Daha verimli bir CrossFit mümkün
Fitness

Daha verimli bir CrossFit mümkün

Bilindiği gibi CrossFit hızlı, yoğun ve zamana karşı yapılan bir antrenman türüdür. Ancak, antrenman içinde farkına varmadan yaptığınız yanlışlar sizin gelişiminizi etkileyebilir. İşte CrossFit’i daha verimli hale getirmek için yapmanız gerekenler. (Fotoğraflar: @crossfit )

1-) Aşırı Tekrardan Kaçının

Özellikle yeni başlayanlar için en önemli şeylerden biri tekrar sayılarıdır. Düzenli yapılan tekrarlar tabii ki de gelişimimize fayda sağlayacaktır. Ancak, aşırı derecede ve aslında olmayan tekrarlarda bulunmak hem kas ağrılarına hem de sakatlanmanıza neden olacaktır. CrossFit’in gelişiminize yardımcı olmasını istiyorsanız, hareketleri doğru formlarda ve hakkıyla yapmaya özen gösterin.

 17-12/21/2.png

2-) Sakatlık Algısından Kurtulun

Her sporda olduğu gibi CrossFit’de de sakatlanma riski bulunuyor. Ancak CrossFit, doğru formda ve kontrollü şekilde yapıldığı takdirde en az sakatlık riski bulunan spor türlerinden biri. Antrenmana başlarken kafanızı rahatlatmaya ve yoğun bir antrenmana hazırlıklı olmaya çalışın. Emin olun ki CrossFit, zaman zaman insanın sınırlarını zorlayabiliyor.

 17-12/21/3.png

3-) Dinlenmeyi Doğru Yapın

CrossFit’de aşırı derecede yorulduğumuz zamanlar olabiliyor. En çok yorulduğumuz hareketlerin başında da Burpee geliyor. Çoğu sporcu bu hareketi gerçekleştirirken, sınav pozisyonunda duraksamaya başlıyor. Bu yaptığımız en büyük yanlışlardan biri. Burpee esnasında mümkün olduğunda yerde değil ayakta dinlenmeye özen gösterin. Unutmayın, duraksadığınız her saniye daha da yorulmanıza neden oluyor.

 17-12/21/1.png

4-) Antrenman Sonrasına Dikkat

Antrenman sonrasında yaptığınız esneme hareketlerini gereksiz zaman kaybı olarak düşünmeyin. CrossFit, antrenmanları sırasında kaslarınızda hafif de olsa yırtıklar oluşur. Bu esneme hareketleriyle  yırtıkların onarımına daha antrenman bitmeden başlayabilirsiniz. CrossFit’i daha verimli hale getirmek için antrenman sonrasında yaklaşık 15 dakikanızı esneme hareketlerine ayırın.

17-12/21/4.png

İZLE
#BenimAntrenörüm: 2. Hafta
İLGİLİ İÇERİKLER crossfit fitness
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası