Uzmanlara Göre Bir İlişki Aldatma Sonrası Nasıl Kurtulabilir?
İlişkiler

Uzmanlara Göre Bir İlişki Aldatma Sonrası Nasıl Kurtulabilir?

Bu uzun ve zorlu bir yol, ancak bazı çiftler ilişkinin devamından daha fazlasını bile umabilir ve daha da güçlü bir şekilde devam edebilir. Aldatmadan sonra ilişki nasıl onarılır?

HBO'nun Michael White imzalı büyük ses getiren dizisi The White Lotus'un ikinci sezonunda, zengin, hayal kırıklığına uğramış ama bir şekilde hala birbirini seven çiftlerden oluşan oyuncu kadrosu için aldatmanın ve ilişki yaşamanın gerçekte ne anlama geldiği net değil. Cameron ve Daphne'nin mükemmel görünen evlilikleri, karşılıklı ilişkilerini görmezden gelmeleriyle destekleniyor mu yoksa zarar mı görüyor? Peki ya cinselliksiz evlilikleri evlilik dışı ilişkilerle canlanmış görünen Harper ve Ethan'a ne demeli? Dizi, aldatmanın bir ilişkinin ölümünün habercisi olduğu fikrine meydan okuyor.

Gerçek hayata dönecek olursak, birçok insan aldatmaktan ya da aldatılmaktan korksa da, aldatma hayatın bir gerçeği olmaya devam ediyor. Rakamlar, Tinder kullanıcılarının %18 ila 25'inin uygulamadayken kararlı bir ilişki içinde olduğunu ortaya koyarken, 2015 YouGov anketi insanların beşte birinin ilişki yaşadığını gösterdi.

Bir de aslında neyin aldatma sayılacağının son birkaç yılda değişmiş olduğu gerçeği var. Artık, bir kişinin başka biriyle duygusal yakınlık kurduğu 'duygusal aldatma', 'mikro aldatma', yani açık aldatmanın sınırlarıyla flört etmek ama asla onları aşmamak ve gizli flört profilleri oluşturmayı ancak eşleşmelerle asla buluşmamayı veya eşlerinin arkasından cinsel çevrim içi ilişkiler geliştirmeyi içerebilen 'dijital aldatma' gibi şeylerin tümü yaygın olarak aldatma olarak kabul ediliyor.

Her ne şekilde olursa olsun, herhangi bir ilişkisi olan biriyle birlikte olmanın büyük bir etiketi vardır. Toplum genellikle aldatma birlikte kalanları sınır tanımayan ya da kendilerine saygısızlık eden kişiler olarak yargılamakta ve ilişkinin asla devam etmeyeceğini varsayıyor.

Ancak aldatma otomatik olarak bir çiftin sonunu getirmez. Podcast yayıncısı ve uzun yıllardır bu işle uğraşan ünlü ilişki terapisti Esther Perel, 2017'de State of Affairs adlı bir kitap yazdı: Rethinking Infidelity (Sadakatsizliği Yeniden Düşünmek) adlı kitabında insanları ilişkilerin nasıl ve neden gerçekleştiğini anlamaya teşvik etti ve bazı durumlarda ilişkilerin sadakatsizlikten sonra daha iyiye gidebileceğini öne sürdü.

Aslında, The Relationship Centre'dan psikoterapist ve ilişki uzmanı Tom Buckland, "Gördüğümüz çiftlerin %80/90'ı bir ilişkiyi yeniden inşa ediyor ve çoğu ilişki öncesinden daha iyi bir ilişkiye sahip oluyor" diyor. Bir ilişkiyi keşfetmenin travma ile sonuçlanan muazzam bir şok olduğunu, ancak bir çift ilerlemek istiyorsa motivasyonun farklı olma arzusundan kaynaklanması gerektiğini açıklıyor. "Bir şey gittiğinde onu özlemekle ilgili eski atasözü iyileşme için bir itici güçtür. Bazen acı, neyin önemli olduğuna dair gözleri açar" diyor.

white_lotus

Francesca D’Angelo/HBO

Andrew G Marshall, evlilik terapisti ve Bir Daha Sana Nasıl Güvenebilirim? Sadakatsizlik: Yedi Adımda Keşiften İyileşmeye adlı kitabın yazarı da aynı fikirde. "Bana sadakatsizlikle gelen çiftler genellikle kapımdan içeri girdiklerinde [gördüğüm] en mutsuz çiftlerdi, ancak her zaman en mutlu ayrılanlar oldular." 

Bunun nedeninin "sadakatsizliğin ilişkinizin tüm karanlık köşelerine ışık tutması" olduğunu söylüyor. Para sorunları, kayınvalideyle yaşanan sorunlar ve seks, eşlerden biri aldattıktan sonra ortaya çıkabilecek çatışmalardan bazıları ve çiftler bunun üzerinde çalışmaya karar veriyor. Marshall, "Aldatmadan sonra, sorunları görmezden gelmemeye o kadar kararlı hale gelirsiniz ki, ilişkiye tam bir bahar temizliği yapma eğiliminde olursunuz ve sonunda aynı eski ilişkinize değil, yeni ve gelişmiş bir ilişkiye sahip olursunuz - eğer isterseniz" diyor.

Bu son kısım çok önemli. Evlilik danışmanı ve aldatma konusunda önde gelen uzmanlardan biri olan Dr. Talal Alsaleem, "Sadakatsizlikten iyileşmek ilişkiyi bitirmek anlamına da gelebilir, çünkü herkes buna neden olan faktörleri ele almaya muktedir ve istekli olmayacaktır," diye uyarıyor. 

Ancak Alsaleem, birlikte kalmak istiyorsanız, bir ilişki ortaya çıktıktan hemen sonra ne yapılacağının son derece önemli olduğunu söylüyor: "Özellikle yıkıcı olan şey, bazı insanların ilişkilerini kurtarmaya çalışması ve aynı anda yürümezse ilişki partnerine kapıyı açık tutmasıdır. Bu da felakete davetiye çıkarmaktır."

Eğer sadakatsizlik üzerinde çalışmaya karar verirseniz, garanti olan tek şey bunun her iki taraf için de zor bir iş olacağıdır. Garip ve acı verici olsa bile iletişim çok önemli. Buckland, "Onarımın işe yaraması için çiftlerin tüm travma, utanç ve öfkeyle güvenli bir şekilde, genellikle terapide yüzleşmeleri gerekir" diyor. "Aksi takdirde tüm bunları gömerler ve daha sonraki bir zamanda yeniden ortaya çıkarlar. İç dünyalarını, duygu ve düşüncelerini açıklarken dürüst olmak doğru yoldur."

Bir başka zor ama gerekli adım da sadakatsizliğin kendisi hakkında tam bir dürüstlüktür - The White Lotus'taki dostlarımızın pek de iyi olmadıkları bir konu bu. Alsaleem, ister birlikte ister ayrı ayrı olsun, her iki tarafın da iyileşmesi için, sadakatsizliğin türü, buna yol açan faktörler ve neden olduğu hasarın samimi bir şekilde incelenmesi de dahil olmak üzere "çok önemli bilgilere ihtiyaç olduğunu" söylüyor. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, aldatma türleri veya iyileşmeye giden yol söz konusu olduğunda evrensel bir standart yoktur. Bir kişi duygusal sadakatsizliği seksten çok daha kötü bulabilirken, bir başkası bunun tam tersini düşünebilir. Alsaleem, her çiftin eylem planının "sadakatsizliğe katkıda bulunan benzersiz sorunlarını" ele alması gerektiğini söylüyor.

gq_newsletter

İlerlemek için gereken dürüstlük dünyayı sarsıcı olabilir. Marshall, "Kendiniz, eşiniz ve hayat hakkında her şeyi sorgulamanıza neden olur" diyor. Bize aşk ve ilişkiler hakkında birçok basit şey söylenir, ancak aldatma bunların hepsini paramparça eder. 

"Partnerimizin düşündüğümüzden çok daha karmaşık olduğunu keşfetmek korkutucudur" diye açıklıyor. "Ama nihayetinde sizi birbirinize çok daha fazla yakınlaştırabilir çünkü tüm bunları yaşarken birbirinizi çok daha derin bir seviyede tanırsınız."

Yani, aldatma hiçbir ilişkide otomatik bir ölüm öpücüğü değil. İnkâr edilemeyecek kadar travmatik bir durum ve üstesinden gelmek için olağanüstü sabır, dürüstlük ve öz değerlendirme gerekir. Ancak her iki taraf da isterse, sonunda ilişkinizin yeni bir versiyonuyla ortaya çıkma şansı vardır. Bunun için sadece İtalya'da lüks bir tatilden çok daha fazlası gerekecektir.

British GQ

İLGİLİ İÇERİKLER aldatma ilişki
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası