Mikro Aldatma Nedir ve İlişkinize Zarar Verebilir mi?
İlişkiler

Mikro Aldatma Nedir ve İlişkinize Zarar Verebilir mi?

Eski sevgilinizle (ilişkiniz devam ederken) konuşmak mikro aldatma sayılır mı?

Z kuşağının "ilişki durumlarına" kafayı taktığı ve Y kuşağının modern aşkın sınırlarını genişlettiği bir dönemde, mikro aldatma ilk bakışta ilişkinin sadakatini zedeleyen bir olay gibi görülmez. 

Ne de olsa başkasıyla seks yapıyor ya da başka birini öpüyor değilsiniz.

Ancak, aldatmak uzun zamandır sadece sarhoşken yaşanan bir ilişki ya da zayıf bir ayartma anında başlayıp biten bir şey olarak kabul edilmiyor. Aslında pek çok kişi, partnerinizden başka biriyle cinsel ilişkiye girmeniz gerekmeyen ancak kendinizi ona karşı büyük duygular beslerken bulduğunuz 'duygusal aldatmayı' daha büyük bir sorun olarak görüyor. Chapman Üniversitesi tarafından 2015 yılında yapılan bir çalışma ('Kıskançlık Araştırması: Cinsel ve Duygusal Sadakatsizliğin Etkisi') - bugüne kadar sadakatsizlik üzerine yapılan en büyük çalışma - heteroseksüel kadın katılımcıların yüzde 65'inin duygusal sadakatsizlikten cinsel sadakatsizliğe göre daha fazla üzüleceğini belirttiğini ortaya koyuyor. Heteroseksüel erkeklerin yüzde 54'ü ise cinsel sadakatsizliğin daha üzücü olacağını söylüyor.

Yıllar içinde, Instagram ve Tik Tok'un izniyle çeşitli flört trendleri mercek altına alındı: ‘ghosting’, ‘breadcrumbing’ ve en son olarak da ‘dry-dating’. Bir ilişkinin doğası açısından: çok eşlilik ve diğer açık ilişki biçimleri, neyin kabul edilebilir ve neyin edilemez olduğunun çizgilerini bulanıklaştırdı. 

Ancak bu yazının bütünlüğü için, her iki tarafın da ima ettiği geleneksel, tek eşli bir ilişkiyi ele alalım. Mikro aldatma bu tür bir çerçevede nerede konumlanır ve uzun vadede ilişkinize zarar verebilir mi? 

Mikro Aldatma Nedir?

Partnerinizin mikro aldatma sınırlarında olup olmadığını anlamak için öncelikle bunun ne demek olduğunu anlayalım. Psychology Today şu şekilde tanımlıyor: "Mikro aldatma, partnerinizin ilişkinize olan duygusal veya fiziksel bağlılığını sorgulamanıza neden olan eylem veya davranışları içerir. Bunlar, çekici buldukları birine düzenli olarak mesaj atmak veya sosyal medya paylaşımlarını takıntılı bir şekilde beğenmek gibi eylemleri içerebilir." 

Mikro aldatmayı anlamak söz konusu olduğunda temel sorun, bu kavramın öznel olmasıdır. Örneğin, partneriniz eski sevgilisine (hiçbir zaman gerçekten yakınlaşamadığı) aşırı yakınlığının bir kaygı nedeni olduğuna inanmayabilir, ancak bu sizi yine de strese sokabilir. Ya da tanıştıkları her yeni kişiye bir ilişki içinde olduklarını açıklama ihtiyacı hissetmemeleri. Muhtemelen 'önemli bir şey değil' diyerek omuz silkiyorlardır, ancak siz bunu oldukça "şüpheli" bulabilirsiniz.

 

GQ India

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası