Cildinizin en iyi ilacı
Fitness

Cildinizin en iyi ilacı

Seksin faydaları saymakla bitmez. Peki aktif bir cinsel yaşamın cildinizi gençleştirip güzelleştirdiğini biliyor muydunuz?

Bir servet harcamadan daha genç görünmek mi istiyorsunuz? Cilt problemlerinizin çözümü eczanelerden, kliniklerden değil yatak odanızdan geçiyor.

İlk başta size biraz abartılı gelebilir ama bu bizim iddiamız değil Royal Edinburgh Hospital'dan Dr. David Weeks'in uzun süreli çalışmalarının sonucu. Öyle ki Doktor Weeks, araştırmaları sonucunda düzenli seks hayatına sahip kadın ve erkeklerin beş ile yedi yaşa kadar daha genç göründüklerini keşfetti.

Tamam, aktif bir cinsel yaşam size ölümsüzlüğün sırrını vermeyecek ama kesinlikle harika görüneceksiniz. Nasıl mı? İşte seksin cilt bakımına katkılarının bilimsel kanıtları:

Cildinizin yenilenmesini tetikler

Dermatolog Dr. Amy Wechsler seksin cilt yenileyici etkisini şöyle açıklıyor: "Cildiniz sürekli yıpranır ve yenilenir. Yaşınız ilerledikçe yıpranma değişmezken yenilenme yavaşlar. Seks yaptığınızda vücudunuz oksitosin ve beta endorfin gibi antienflamatuvar (iltihaplanmayla savaşan) moleküllerin salımını artırır. Böylece cildiniz daha hızlı yenilenir."

Cildinizin parlamasını sağlar

Seks bağışıklık sistemini güçlendirir, yorgunluğu ve durgunluğu engeller, yaşam enerjisi verir ve toksinlerin ter yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Cinsel yaşam uzmanı Amy Levine'e göre bu "cildimizin daha parlak görünmesine ve yüz ifademizin rahatlamasına" yol açar. Böylece olası kırışıklıklar önlenir ve cildiniz daha güzel, daha çekici görünür. Ayrıca seks sayesinde salgılanan oksitosin fiziksel yaşlanmanın en büyük düşmanlarından biri.

Cildinizin kurumasını engeller

Düzenli seksin en büyük faydalarından biri de vücuttaki östrojen seviyesini yükseltmesi. Östrojen cildin kurumasını engeller ve esnekliğini artırır.

Cildinizi sivilcelere karşı savunur

Düzenli seks yapan kadın ve erkeklerin daha iyi uyudukları bilimsel olarak kanıtlandı. İyi bir uyku hiç kuşkusuz ki cilt bakımının en iyi yardımcılarından biri. Doktor Wechsler "sivilcelerin uyku düzeni bozuk ve stres altındaki kişilerde daha yaygın olduğunu" söylüyor ve ekliyor: "vücudun daha fazla antienflamatuvar molekül salımında bulunması akne tedavisi için de son derece faydalı."

Amy Levine daha düzenli ve daha fazla seksin sağlıklı cilt için daha faydalı olduğunu söylüyor. Ama elbette ki kendi cilt bakım reçetenizi kendiniz belirlemelisiniz. Düzenli seks mutlak bir tedavi yöntemi ya da katı kurallara bağlı bir cilt bakım programı değil çünkü her şeyden önemlisi seksin sizi mutlu etmesi.

İLGİLİ İÇERİKLER seks cilt bakımı
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası