Fitness ve Teknolojinin Birleşim Yılı: 2021
Dergi Konuları

Fitness ve Teknolojinin Birleşim Yılı: 2021

Covid-19 nedeniyle yepyeni bir döneme girdiğimiz 2020’den, tüm sektörler gibi fitness da etkilendi. Yaşanan dönüşümün ardından 2021, dijitalleşmenin ağır bastığı güncel fitness trendleriyle geliyor.

Medya analiz şirketi Comscore’un Mart 2020 verilerine göre, pandemi döneminde fitness videolarına ve app’lerine talep yüzde 147 oranında arttı. YouTube’un Haziran ayında yaptığı açıklama da yine bu doğrultudaydı: Dünyanın en ünlü video platformu, 15 Mart tarihinden Haziran’a kadar geçen sürede ‘home workout’ başlığına sahip içeriklerin izlenme oranlarının yüzde 515 kadar arttığı açıklandı.

Aşıların dağıtımına başlanmış olsa da, 2021 yılının en azından ilk yarısının da benzer şekilde geçeceğini öngörebiliriz. Fitness dünyasındaki trendlerin de bu duruma uygun şekilde ilerlediğini söylemek gerekiyor. Covid-19 patlak vermeden önce, insanların tercihi daha çok spor salonlarından ve antrenman stüdyolarından yanaydı. Ancak 2021’de dijital antrenmanların yeni bir norm halini alacağını, fitness markalarının omni-channel (çoklu kanal) yaklaşımına daha çok yatırım yapacağını ve canlı yayın antrenmanlarının sayısının çok daha fazla artacağını söylersek yanılmış olmayız. Dünyaca ünlü platformu Mindbody’nin CEO’su Josh McCarter, “2020 yılında fitness şirketlerinin yüzde 91’i sanal servislere yatırım yaptı” diyor ve bu yönelim, sizin de tahmin edeceğiniz gibi 2021 yılında da devam edecek.

 

21-02/21/106268593-1574872188694m696_csh_181129_ps_mirror_5451_fnl_02-1613891788.jpg

Egzersiz için bir cihaz: Mirror

Spor tutkunlarının evinde görsel destekli antrenmanlar yapmasına olanak tanıyan Mirror isimli yeni nesil cihazı da bu noktada ele alabiliriz. Kişinin evinde, kişiye özel antrenman yapmaya ve özel derslere olanak veren Mirror, benzersiz tasarımıyla şu sıralar özellikle ABD ve İngiltere gibi ülkelerde büyük sükse yapmış durumda. Evin duvarına yerleştirebileceğiniz bu cihazla antrenmanlarınıza hiçbir sekteye uğramadan, uzmanlar eşliğinde ve verim alarak devam edebilirsiniz. Aynı zamanda benzer bir konseptte ancak ek bir aparata da sahip olan Tonal marka cihazla tüm vücut kuvvetinizi artırabilir ve oldukça verimli antrenmanlar yapabilirsiniz. Set ve tekrar sayınızı, hareket açıklığınızı ve kaslarınızın direnç gösterme süresini size özel ve uygun olarak ayarlayan Tonal ile 100 kiloya kadar dijital ağırlık kaldırma deneyimini 2021 yılında yaşayabilirsiniz. Üstelik bu cihaz ağırlığı sizin en verimli düzeyde çalışabileceğiniz seviyeye milisaniyeler içerisinde dönüştürecek. Bu iki yeni trendle evinizin salonunu terk etmenize bile gerek kalmadan antrenmanlarınıza devam etme olanağınız olabilir.

 

21-02/21/untitled-1.jpg

Uygulamalar ve YouTube kanalları

Diğer taraftan bu tür dijital gelişmelerin cüzdanınızı boşaltacağı düşüncesine de kapılmayın. Zira 2021 trendleri arasında kaliteli antrenörlerin YouTube antrenman videoları üretmeye devam etmesini de var. Ayrıca şahsen çok beğendiğim, kullanıcılarına seçtiği hedeflere göre kişisel antrenman programı hazırlayan Nike Training Club da bu app’in daima ücretsiz olacağını duyurdu. Ayrıca Orangetheory At-Home ve HASfit gibi YouTube kanalları yeni yılda gerek abonelerine, gerekse abone olmayan kullanıcılara içerik üretmeye devam edecektir. 

Bunun dışında 2021 yılında akıllı cihaz uygulamalarında da bazı trendler göze çarpacak. Apple Fitness+’ın 2021 yılında aktive edeceği yeni özellik, son antrenmanınızın yoğunluğuna göre bir sonraki antrenman programınızı tasarlayacak. Apple Watch ile uzun süredir ortaklık yürüten Nike da Shalane Flanagan gibi elit eğitmenlerle sizi saatiniz vesilesiyle motive edecek, antrenman programları önerecek ve rehberli koşulara katılmanıza önayak olacak.

Geride bıraktığımız yıl evden çalışma düzenine geçen şirketler, 2021 yılında temkinli çalışanlarını tekrar ofise çekmeye çalışacaktır. Bunu yaparken de ‘şirket spor salonu’ projelerini hayata geçirmeyi düşünebilirler. Böylelikle çalışanlarını ofise gelmeye motive etmenin haricinde çalışanlarının sağlığına da katkıda bulunup, onları salon üyeliği masrafından kurtarabilecekler. Ayrıca spor yapmanın yaratıcılığı ve üretkenliği artırdığı da yapılan araştırmalar doğrultusunda kanıtlanmıştır. Bu anlamda 2021’de karşılıklı bir kazan-kazan durumundan bahsedebiliriz.

 

21-02/21/gettyimages-805439008.jpg 

Outdoor sporlar yükselecek

Ülkemizde de özellikle son iki yılda yükselişe geçen uzaktan eğitim furyasının 2021 yılında da yükselmeye devam edeceğini düşünüyorum. Online platformlar ve hatta sosyal medya üzerinden alınan uzman desteği, pandemi sürecinde çekingen davranan sporseverler için biçilmiş bir kaftan. Ayrıca hijyen düzeyi geleneksel spor salonlarından daha iyi olan kişisel antrenman stüdyoları da yükselişine devam edecek. Öte yandan kış ayının bitiminden bile önce koşu ve bisiklet gibi outdoor sporlarına talebin de 2021 yılında daha fazla olacağını düşünüyorum.

2021 yılında herhangi bir ekipman almayan ve bununla birlikte spor tesislerini ziyaret etmeyi düşünmeyen kişilerin ‘tüm gün antrenman’ prensibini benimseyebileceğini düşünüyorum. Yani günde bir antrenman yapmak yerine küçük parçalar halinde çok sayıda antrenman yapmak, yeni bir anlayış olarak karşımıza çıkabilir. Evden çalışma düzeninde devam eden spor tutkunları yataktan çıkar çıkmaz yoga yapmaya, öğlen arasında ev içi yürüyüşlere ve akşama doğru yüksek yoğunluklu interval antrenmanlara başlayabilir.

 

Hoşgeldin Glide Fit

CrossFit’ten sonra ABD’de yaygınlaşan Glide Fit akımı bu yıl bizim ülkemizde de trend olabilir. Bu antrenmanın özelliği yapılan hareket kalıplarında değil, bu hareketlerin yapıldığı yerde. Suyun üzerindeki özel bir board’da yapılan bu antrenmanda denge, yoga ve hatta yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapılabiliyor. Yani fonksiyonel fitness antrenmanları, başarılı bir şekilde denge antrenmanı unsurlarıyla birleştirilebiliyor. Glide Fit konseptiyle suyun dengesiz yüzeyi sayesinde karada yapılan egzersizlerde yapılan egzersizlerden daha fazla kasınız çalışıyor ve bu da koordinasyon yeteneğinizin ve reflekslerinizin gelişmesini sağlayabiliyor.

2021’yi sağlıkla ve sporla iç içe geçirmeniz dileğiyle...

 

 

Bu yazı GQ MOTY 2020 Özel Sayısında yayımlanmıştır.

Talha'nın 'Spor Salonlarından 5 Şehir Efsanesi' yazısını buradan okuyabilirsin.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası