Rezervasyonsuz masa kapma sanatı

İstediğiniz şey, şık bir restoranda iyi bir servisle biraz şımartılmaksa, o halde bize kulak verin. Çünkü bu konuda bazı kısa yollar biliyoruz.

20 Ağustos 2015

Rezervasyonsuz masa kapma sanatı


Bazı restoranlar özellikle iş çıkış saatlerinde rezervasyon kabul etmiyor. Zaten sizin de bunun için vaktiniz yok ama sevdiğiniz restorana gittiğinizde de iyi bir masaya oturmak istiyorsunuz. O halde doğru kelimeleri kullanmalısınız. Olağanca şıklığınızla kendinizden emin bir şekilde restoranın kapısına geldiğinizde görevliye gülümsemeyi ihmal etmeyin ve kibar olun. Pek vaktiniz olmadığını ancak düzenli müşteri olduğunuzu belli edin, hatta beğendiğiniz masayı gösterip “Genelde o masaya otururum ama sorun değil, cam kenarında herhangi bir yer olabilir.” demeniz, dengeleri lehinize çevirecektir.

Masanıza oturdunuz, sırada iyi bir servisi garantilemek için yapmanız gerekenler var. Garson yanınıza geldiğinde neler yemek istediğiniz hakkında ona fikrinizi belirtin, mutlaka önerileri olacaktır. Bu noktada birkaç seçenek arasından seçimi ona bırakmak, alacağınız servisi iyileştirmenin yanında hızlandıracaktır da. Ancak özenle hazırlanmış bir menüyle karşı karşıyaysanız, birkaç noktaya dikkatinizi çekmemiz gerek.

Gözümüz genellikle ilk olarak menünün sağ üst kısmına kayar, bu nedenle en pahalı yemekler hep sayfanın bu kısmında bulunur. Altta veya solda kalanlar ise genelde daha uygun fiyatlıdır. Bir diğer nokta ise, bazı menülerde yemeklerin ücretlerinde para birimi simgesi olmaması. Bunun temel sebebi size para harcadığınızı hatırlatmamak.

Umarız masanızı, yemeğinizi ve servisi sevmişsinizdir. Kalkmadan önce cesur bir hamle yapmaya ne dersiniz? Aşçıbaşına bir teşekkür notu yazıp garsondan iletmesini rica edebilirsiniz. Karşınızdakine teşekkür etmek, daha fazla yardım görmek anlamına geliyor. Hesabınızdan önce aşçıbaşından bir hediye gelirse şaşırmayın. Hem leziz bir tatlı sizce de iyi gitmez miydi?


Vücudunuz İçin En İyi 7 Kış Besini

YEME-İÇME | Vücudunuz İçin En İyi 7 Kış Besini

Erkek Sağlığı İçin 3 Besin

YEME-İÇME | Erkek Sağlığı İçin 3 Besin

Spor Yapanların Sıklıkla Tercih Ettikleri Protein: Hindi Eti

YEME-İÇME | Spor Yapanların Sıklıkla Tercih Ettikleri Protein: Hindi Eti

Yılbaşı İçkinizi Keşfedin

YEME-İÇME | Yılbaşı İçkinizi Keşfedin

Kışın Tüketmemiz Gereken 3 Protein Kaynağı

YEME-İÇME | Kışın Tüketmemiz Gereken 3 Protein Kaynağı

Daha Rahat Uykuya Geçmenizi Sağlayacak 12 Süper Besin

YEME-İÇME | Daha Rahat Uykuya Geçmenizi Sağlayacak 12 Süper Besin

Daha Fazla Göster