Futbol Evine Geri Döndü! Premier Lig 2021/22 Sezonunda Neler Olacak?

90'larda İtalya, 2010'larda İspanya ve şimdi de İngiltere... Dünya futbolunu piyasa değeriyle ve başarılı takım oyuncularıyla önümüzdeki on yılda domine etmesi beklenen Premier Lig'in 2021/22 sezonu favorilerini ve güç dengesini inceliyoruz.

06 Eylül 2021

90’lı yıllarda altın çağını yaşayan İtalya Serie A, 2000’lerde geçirilen dengeli dönemden sonra 2010’lu yıllara damga vuran İspanya La Liga’dan sonra 2020’ler için geçerli olacak bariz bir aks kayması yaşıyoruz. İngiltere’nin de sloganı olan “It’s Coming Home!” ile Premier Lig tamamen örtüşmüş durumda. 

Futbol tabii ki sahada oynanır fakat endüstriyelleşmenin etkisiyle işler değişti ve değişmeye de devam ediyor. Dolayısıyla incelemeye ekonomik taraftan başlamak istiyorum. An itibariyle piyasa değerlerine bakacak olursak İtalya Serie A’nın 4.98 milyar Euro, Almanya Bundesliga’nın 4.22 milyar Euro, Fransa Ligue 1’in 3.64 milyar Euro ve İngiltere’nin tahtı devraldığı İspanya La Liga’nın 4.97 milyar Euro seviyesinde olduğunu görebiliyoruz. Premier Lig’in ise tam 9 milyar Euro piyasa değeri mevcut. Aradaki makas açıklığının geldiği seviye malumunuz. Premier Lig sonuncusunun bile yıllık transfer bütçesi birçok Avrupa büyüğüyle rekabet edebilecek düzeyde. Burada televizyon ve reklam gelirlerinin elbette katkısı büyük. Oyuncu değerleri de cabası. Harry Kane, Kevin De Bruyne, Mohamed Salah, Jadon Sancho ve Romelu Lukaku gibi oyuncular şu an Avrupa futbolunun en flaş isimlerinden. Bu oyuncuların hayran kitleleri de dolaylı olarak Premier Lig’e çekilmiş oluyor.

Önceki yazılarımda bu sezon için medyanın bizi Manchester City ve Manchester United rekabetine hazırladığından çokça bahsetmiştim. İşler şu an tam da böyle ilerliyor. 2000’li yıllarda Manchester United ve zaman zaman Chelsea arasında süren bir rekabet yerini 2010’lu yıllarda Manchester City-Chelsea rekabetine bırakmıştı. Arada bir de Leicester City gibi sürpriz bir şampiyonu ve 30 yıl aradan sonra hasreti bitiren Liverpool’u unutmamak lazım.

Burası her zaman dünyanın en güçlü takımlarının oynadığı, rekabetin pik yaptığı, her zaman her sonucun alınabildiği bir lig olarak bilinir. Bu yıl da tam da böyle bir sezon izleyeceğiz gibi duruyor. Seyir zevkinin harika seviyelere ulaşacağı bir sezon bekliyorum, bu yıl hangi takım ne durumda?

FUTBOL KİMİN OYUNU?

futbol-kimin-oyunu


Avrupa Şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımımız

GQ SPORTS | Avrupa Şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımımız

Gittim ve Döndüm: Romelu Lukaku

GQ SPORTS | Gittim ve Döndüm: Romelu Lukaku

Emma Raducanu Sorduruyor: Yeni Bir Williams mı Geliyor?

GQ SPORTS | Emma Raducanu Sorduruyor: Yeni Bir Williams mı Geliyor?

McLaren Pilotu Ricciardo'nun Yıllar Sonra Gelen F1 Zaferi

GQ SPORTS | McLaren Pilotu Ricciardo'nun Yıllar Sonra Gelen F1 Zaferi

Dario Costa’nın 245km/sa Hızla En Uzun Tünel Uçuşu Rekoru

GQ SPORTS | Dario Costa’nın 245km/sa Hızla En Uzun Tünel Uçuşu Rekoru

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları Ve #TeamTürkiye'nin Tarihi Başarısı

GQ SPORTS | Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları Ve #TeamTürkiye'nin Tarihi Başarısı

Daha Fazla Göster