İyimserlik kilo aldırıyor

Obezite araştırması kilo kaybındaki büyük yanılgıyı ortaya çıkardı: Kilo verdiğimizi sanarken aslında alıyoruz.

14 Aralık 2012

İyimserlik kilo aldırıyor

Garip ama gerçek: Fazla kilolar göbeğimizden önce beynimize yerleşiyor. Obezitenin -deyim yerindeyse- bir salgına dönüştüğü Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmaya göre insanların çoğunluğu kilo kaybettiğini düşünürken aslında kilo alıyor. Washington Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, dört yüz bin kişiden sözlü olarak alınan yıllık ulusal vücut kütle endeksi verilerini, kendi yaptıkları ölçümlerle karşılaştırdı.

Araştırmada insanların bildirdiği rakamlara göre ortalama vücut kütle endeksi genel bir düşüş eğilimindeyken, yapılan ölçümler açıkça bir yükselişe işaret ediyor. Erkekler tarafından bildirilen ortalama değerler bir yıl içinde binde iki kadar düşüyor, oysa ölçümlere göre kütle endeksi değerleri binde üç oranında artışta. Kadınlarda da durum farklı sayılmaz. Kadınlar, ortalama binde dokuz oranında bir düşüş bildirirken vücut külte endeksi değerleri aslında binde beş oranında arttı.

Bu sonuçlara göre genel olarak bedenimizin kilo alışverişini yanlış algılıyoruz ya da bilinçaltımızda inkar ediyoruz. Araştırma raporunu hazırlayan Dr. Catherine Wetmore, yaptıkları analizin bu sorunun temel nedenlerine ulaşma konusunda etkili olmadığını söylüyor ancak kendini beğenmişlik, iyimserlik ya da farkındalıktan yoksun oluşun insanları bu duruma yöneltebileceğini belirtiyor. Sebebi ne olursa olsun kilo yanılgısına düşmek yerine kilo kontrolü bilincine sahip olmak çok da zor değil; tek yapmanız gereken bilinçaltınıza söz geçirebilmek.


Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

FITNESS | Michael B. Jordan “Creed II” İçin Nasıl Hazırlandı?

Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

FITNESS | Vücut Ağırlığınızla Yapabileceğiniz En İyi 5 Egzersiz

Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

FITNESS | Evinize Uygun En Etkili Fitness Ekipmanları

Egzersizleriniz İçin En İyi 5 Mobil Uygulama

FITNESS | Egzersizleriniz İçin En İyi 5 Mobil Uygulama

#GQEvde: En Etkili Spor Ekipmanları

FITNESS | #GQEvde: En Etkili Spor Ekipmanları

Dayanıklılığınızı Artırmak için En İyi 3 Kettlebell Egzersizi

FITNESS | Dayanıklılığınızı Artırmak için En İyi 3 Kettlebell Egzersizi

Daha Fazla Göster