Daha genç görünmek için edinmeniz gereken 10 alışkanlık
Wellness

Daha genç görünmek için edinmeniz gereken 10 alışkanlık

Geçen yıllar bedenimizi ele geçirmeye çalışsa da kolayca pes etmek gibi bir niyetimiz yok. Yaşlanmak demeyelim de, 'yıl almanın' etkilerine meydan okuyoruz! (Fotoğraf: Instagram - @zacefron)

Neyse ki botoks ve retinol gibi çözümler var da yılların yüzümüzdeki izlerini giderme konusunda çok fazla zorluk çekmiyoruz.

Yine de bazı kötü alışkanlıklarla güçlerini birleştirdiğinde yaşlanmanın yüzde bıraktığı etkiler de artıyor. 

İşte biz de, o basit ama pek kötü alışkanlıkları gidermek için buradayız!

1- Çok fazla Güneş'e maruz kalmayın

Küresel ısınma çağında güneş ışınlarının ne kadar kötü etki ettiğini uzun uzun anlatmamıza gerek yok, değil mi? Günlük hayatta açık havada geçirdiğiniz anlar bile (hatta hava kapalı olsa bile) yüzünüzde etki edebilir. Bunun için en iyi çözüm, sabahları iyi bir Güneş koruyucu krem sürerek evden çıkmak. 

2- Kendinizi Güneş'ten çok fazla sakınmayın

Yaşlanmayacağım diye D vitamininden de mahrum kalmayın. Uzun saatler boyunca Güneş altında yatmaktan bahsetmiyoruz ama hiç Güneş'e çıkmamak da hem ruhsal hem de bedensel olarak iyi gelmeyebilir. Dışarı çıkın, kendinizi masanın başından kalkmaya motive edecek planlar yapın. Ve evet, Güneş koruyucu kreminizi sürmeyi unutmayın.

3- Düzenli uyku şart

Cildinizin de dinlenmeye ihtiyacı var. Siz uyurken kendini yenileyen cildinizin dingin gözükmesi için en az 8 saat uyku şart. Daha fazlası da azı kadar yıpratıcı olabiliyor. Göz altlarınız şişmiş bir şekilde dolaşmak istemezsiniz herhalde, değil mi?

4- Cildinizi nemli tutun

Özellikle de yüzünüzü. Şehrin yoğun koşuşturması sırasında dış etkilere maruz kalan cildiniz kuruyor, kurudukça da kırışmaya meyilli bir hale geliyor. Kaliteli bir ürün kullanarak cildinizi nemli tutmayı bir alışkanlık haline getirin. Hatta kuru bir cildiniz varsa hem sabah hem de akşam, düzenli olarak yüzünüzü nemlendiriciyle rahatlatın.

5- Kalitesiz ürünler çöpe!

Düşük kalite ürünler kullanarak hem cildinizi, hem paranızı hem de vaktinizi harcamayın. Öyle bir lüksünüz yok. Bakım yapacağınız yerde cildinize daha çok zarar verebilirsiniz. Pahalı ürün en kaliteli ürün demek olmasa da iyi ürünler için biraz paraya kıymanız gerekecek. Cilt tipinize uygun doğru ürünleri seçmek için işin uzmanına danışabilirsiniz. 

6- Hareket edin

Evet, spor yapmak ve sürekli hareket halinde olmak vücudunuza form kazandırdığı gibi, kan dolaşımını hızlandırdığı için cildinize de iyi geliyor. Spor sayesinde nefes alan ve oksijen seviyesi artan cildin görünümü de haliyle canlı oluyor. Spor yapma bahanelerini yok etmeniz için bir sebep daha.

7- Her kötülüğün başı: Stres

Belki de en büyük cilt sorunlarının sebebi stres. Stres kortizol salgılanmasını hızlandırdığı için ciltte yağlanmaya (ve akneye!) sebep olabiliyor. Ayrıca kolajen salgılanmasını azalttığı için de cildin o sağlıklı görüntüsünü kaybetmesine yol açıyor. Stresin neden zararlı olduğunu uzun uzun anlatmamıza gerek var mı? Haydi rahatlayın artık!

8- Sağlıklı beslenin

Şunları yiyin: Omega-3 zengini besinler, antioksidan etkili ve lifli yiyecekler, şeker oranı düşük besinler; A, C ve E vitamini zengini her şey. 

Şunları yemeyin: Gazlı gıdalar, şekerli atıştırmalıklar ve yağlı etler.

Yeterince açıklayıcı oldu diye düşünüyoruz.

9- Alkolle biraz mesafe lütfen

Kutlama zamanlarını biraz abartıyorsanız cildinize de kötülük yapıyorsunuz demektir. 'Abartma'nın her türlüsü cildinize kötü geldiğine göre, alkol konusunda da dikkatli davranmakta fayda var.

10- Ve sigara...

En kötüleri en sona saklamışız gibi oldu ama sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğu konusunda bir de biz uyaralım dedik. Cildinizin o sarı renge meyilli sağlıksız görüntüsü var ya... Hani sanki yılların tüm yükünü üzerinde taşıyormuş gibi... İşte sigara dumanı, bunun en büyük sebebi.

Elinizdeki sigarayı söndürmeniz için size başka ne söyleyebiliriz ki?

 

İZLE
Aşkın Ritmi (We Are Your Friends) Özel Fragman
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası