Kıyametten nerede yırtarsınız?

Kıyametten nerede yırtarsınız?

Elin oğlu haldır haldır başını sokacak iki karış yer ararken, hadi siz yine iyisiniz: sığınak mekanları aşağıda. Unutmadan, bileti tek yön alın.

SVALBARD TAKIMADASI, NORVEÇ: Kuzey Kutbu’na kuş uçuşu mesafede. Canlı yaşamını küresel bir felaketten kurtarmak için tasarlanan tohum sığınağına ev sahipliği yapıyor. Soğukla baş ederseniz, gerisi kolay.

BUGARACH KÖYÜ, FRANSA: Köyün toplam nüfusu 200 ama bu ay dolup taşacak. Yakınındaki, kutsal olduğuna inanılan dağın içinde yaşayan uzaylıların, kıyamet sırasında orada bulunanları kurtaracağına inananlar var. 22 Aralık’ı görürseniz, yerel şarap Cuvée Bugarach da bonus.

PYONGYANG, KUZEY KORE: Nükleer savaşa her an hazır bekleyen şehrin altında devasa bir sığınak şebekesi olduğu söyleniyor. Ülkeye girebilirseniz kurtuldunuz. Yalnız çıkış garantisi yok.

SOVYET ORDU SIĞINAĞI / VILNIUS, LİTVANYA: Vilniuslu girişimciler atıl duran nükleer sığınağı bir tema parkı haline getirdiler. Her şey hazır. Hem turistik de.

ŞİRİNCE, TÜRKİYE: Enerjisi yüksek diyen de var, Hz. İsa orada belirecek diyen de. Şirince’de 21 Aralık rezervasyonları yoğun, esnaf memnun. Uzağa üşenirim diyorsanız, gidin Şirince’de araya sıkışın.

SOUDAN UNDERGROUND MINE STATE PARK / MINNESOTA, ABD: Yer yarılsa da dibine girsem diyenler için özel. Amerika’da gidebileceğiniz en derin yer burası. Üstelik grup turları da düzenleniyor. Vesait önce asansör, sonra elektrikli tren. 700 metre derinde futbol sahası büyüklüğünde bir laboratuvar sizi bekliyor. Hem üstünüz kaya zemin, yani güvenli.

PITCAIRN ADALARI: Pasifik’in ortasında. Balık da bol, güneş de. Tarıma müsait. Toplam nüfus 50. Hiçbir hastalık kıyılarına vuramıyor. Dalgaların altında kalmazsanız, geri de dönmeyin zaten.

HOGWARTS CADILIK VE BÜYÜCÜLÜK OKULU, İNGİLTERE: Okula giden tren, Londra’daki King’s Cross İstasyonu’nda 9¾ numaralı perondan kalkar. 9’la 10’uncu peronlar arasındaki duvara kararlı ve hızlıca yürüyüp öte tarafa geçeceksiniz. Başarırsanız zaten büyü, sihir, durumu bir şekilde kurtarırsınız. Başaramazsanız Tate’e gidin, son olarak şöyle iki-üç sergi görün.

THE GREENBRIER RESORT / WHITE SULPHUR SPRINGS (BATI VIRGINIA), ABD: Otelin batı kanadının altı komple sığınak. Herhangi bir felaket durumunda Amerikan Kongresi’nin toplanması için tasarlandı. Ormanın ortasında, kuş sesleri yoğun. Kongreyle sözleşmesi yıllar evvel bitti ama rezervasyon yine de şart.

LE DERNIER BAR AVANT LA FIN DU MONDE / PARİS, FRANSA: Türkçesi, “Dünyanın Sonundan Önceki Son Bar”. Daha da Türkçesi, köprüden önce son çıkış. İsmi her şeyi anlatıyor. Geçen ağustosta açıldı. Daha kapısında, 21 Aralık’a geri sayım yapıyor.

MARIANA ÇUKURU, PASİFİK OKYANUSU: Tarifi kolay. Endonezya’yla Japonya’yı ortalayın, oradan doğru aşağıya... Ortaokul coğrafya bilgileri ezberinizde değilse, ben söyleyeyim, bir 10 kilometre yolunuz var. Nasıl mı gideceksiniz? Valla James Cameron bu sene özel bir denizaltıyla indi, siz de bulun bir çaresini.

JULES’ UNDERSEA LODGE / FLORIDA, ABD: Dünyanın ilk denizaltı oteli. İkamette sıkıntı yok ama giriş için yetenek gerekiyor. Kapı suyun 6.5 metre altında. Gitmeden azıcık scuba diving öğrenin, kapıda kalmayın.

FIRTINA VADİSİ / ÇAMLIHEMŞİN, TÜRKİYE: Sırasıyla Elevit, Haçevanak, Karunç, Trovit, Palovit, Apevanak yaylaları... Havası temiz, doğası güzel. Miladi, Hicri, Gregoryen, Maya; hiçbir takvim orada geçmiyor. Yalnız ayı çıkabilir.

İZLE
Nurgül Yeşilçay kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası