendini yenilemeye çalışır. 7-8 saat uyku kusursuz bir cilt için olmazsa olmazlar arasında.

- Sivilce bir gecede çıkmaz. Tıkalı bir gözeneğin yol açtığı ve gözle görülür bir sivilce haline gelmesi yaklaşık altı ay sürer.

#related_item_#

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası