Soğuk Havada Sporun 5 Kuralı
Fitness

Soğuk Havada Sporun 5 Kuralı

Soğuk hava bahane değil, elbette işin kuralına uyduğunuz takdirde...
1. Vücut ısınızı koruyan sporlara yönelin

Hızlı tempolu yürüyüşler, koşu, bisiklet ve kayak gibi egzersizlerde önemli miktarda ısı açığa çıktığı için vücudun soğuktan etkilenme oranı daha düşük oluyor. Bunun aksine yavaş tempolu yürüyüş yaparken açığa çıkan ısı miktarı az olduğundan, vücut ısısını korumak zorlaşabiliyor. Bu nedenle yavaş tempolu sporlardansa hızlı olanlarına yönelin.

 

2. Kapalı ortamda ısınma ya da soğuma egzersizi yapın

0’la 15 derece arasında spor yapıyorsanız, spor öncesi ısınma hareketlerinin süresini uzatın. Soğuk havaya çıkmadan önce kapalı ortamda, en az 5 dakika ısınma hareketi yapın. Dışarıya çıktıktan sonra sporun ağırlık derecesini kademeli olarak artırın. İlk 5 dakikada hafif tempoda devam edin ve 10 dakikada bir, 30 saniye dinlenin. Spora ara verdiğiniz an vücut ısınız hızla düşmeye başlayacağı için soğuma süresini de tıpkı ısınma süresinde olduğu gibi kapalı ortamda geçirin.

 

3. Kalın değil, kat kat giyinin

Kışın spor yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bilinçli giyinmek. Hava kaç derece olursa olsun, vücut sıcaklığınızı 37 derecede tutmaya yönelik tedbir almalısınız. Aksi halde vücudunuzun sıcaklık düzeni değişir ve soğuk havanın bütün olumsuz etkilerine karşı savunmasız kalırsınız. Bu noktada yapılan en büyük hata, çok kalın giyinmek. Çünkü kalın giyinmek erken dönemde terleme, soğuma ve üşümeyle sonlanıyor. Siz kat kat giyinmeye özen gösterin. Böylece ısındıkça üstünüzdeki kıyafetleri çıkarabilirsiniz. Terletmeyen, hava alabilen, spora uygun giysiler seçmelisiniz. Pamuklu ürünlerden teri emeceği için uzak durun. Isı kaybının yüzde 50’si baş ve boyun bölgesinden olduğu için mutlaka şapka, bere ve boyunluk kullanın.

 

4. Ayağınız sıkı olsun

Kış koşullarına uygun bir spor ayakkabı tercih edin. New Balance’ın yeni ürünü 1260v5 çok uygun bir seçim. Markanın performans kategorisinde yer alan model, gelişmiş teknolojisi ve matematiksel hesaplamalarla hayata geçirilen akıllı geometrisiyle, kış koşullarında dahi konforlu, yumuşak ve yastık destekli basma deneyimi sağlıyor. İpeksi kaplamalar, çoklu ağ doku ve OrthoLite astarla donatılmış ayakkabıyla kışın spor yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. 455 TL

 

5. Bol su için

Kışın spor yaparken normalden daha fazla kalori yakıldığı ve su kaybı yaşandığı için, içtiğiniz su miktarını artırın. Hatta egzersiz öncesinde sıcak sıvı alımı, egzersiz esnasında oluşacak ısı kaybının etkinleşme süresini uzatır. Bu nedenle spora başlamadan önce bir fincan sıcak sıvı tüketin.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası