Christian Bale'in American Psycho Vücudu
Fitness

Christian Bale'in American Psycho Vücudu

23 yıl sonra, Patrick Bateman'ın (American Psycho'daki Christian Bale’in karakteri) vücudu – çok da gerçekçi olmayan - yeni nesil TikTok fitness kulanıcılarına ilham veriyor. İşte bu vücudu elde edebilmeniz için modernleştirilmiş (ve sakatlanmamanızı sağlayacak şekilde) haftalık egzersiz planı.

TikTok neslinin fitness hakkında yeni bir takıntısı var: Yirmi yıl önce Christian Bale’in canlandırdığı narsist, para ve seks takıntılı bir psikopat olan Patrick Bateman’ın vücuduna ulaşmak.

Bret Easton Ellis tarafından yazılan, kapitalist açgözlülüğün acımasız ve kanlı bir hicvi olan American Psycho 1991’de vizyona girdiğinde büyük bir başarı elde etti. 2000 yılında, Mary Harron ikonik filmi uyarladığınca Christian Bale de “cinayetler ve infazlar” konusunda takıntılı; seks işçilerini, evsizleri ya da kısaca sevmediği herkesi öldürmek için çok zaman harcayan bankacı rolüyle kendi çıkışını yakaladı.

Ama ayrıntılarda boğulmayalım. Film, Bateman'ın sabah spor rutini ile başlıyor. Duygusuz bir monologda aynı anda nasıl bin egzersizi yapabildiğini ve cilt bakım rutininin ayrıntılarını anlatıyor. Yüzünden bir maske çıkarışını izliyoruz ve mesajı açık: Bu, yüzeyin altında hiçbir şey olmayan, empatiden yoksun, öfkeden başka hiçbir insani duyguya sahip olmayan bir erkeğin yüzü. Fakat bir “ama” var. Bu adamın oldukça iyi karın kasları var. Doğal olarak fitness meraklıları bu vücudu yakından incelemeye alıyor. Sosyal medyayı ele geçiren tüketme kültürü Bateman’ı da hedef alıyor. Şimdi soru şu; Bateman gerçekten bir ikon mu, yoksa sadece muhteşem vücuduna mı saplantılıyız? (Umuyorum ki ikincisidir.)

Her neyse, Bateman’ın vücudu giderek popülerleşirken, iki uzman PT'den bu takıntıyı açıklamalarını istedik. 

american_physco_workout

Fizyolojik bir bakış açısıyla Bateman'ın vücudu hakkında konuşalım mı?

“Patrick Bateman'ın vücudunu erkekliğin zirvesi olarak tanımlardım: Büyük geniş omuzlar, tahta gibi karın kasları ve vücudundaki düşük yağ oranıyla birleşen estetik açıdan mükemmel olarak tanımlanabilecek v-konik bir sırt. Bazıları onun vücudunun Yunan Tanrısı'na benzediğini söyleyebilir" diyor Tailor Made Fitness'ın kurucusu Chris Antoni.

Love Island'ın bir bölümünü tesadüfen izlemiş olan herkesin size söyleyeceği gibi, bu vücut 2022'de bile son derece popüler. Antoni bunun "estetik olarak inanılmaz görünmesi" nedeniyle olduğuna inanıyor.

Başka bir deyişle, narsist bir kişi olan Bateman için vücudu son derece önemliydi ve onu mükemmelleştirmeliydi. Sosyal medya hepimizi spor salonuna gitmek yerine; tatlı yiyip House of the Dragon'u izlemek konusunda kötü hissetmeye ittiğinden, aklımızda sadece ideal vücut olarak kalıyor.

Antoni, "Bu kulağa kibir gibi gelebilir, ancak gerçek şu ki çoğu erkek içinden gizlice muhtemelen denemek bile boşuna diyor. Bu bir anlamda iyi bir şey. Kibir, kendinizi daha iyisi olmak için sorgulamanıza sebep olduğundan her zaman olumsuz olarak algılanmamalı” diyor.

Tabii ki, bu vücuda ulaşmak için kendinizi birçok açıdan çok fazla kısıtlamanız gerekebilir diyor The Tactical Athlete eğitim yönteminin kurucusu Farren Morgan ve ekliyor; “Bateman’ın vücuduna ulaşmak yani o belirgin karın kaslarını, v-konik sırtı, kalın bisepsleri, büyük ve geniş omuzları elde etmek için hiçbir şekilde kaçamak yapmadan diyetinize uymalı, 4 gün ağır kas güçlendirme egzersizleri yapmalısınız” diyor.

Bunları aklınızın bir köşesinde tuttuktan sonra böyle bir işe girişmeden önce yaşam tarzınızın buna uygun olup olmadığını sorgulamalısınız.

american_physco_workout

Peki bu vücut neden özellikle TikTok'ta çok popüler?

Antoni, Bateman'ın Yunan tanrılarına benzer vücudunun, ister kumsalda ister karşı cinsi cezbetmede olsun, erkeklerin giydikleri kıyafetlerin içinde ve aslında hemen hemen her yerde daha özgücenli hissetmelerine yardımcı olabileceğine dikkat çekiyor. Peki bu TikTok kullanıcılarının spor salonunda kendilerine aşırı yüklendiği anlamına mı geliyor?

Antoni, "Bazılarının - elbette, hepsinin değil – özellikle gençlerin bu vücudu elde etmek için kendilerini çok zorladıklarını düşünüyorum. Bugünlerde pek çok genç, bu görüntüyü elde etmek için sıkı çalışma, çaba sarf etmek veya disiplinli olmak gibi şeyler yapmak istemiyor. Kestirmeden bu vücuda sahip olmak istiyorlar bu sebeple de anabolik steroidler gibi şeyler kullanıyorlar. Sonra da kendilerini sosyal medyada tanıtarak egzersiz ya da spor tavsiyesi vermeye çalışıyorlar. Ayrıca bu olayın birçok insanın ruh sağlığını da kötü etkilediğini düşünüyorum. Çünkü kendilerini sürekli sosyal medyadaki diğer insanlarla karşılaştırıyorlar ve neden bu kadar fit bir görüntüye sahip olmadıkları konusunda kendilerini güvensiz hissediyorlar” diyor.

Morgan insanlar nitelikli bir koçun yardımıyla bu hedeflere ulaşmaya çalıştığında ise bir sorun olduğunu düşünmüyor ve ekliyor “Genç nesiller, hedefleri ve kararlılıkları olduğu sürece zinde ve sağlıklı bir yaşam tarzı yaşama konusunda daha bilinçliler ve grind kültürü de (kişinin profesyonel hedeflerine ulaşmak için her gün bütün gün çalışması gerektiği zihniyeti) bu kadar gelişti.”

Fitness alanındaki her şeyde olduğu gibi, burada kilit nokta aşırıya kaçmamak. Elbette büyük şeyler  hedefleyebilirsiniz, ancak belirli bir vücut tipine takıntılı olmak mutluluğunuz pahasına denk geliyorsa veya tek değer verdiğiniz şeyin fiziksel görüntü olduğunu düşünüyorsanız, hedeflerinizin kaynağını yeniden değerlendirmeniz gerekiyor.

Ancak, sağlıklı bir şekilde fiziksel bir hedefiniz olabilir, sonunda da bir görüntüden çok daha fazlasını elde edebilirsiniz.

 

Bu beden bana nasıl bir fayda sağlayacak?

Patrick Bateman bir yana, vücudu o kadar yaygın ki, kamera karşısında gömleğini çıkarması gereken herhangi bir aktörde hemen hemen bulunur. Stallone'un hantal toroslarıyla, Arnie ve JCVD, daha 'doğal' bedenlerin peşinde olduğumuzdan beri, 80'li yıllarda terk edildi. O halde Antik Yunan heykellerinden, birçok yönden 'klasik' beden fikrinden ilham almamız şaşırtıcı değil.

Antoni, bugün bu tür bir fiziğe yönelik çalışmanın, sizi mutlu ve rahat hissettiren endorfin gibi hormonların yanı sıra şeker ve yağ metabolizmanızı korumaya ve kas kütlesi oluşturmak için metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan İnsan Büyüme Hormonu (HGH) ve ayrıca testosteron salgılayacağını söylüyor. kemik sağlığı ve ruh hali ile yardımcı olur. Bununla birlikte, tüm bunların her türlü halter için geçerli olduğuna dikkat edilmelidir; Bu faydaları hissetmek için belirli bir hedefe ulaşmanız gerekmiyor.

Antoni, "Diğer faydalar, hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyi hissetmeniz ve görünmeniz. Kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Güçlü bir vücuda sahip olmak, günlük yaşamdaki daha fazla şeyi daha kolay, daha iyi bir duruş ve daha az yaralanma riskiyle yapabilmenizi sağlar" diyor.

american_physco_workout

Patrick Bateman gibi bir vücuda nasıl sahip olabilirim (doğru ve sağlıklı bir şekilde)?

Antoni, evde yapılan spor ya da bitmek tükenmek egzersizler yerine bileşik hareketler öneriyor. Bunlar, bench press, squat ve deadlift gibi birden fazla bölgeyi harekete geçiren egzersizler. Antoni, "Bileşik egzersizler oluşturabileceğiniz en fazla kas kütlesini oluşturmanızı sağlar, bu da yakabileceğiniz maksimum kaloriyi en kısa sürede yakmak anlamına gelir" diye açıklıyor. Düzenli bir şekilde bunları haftanın tamamına yayarsınız, bu "büyük hareketlerden" sadece biriyle bir seansa başlarsınız ve hareketi tekrar denemeden önce kaslarınızın iyileşmesi için en az bir hafta zamanı olur.

Başlamak için 10 tekrarlık üç set hedefleyerek aşağıdaki egzersizleri yapmayı deneyin. Hareketlerin nasıl yapılacağından emin değilseniz bir antrenörden tavsiye alın ve sizin için neyin daha iyi işe yaradığını keşfedin.

Bench Press – Çalışan Kaslar: Pecs, Triceps, Ön Deltoidler

Squats – Çalışan Kaslar: Quadriceps, Hamstring, Glutes

Deadlift – Çalışan Kaslar: Quadriceps, Lats, Erector Spinae, Glute ve Hamstrings

Shoulder Press – Çalışan Kaslar: Deltoids, Triceps

Pull Ups – Çalışan Kaslar: Lats, Trapezius, Biceps ve Forearms

Bu “büyük hareketlerin” yanı sıra, performansı artırmak ve yaralanmaları azaltmak için bireysel kasları güçlendirmek de önemli. Antoni, "Kas hipertrofisini en üst düzeye çıkarmak için; tricep pushdowns, bicep/hammer curls, leg extensions ve hamstring curls gibi tekil egzersizler de ekleyin” diyor.

Ayrıca karın kaslarınızı geliştirmek için HIIT egzersizlerini veya atlama, koşma/sprint veya bisiklete binme gibi kardiyovasküler egzersizleri de dahil etmeniz gerekiyor. Antoni, "Plank, side plank ve çeşitli yan egzersizler vücudunuzdaki core (çekirdek) kasların güçlenmesine ve belirginleşmesine yardımcı olacaktır" diye ekliyor.

Son olarak, kaçamağa izin vermeyen diyetlerden yapmazsanız Patrick Bateman gibi bir vücuda sahip olamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Antoni, "Doğru bir diyet, Patrick Bateman'ın fiziğini elde etmek konusunda en az spor kadar önemli" diyor. Morgan “Eğer kötü bir beslenme düzeniniz varsa antreman asla işe yaramaz. Diyetiniz iyi yağlar, düşük karbonhidratlar, yüksek miktarda protein içermeli ve asla şeker içermemelidir” diyor.

İyi antrenmanlar!

İZLE
#BenimAntrenörüm: 2. Hafta
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası