Tokyo Olimpiyat Oyunları İçin NBC'nin Twitch Açılımı
GQ Sports

Tokyo Olimpiyat Oyunları İçin NBC'nin Twitch Açılımı

Sosyal platformları cephesinde Tokyo Yaz Olimpiyatları heyecanı yaşanıyor. Amerika için geleneksel televizyon yayıncılığı bu yıl Twitch'le çeşitleniyor.

Spor tutkunu olan olmayan herkesin bir şekilde takip ettiği ve inanılmaz bir coşku uyandıran olimpiyatların ne zaman ve nasıl olacağı pandemi nedeniyle merak konusuydu. Temmuz ayında yapılacağı kesinleşen yaz olimpiyatları için şimdi başka bir gelişme var: Tokyo Olimpiyatları Amerikalı seyirciler için Twitch üzerinden yayınlanmaya başlayacak.

ABD televizyonlarında olimpiyatları seyirciyle buluşturan kanallardan NBC, hızlanan dünyaya ayak uydurarak sosyal medya platformu Twitch ile anlaştığını duyurdu. Tabii televizyon ve Twitch arasında bir fark söz konusu. NBC’nin açıklamasına göre maçların en dikkat çekici anlarını ve sporcularla yapılan röportajlar da platformda yer alacak. Bunların dışında izleyiciyi bünyesine çekebilmek için interaktif uygulamalar olan ve Instagram’dan aşina olduğumuz soru-cevaplar ve anketler de olacak. Televizyonu Twitch’den farklı kılansa Açılış Töreni. Çünkü her ne kadar Twitch kullanıcıları chat’te aktif kalarak sanal meşale yakabilse de Açılış Töreni platformda yayınlanmayacak.

Çoğumuz bir video izlerken ister istemez yorumlara kayıyoruz, bir nevi izleyenlerle iletişime geçiyoruz. Twitch bu açıdan Tokyo Olimpiyatları’na yeni bir ses getirebilir. Dünyanın bazı bölgelerinin hala karantinada olduğunu düşünürsek özellikle yalnız olanlar için maçı başkalarıyla izlemek sosyalleşme adına iyi gelebilir. Oldukça genç bir kullanıcı yaş ortalamasına sahip olan Twitch izleyicisinin olimpiyatlara ilgi gösterip göstermeyeceğiyle ilgili endişeler var.

Ancak bu deney eğer başarılı olursa oyunların geleneksel olarak yayınlanma şeklinden sosyal medya platformlarına kayması büyük bir değişikliği temsil edebilir. NBC’nin normal olimpiyat yayıncılığı kapsamını cesur bir şekilde çeşitlendirmesi ve dijitalleşen dünyaya ayak uydurma kararı oldukça yenilikçi. Ve aplikasyonun daha çok kullanıcının ilgisini çekerek elini önümüzdeki dönemlerde güçlendireceği de aşikar. 

E-SPORLAR ARTIK OLİMPİYATLARDA

e spor

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası