Beyler! Üşenmeyin, Diş Fırçalayın
Wellness

Beyler! Üşenmeyin, Diş Fırçalayın

Neden dişlerinize özen göstermeniz gerektiğinin sağlıksal boyutuna da elbet değineceğiz ama beyler, bir kadın için güzel bir gülümseme, sağlıklı beyaz dişler tahmin ettiğinizden daha önemli.

Diş fırçalamak sadece Türkiye’de değil dünyada da büyük bir sorun. Yalnız değilsiniz. 

Google ve benzeri arama motorlarına ‘’diş’’ kelimesini yazdığınız anda yalnız olmadığınızı anlıyorsunuz. Ancak, birçok olayda olduğu gibi diş temizliğinde de çoğunluğun hangi pratiği benimsediği maalesef ki doğru olanı ve olması gerekeni göstermiyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de nüfusun %86’sı diş fırçalamıyor. Evlerin %60’ına diş macunu girmezken, 4 ayda 1 değiştirilmesi gereken diş fırçaları 2 yılda bir değiştiriliyor.

 

Dişlerimizin sağlıklı şekilde ölene kadar ağzımızda kalması için, yediklerimize içtiklerimize dikkat ettiğimiz kadar diş sağlığımıza da dikkat etmek zorundayız.

Günde iki kere diş fırçalamak ağızda biriken bakteri plağını yok ediyor, böylelikle dişlerimiz ve ağzımızdaki diğer dokular daha sağlıklı oluyor. Duş alma kısmında biraz daha gelişmiş olsak da konu diş bakımı olunca üşeniyoruz. Ne yazıkki erkekler kadınlardan daha boşvermiş durumda. Erkekler yaş ilerledikçe kadınlara oranla, dişlerini kaybetme, ağız ve boğaz kanserleri gibi kötü olaylarla daha çok karşılaşıyorlar. Genetik faktörlerin de yadsınamaz bir güçte olduğunu göz önüne alıyoruz ancak bu yakınmaların çoğu bir diş fırçası ve macununa ulaşabilen ve yılda en az 2 kez diş hekimine gidebileceği halde gitmemeyi tercih eden kitlede görülüyor.

 

Durumun psikolojik boyutuna bakacak olursak; 

İnsanlar bazı eylemleri gerçekleştirmek için kendilerine görev verilmesini isterler. Böylelikle kendilerini duruma daha rahat adapte eder ve verilen işi yaparlar. Diş fırçalama eylemi ise insanın kendi sorumluluğuyla ve kendi kendine verdiği görevle alakalıdır. Bu sebeple çoğu insan ya her sabah ve akşam bu aktiviteyi gerçekleştirmeyi unutur ya da üşendiklerinden ertesi güne bırakırlar. Peki kadınlar neden bu konuda daha disiplinli? Cevabı basit. Çünkü kadınlar, yakın çevreleri de dahil olmak üzere, insanlar tarafından daha fazla yargılanıyorlar. Aldıkları kilolar, saçlarının parlaklığı, dişlerinin beyazlığı, ne giydikleri, ne yedikleri, kırışıklıkları. Kadınlar her noktada daha göz önündeler. Erkekler dışarıdan gelen yargılamalar karşısında daha ciddiyetsizler. Bu da onların kişisel bakımlarına yeteri kadar dikkat etmemelerine sebep oluyor.

 

Peki ya kız arkadaşınız olduğunda ne olacak?

O noktada hali hazırda olan tavrınızdan vazgeçmeniz gerekecek. Yapılan araştırmalara göre, kadınlar bir erkekle tanıştıklarında ilk önce temiz kıyafetlerine ve daha sonra da gülüşüne dikkat ediyorlarmış. Tahmin edersiniz ki gülüş eşittir dişler. Karşılaşabileceğiniz hiçbir kadın sizin ağız kokunuzla başa çıkmaya çalışmak istemez. Dişleriniz yeteri kadar bakımlı gözükmediği noktada size sebep bile sunmadan ilişkiyi noktalayacak bir sürü kadın var. Eğer şansınız varsa sizi bu konuda sürekli uyaracak, size görev verecek bir kadınla tanışırsınız ama bizden söylemesi o bile birkaç denemeden sonra eğer yeterinde dikkat etmemeye devam ederseniz hayatınızdan çıkacaktır. Uzun süreli bir ilişki yaşamayı istiyorsanız, diş sağlığınıza dikkat etmeniz şart.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası