Beckham’ın üç yüzü

Ulaştığı ikonluk mertebesi futbolculuğunu döver mi? LA Galaxy'den ayrılan David Beckham'ın üç ayrı yüzü...

23 Kasım 2012

Beckham’ın üç yüzü

İsmini hatırlayamadığım TRT spikerinin asla unutamayacağım telaffuzu ile "Deyvit Beykım", belki de dünya tarihinde futbol yıldızlığının ötesine geçerek herkesin tereddüt etmeden tanıdığı uluslararası bir yıldıza dönüşen tek isim. Adına ithafen çekilen "Bend It Like Beckham"dan tutun, Armani'nin yüzü olmasına, H&M için tasarladığı iç çamaşırı ve Adidas Originals için tasarladığı spor giyim koleksiyonlarından tutun modelliğine bir şekilde popüler kültürün daimi figürü haline gelen farklı bir fenomen David Beckham. LA Galaxy’den ayrılacağını açıklayan ve kariyerinin son dönemini Avustralya’da geçirmesi beklenen oyucuyu spor dünyasından isimlerin onunla ilgili söyledikleriyle tekrar analım istedik biz de.

Futbolcu Beckham

“Topa sol ayağıyla vuramıyor, kafaya çıkamıyor, savunmada etkili değil ve çok fazla gol de atmıyor. Bunların dışında fena bir futbolcu değil.” –George Best

İngiliz futbol efsanesi Best, hem futbolculuğuyla hem yakışıklılığıyla Beckham’ı gölgede bırakabilecek tek oyuncu olabilir. Beckham gerçekten hiçbir zaman çok golcü bir isim olmadı. Olağanüstü frikik golleri ve ağzımıza bir parmak bal çalarcasına 60-70 metreden attığı goller hariç kariyerinin hiçbir döneminde skor tabelasına ismini sıklıkla yazdıramadı. Atletik yeteneklerinin eksikliğinden dolayı çok hızlı olmadı. Hiçbir zaman görülmeye değer çalımlar atmadı. Ancak üst düzey futbolcu olmasını sağlayan ve George Best’in es geçtiği bir yeteneği vardı: Sağ ayağı. Beckham’ın o muhteşem sağ ayağıyla sahadaki herhangi bir yere çizilen X noktasına topu yüzde yüz kesinlikle gönderebildiği rivayet edilir. Sağ çizgiden yaptığı muz ortaları, 30-35 metreye çıkan frikik vurma kapasitesi, milimetrik pasları hep sağ ayağının alamet-i farikasıydı. Yakışıklı adam David Beckham futbol da oynayabiliyordu: Kısaca "Futbolcu Beckham".

Yakışıklı Beckham

"Adam öyle yakışıklı ki, maç boyu tekme mi atsam öpsem mi karar veremedim." –İsmi açıklanmayan bir Arjantinli futbolcu

Beckham’a hakkını teslim etmek lazım. Halkla ilişkiler sürecini çok iyi yöneten, İngiltere’de her türlü gazeteye her türlü konuda haber olmayı başardıktan sonra Hollywood yıldızı olmak için Los Angeles’a transfer olan, Spice Girls emeklisi modacı eşi Victoria Beckham’la birlikte Los Angeles’ı da sallamayı başardıktan sonra tonlarca sponsorluk anlaşması imzalayıp kariyerinin son döneminde bile parasına para katmayı başaran bir adam Beckham: Kısaca "Yakışıklı Beckham".

Vefalı Beckham

“Kariyerim için neredeyse bütün övgüyü hak eden kişi Patron’dur” –David Beckham, Alex Ferguson hakkında.

2003’te Manchester United-Arsenal maçının bitiminde United soyunma odasında yaşananlarla ilgili yeni bilgiler su yüzüne çıktıkça David Beckham’ın bu açıklaması daha da değerleniyor. Arsenal’in 2-0 kazanmasından ve Beckham’ın Arsenal’in sol beki Ashley Cole tarafından madara edilmesinden sonra rivayete göre hınçla soyunma odasına giren Sir Ferguson fırlattığı kramponla David Beckham’ın güzel kaşını yarmıştı. Aynı yaz Real Madrid’e satılan Beckham konuyla ilgili konuşmaktan uzun süre kaçınmıştı. Ancak 2011’de Ferguson ile ilgili yaptığı açıklamalar kesinlikle kin gütmediğini de ortaya koydu. Sonuçta Ferguson 14 yaşında Beckham’la kendi ofisinde profesyonel anlaşma imzalayan 1992’de Brighton maçında Beckham’ı ilk maçına çıkaran “Patron”du: Kısaca "Vefalı Beckham".

Aras Bayram


3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

FITNESS | 3 Adımda Sakatlıkların Önüne Geçin

Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

FITNESS | Sadece Bir Sandalye ile Antrenman Nasıl Yapılır?

Hızlı Kalori Yakmanıza Yardımcı Olacak Antrenmanlar

FITNESS | Hızlı Kalori Yakmanıza Yardımcı Olacak Antrenmanlar

Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

FITNESS | Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

FITNESS | Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

FITNESS | Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

Daha Fazla Göster