‘Yağlanma’ Konusu, Sizden Gelen Sorularla Açıklanıyor

Akıllara en çok takılan soru ‘yağlanma’ konusunda geldi. Fitness yazarımız Talha durumu açıklıyor önerilerini paylaşıyor. Instagram'da @gqturkiye hesabını takipte kal, fitness ile ilgili sorularının cevaplarını bir bilenden al.

03 Ağustos 2020

‘Yağlanma’ Konusu, Sizden Gelen Sorularla Açıklanıyor

Yağ yakmam durdu, nasıl tekrar başlatabilirim?  (@indapthedarkone)

Yağ yakımının durması ile kilo kaybetme durumu sürekli birbiri ile karıştırılan süreçlerdir. Yağ yakımını direkt etkileyen tek faktör egzersizi sürdürdüğünüz nabız aralığıdır, tek tip beslenme ve tek tip antrenman vücudunuzu bir süreden sonra plato evresine soktuğu için belirli bir zamandan sonra kilo kaybı ve yağ oranındaki azalma duracaktır. Bu donemlerde beslenmenizde ve antrenman düzeninde değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Örneğin; kalorinizi biraz daha kısabilirsiniz ya da egzersiz şiddetini yağ yakım aralığında arttırabilirsiniz.

 

Yağ yakımını hızlandırmak için neler yapmalı? (@coachbeyza)

Yağ yakımını hızlandırmak için ilk işimiz düzenli bir hayat yaşamaktır (beslenme, antrenman ve uykununun düzen içinde olduğu bir yaşam tarzı..) kendinize uygun beslenme çizelgesinin dışına çıkmamanız gerekiyor, bu size uygun protein yağ ve karbonhidrat alımı demektir. Bunun yanında amacınıza yönelik antrenman modelini belirleyip, istikrarlı bir şekilde devam etmeniz gerekir.

 

Yağ yakıcı besinler hakkında bilgi verir misiniz? (@ozandk)

Yağ yakımı tamamen egzersizin nabız aralığı ile alakalı bir durumdur ayrıca beslenme çizelgesinde yarattığınız kalori açığı ve besin tercihleriniz ise bu durumu pozitif etkileyecektir.Hiçbir besinin doğrudan yağ yakma özelliği yoktur ancak bazı besinler metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmanıza dolaylı yoldan yardımcı olabilirler, örneğin; yeşil çay, kafein. 

 

Yağlanmaya yatkın bölgelerdeki birikimden nasıl kurtulabilirim? (@cagatay_bicer)

Bu bölgeler vücudumuzun fazlalıklarının depolandığı bölgelerdir, besin çizelgesinde ki tüm fazlalıklar genetik olarak belirlenen bölgelerde depolanır, bu bazı insanlarda karın bölgesi olurken, bazı insanlarda kalca bolgesi oluyor, bazı insanlarda ise sadece sırt bölgesi bile olabiliyor. Bu durumdan kurtulmanın en sağlıklı çözümü besin çizelgemizi gözden geçirip kalori açığı yaratmak ve bu durumu kuvvet antrenmanı ile birlikte kardiyo ile desteklemektir.

 

Spor ve diyetle ideal vücut hedefine ortalama ne kadar sürede ulaşılır?  (@kutaykarabul)

Gerçekten spor ve ideal diyet ile vücut yapma durumu tamamen kişiye özgün bir durumdur. Biz ne kadar bilgileri genel olarak versek de her antrenman her beslenme tarzı kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir, çünkü her şeyi doğru yaptığımızı varsaydığımız durumlarda bile kalıtsal özelliklerimiz tüm gelişimimizi olumlu ya da olumsuz etkileyecek bir durumdur. Böyle durumlar için net bir tarih zaman ve gelişim seviyesi vermek doğru değildir. 
Omuz Sakatlıklarına Dikkat!

FITNESS | Omuz Sakatlıklarına Dikkat!

Her Gün 10 Dakika Mobilite

FITNESS | Her Gün 10 Dakika Mobilite

Erkeklerde Yağlı Göğüs Ve Jinekomasti

FITNESS | Erkeklerde Yağlı Göğüs Ve Jinekomasti

Verimli Koşu Antrenmanı Nasıl Olmalı?

FITNESS | Verimli Koşu Antrenmanı Nasıl Olmalı?

Ne Kadar Fitsin? Evde Uygulayabileceğin 'Fitness' Testi

FITNESS | Ne Kadar Fitsin? Evde Uygulayabileceğin 'Fitness' Testi

Kilo Verdiren Ve Formda Kalmanızı Sağlayan Bahar Aktiviteleri

FITNESS | Kilo Verdiren Ve Formda Kalmanızı Sağlayan Bahar Aktiviteleri

Daha Fazla Göster