Kas Gelişiminde 'Recovery' Önemi
Fitness

Kas Gelişiminde 'Recovery' Önemi

Düzenli antrenman yaparak gelişebilirsiniz derken, profesyonellerin çok dikkat ettiği bir süreç: Recovery, yani toparlanma. Her gün yapılan ayarsız antrenmanlar yerine, uygun süreyi dinlenmeye ayırmalı ve toparlanmanın gelişim gücünden faydalanmalısınız. Peki nasıl?

Kas kütlesini artırmaya dair bilinen bir kural, kasların dinlenirken yani toparlanma (recovery) sürecinde büyümesidir. Gelişiminiz antrenmanlar kadar, hatta daha da fazla olarak beslenmenize ve dinlenmenize yani recovery sürecine bağlıdır. Toparlanma sürecinize gereken önemi verir ve hassasiyetle yaklaşırsanız, gelişiminizi ciddi miktarda artırabilir ve bunun yanında ağrısız günler geçirebilirsiniz.

Kuvvet antrenmanlarınızda kaslarınızı zorlarsınız ve bu durum kaslarınızda mikroskobik yırtıklar meydana getirir. Toparlanma sürecinde ise gerek yedikleriniz kan yoluyla kaslarınıza besin ulaştırır, gerekse uykunuzda kaslarınız kendini salgılanan growth hormonuyla birlikte yeniler. Bu yazımızda gelişiminizi doğrudan etkileyecek ve olumlu sonuçlar almanızı sağlayacak olan toparlanma sürecinin inceliklerini ele alalım.

Talha'nın 'İri ve kuvvetli kollar için kritik tüyolar' yazısını buradan okuyabilirsin.

İZLE
#BenimAntrenörüm: 2. Hafta
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası