Mayo Clinic'e Göre Gün Boyunca Daha Fazla Adım Atmanın 4 Basit Yolu Getty
Fitness

Mayo Clinic'e Göre Gün Boyunca Daha Fazla Adım Atmanın 4 Basit Yolu

Bunun 10.000 adım olması gerekmez, ancak günde daha fazla yürümenin birçok fiziksel ve zihinsel faydası var.

Gün içinde daha fazla adım atmaya çalışmak önemli. Bunun 10.000 adım olması gerektiği bir Japon kampanyasından çıktı ve bilim tarafından tam olarak kanıtlanamadı, ancak uzmanlar daha uzun yaşamanın, sağlıklı olmanın, kilomuza dikkat etmenin ve hatta daha iyi bir zihinsel sağlığa sahip olmanın anahtarlarından birinin daha fazla hareket etmek olduğunu ve bunu yapmanın en iyi yollarından birinin de yürümek olduğunu söylüyor.

Yürümek harika bir egzersiz, koşmak kadar fazla etki yaratmaz ve kalori yakmanın ve dayanıklılığı artırmanın yanı sıra stresi azaltmaya, daha fazla enerjiye sahip olmaya ve iyi bir zihinsel sağlığa sahip olmaya da yardımcı olur. Bir egzersizin ötesinde, sizi bir yerden başka bir yere götürmenin bir yolu ve diğer egzersiz türlerini tamamlayıcı olarak günlük rutininize entegre etmek için harika bir seçenek.

Ayrıca, bir ofiste çalışıyor ve uzun saatler boyunca bilgisayar başında oturmanız gerekiyorsa bile, bir günde attığınız adım sayısını artırmak çok kolay. Üstelik ücretsiz ve bunu yapmak için ayaklarınızdan başka bir şeye ihtiyacınız da yok. Ve bu zaten bir alışkanlık haline geldiğinde, koşmaya başlayabilir veya başka egzersizler ekleyebilir, hatta bunu kişisel bakım ve meditasyon uygulamalarınızın bir parçası olarak kullanabilirsiniz (çünkü hepimiz sessizlik içinde oturarak meditasyon yapmak için yaratılmadık).

"Yürüme hızınız orta yoğunlukta egzersiz olarak nitelendirilecek kadar hızlı değilse, yine de gün içinde çok fazla zaman geçirmekten kaynaklanabilecek sorunları önlemeye yardımcı olur. Rutininize her türlü düzenli aktiviteyi eklemek faydalı" diyor ünlü Mayo Clinic.

Mayo Clinic'e Göre Gün Boyunca Daha Fazla Adım Atmanın 4 Basit YoluWestend61

Mayo Clinic'e göre gün içinde nasıl daha fazla adım atabilirsiniz?

Zaman mazeret değil, her zaman ve her yerde yürüyebilirsiniz ve gün içindeki küçük anlardan faydalanırsanız, adım sayınız artacak ve hatta farkında olmadan veya bunu bir angarya olarak görmeden 10.000'e bile ulaşabilirsiniz.

Nasıl daha fazla adım atabilirsiniz? Mayo Clinic'in bazı iyi önerileri var.

O e-postayı göndermeyin, yüz yüze görüşün

Evet, birçok toplantının bir e-posta ile yapılabileceği doğru, ancak daha fazla hareket etmek ve daha fazla adım atmak istediğinizde, bu e-posta kalkıp yürümek için bir bahane olabilir.

Bir iş arkadaşınıza bir şey söylemeniz gerekiyorsa, bunu e-posta ile yapmayın, sandalyenizden kalkın, onların yerine yürüyün ve yüz yüze söyleyin, bu şekilde bir taşla iki kuş vurursunuz, çünkü işler daha net olacaktır, hemen bir cevap alırsınız ve tüm gün sandalyenizde sıkışıp kalmaktan kurtulursunuz.

Merdivenleri kullanın ve daha uzağa park edin

Mümkünse, ofisinizin girişinin önüne park etmeyin, arabanızı birkaç blok geride veya önde bırakın, böylece oraya ulaşmak için biraz yürümeniz gerekir. Bunun başka bir faydası daha var, yolda biraz güneş alabilirsiniz, bu da ruh sağlığınız ve enerjiniz için iyi olur.

Öte yandan, ofisiniz çok yüksek bir katta değilse (45. kata kadar merdivenle çıkacak değilsiniz, terlersiniz), asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmayı deneyin. Bu da ekstra bir bacak egzersizi olabilir ve kondisyonunuzu iyileştirmeye yardımcı olur.

Beklerken yürüyün

Bir randevu için erken mi geldiniz, doktorunuzun ofisine girmek için mi bekliyorsunuz ya da çocuğunuzu okuldan almak için sırada mısınız? Bu zamanı fazladan birkaç adım eklemek için de kullanabilirsiniz ve sıranızı kaybetmemek için her zaman başka birinden sıradaki yerinizi tutmasını isteyebilirsiniz.

Yürümek istemiyorsanız, bazı vücut ve ayak hareketlerini deneyin, hatta vücudunuzu rahatlatmak ve kas gerginliğini gidermek için bazı esneme hareketleri yapın.

Yürümek için bir çalma listesi hazırlayın

Klinik, "Neşeli bir melodi veya güçlü bir ritmi olan bir şey, aktiviteyi daha keyifli hale getirebilir ve sizi daha fazla veya daha hızlı yürümeye motive edebilir" diyor. Ayrıca, tam veya yaklaşık bir zaman içeren bir çalma listesi oluşturmak, daha fazla dakika boyunca hareket etmenizi ve kotanızı doldurana kadar devam etmenizi sağlayabilir. Müzik dinlemek zorunda değilsiniz, podcast veya sesli kitap da dinleyebilirsiniz; örneğin, her bölüm için bir yürüyüş seansı planlayabilir, hikaye gerçekten güzelse ve daha fazlasını dinlemek istiyorsanız biraz daha uzatabilirsiniz.

BU İÇERİK İLK OLARAK  GQ MEXICO WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası