E-Sporlar Artık Olimpiyatlarda

2018’de Olimpiyat Komitesi tarafından ticari motivasyonla faaliyet gösterdikleri için reddedilen video spor oyunları, Tokyo Yaz Olimpiyatları'na Olympic Virtual Series ile dahil oldu.

23 Nisan 2021

E-Sporlar Artık Olimpiyatlarda

Yaşanan tüm aksiliklere rağmen 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları 23 Temmuz 2021’de meşaleyi yakacak ve salgının gölgesinde binlerce sporcunun yarışını izleyeceğiz. Ancak olimpiyatları farklı kılan tek şey salgın olmayacak. Fiziksel yarışlardan önce Olympic Virtual Series dahilinde beyzbol, bisiklet, kürek, yelken ve motor sporlarını kapsayan sanal sporları içerecek e-spor karşılaşmaları yapılacak. Komitenin yaptığı basın açıklamasında "Fiziksel ve fiziksel olmayan spor türlerini geliştiren ilk Olimpik lisanslı etkinlik."olarak duyurulan Olympic Virtual Series hızlı bir kararın sonucu değil. Olimpiyat Komitesi uzun bir süredir League of Legends gibi video oyunlarının kar amacı gütmesinden ve şiddet içerikli olmasından dolayı yaz veya kış olimpiyatları kapsamına girmesinden yana olmadığını belirtiyordu. Zaten olimpiyat komitesi sadece spor oyunlarını e-Spor olarak kabul etti. İzleyicilere yönelik dostane görsellerin olmamasının yanı sıra oyuncuların herhangi bir bayrak altında toplamanın altyapı sebebiyle zor olacağını da belirtmişti. Ancak Olimpiyat Komitesi genç izleyiciyi bünyesine katmak için dijitali geleneksel sporlarla harmanlamaya karar verdi. Dünya Beyzbol Softbol Konfederasyonu, Union Cycliste Internationale, World Rowing, World Sailing ve Fédération Internationale de l’Automobile’in de içinde bulunduğu Olympic Virtual Series 13 Mayıs-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Bunun dışında FIFA, FIBA, ITF ve WT de gelecekte sanal olimpiyatlara dâhil olmayı düşündüklerini belirtti.

Sanal karşılaşmalar bu çerçevede, yani olimpiyat kapsamında klasik sporlar kadar izlenir mi sorusu birçoğunun aklında. Oyunların rekabet içermesinden, fanatiklik kavramının olmasından ve diğer sporlar kadar olmasa da atletik yetenek söz konusu olduğundan bunun bir spor olduğunu düşünenler var. Öte yandan bazıları sporun tanımından yola çıkarak video oyunlarının gerekli fiziksel aktiviteyi yerine getirmediği düşüncesinde. Video oyunlarını spor kategorisine girip girmediği yıllardan beri süregelen bir tartışmaydı ve noktayı Olimpiyat Komitesi bir şekilde koydu. Fiziksel ve fiziksel olmayan spor türlerini geliştiren ilk Olimpik lisanslı etkinlik olan Olympic Virtual Series, Mayıs ayında yapılacak. Ve muhtemelen tartışmalar, etkinlik sonrası bambaşka bir yöne evrilecek. 

 


2021 Roland Garros'a Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

GÜNCEL | 2021 Roland Garros'a Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Her Gün Halston Gibi Giyinmek Mümkün mü?

STİL | Her Gün Halston Gibi Giyinmek Mümkün mü?

İnternet Kurallarıyla Sanat

ARGÜMAN | İnternet Kurallarıyla Sanat

Louis Vuitton x NBA Modanın Kültürel Gücünü Gösteriyor

GÜNCEL | Louis Vuitton x NBA Modanın Kültürel Gücünü Gösteriyor

Güçlü Takım Elbiselerin Adamı Harry Styles

GÜNCEL | Güçlü Takım Elbiselerin Adamı Harry Styles

AirTag ve Gizlilik Endişeleri

GÜNCEL | AirTag ve Gizlilik Endişeleri

Daha Fazla Göster