Kardiyo Fitness Fotoğraf: Getty Images; Kolaj: Gabe Conte
Fitness

Uzun Ömür için Kardiyo Fitness mı Yoksa Kas Gücü mü Daha Önemli?

Ve bu konuda tartışmak neden bu kadar eğlenceli?

İnsanlar yaptıkları şeyin kendileri için iyi olduğuna inanmak isterler. Bu, başka bir şeye inanmak için çok fazla zaman, ve para harcayan direnç koşucuları için geçerli. Aynı şey, squat rack'te geçirdikleri saatler nedeniyle askıdan sığacak pantolon bulmakta zorlanan kendini adamış ağırlık kaldıranlar için de geçerli. Kardiyo egzersizlerinin ağırlık kaldırma egzersizlerine üstünlüğü konusunda süregelen bir tartışma var ve bu tartışma bazen bilimsel bir açıklama aramaktan çok kişinin davranışını haklı çıkarmak gibi geliyor. Özellikle de uzun ömürlülük için hangisinin daha iyi olduğu tartışması...

Uzun ömrü ya da hayatta geçirilen sürenin miktarını ve (kalitesini) optimize etmek, teknoloji kralı ve manşetlerin bu konudaki yıldızı Bryan Johnson'ın takviye ve penis şok dalgası terapisi hakkında konuşmaya başlamasından çok önce vardı. Reddit'te neredeyse planlanmış gibi görünen bir tempoda bu içerikler ilerliyor. İnsanlar birbirlerine tıbbi arşivlerin referans numaralarını birbirlerine atıyor, kızıyor ve sonra önceki bağlılıklarına göre bu konuda koşuya ya da yürüyüşe çıkıyor.

Koşucular aerobik zindeliğin kalbi güçlendirici etkilerini öne sürerken, ağırlık çalışanlar kas kütlesi ve kavrama gücünün daha düşük genel ölüm oranları ve olumsuz kardiyovasküler olaylarla ilişkili olduğuna dikkat çekiyorlar. Ve her taraf da haklı. Ne yazık ki mutlakiyetçiler için, kardiyo ve ağırlık kaldırma ile ilgili olarak uzun ömürlülüğün anahtarının cevabı muhtemelen bir kombinasyon olur. Geçen yıl The British Journal of Sports Medicine'de yayınlanan 416.240 Amerikalı yetişkinin katıldığı büyük bir grup çalışması, haftada bir saat gibi küçük bir dozda orta ila şiddetli fiziksel aktivitenin ölüm riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu.

Ancak The New York Times'ın da belirttiği gibi en büyük koruma, kardiyo artı kuvvet antrenmanı karışımından geliyor - ancak makale, kuvvet antrenmanı ile yaşam süremizi uzatma arasındaki bağlantıyı henüz güçlü bir şekilde kavrayamadığımızı da belirtiyor. (Başka bir deyişle, iyi gibi görünüyor, ancak nedeninden tam olarak emin değiliz).

Kardiyo ve güç egzersizlerinin her ikisi de sizin için harika. Ancak kalbinizin derinliklerinde, kalbiniz için en iyi şeyin her iki egzersiz olduğunu bilmelisiniz. Ve bu konuda mücadele ederek her zaman biraz daha fazla fiziksel aktivite kaydedebilirsiniz.

Bu makale ilk olarak GQ US web sitesinde yayınlanmıştır.

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İLGİLİ İÇERİKLER fitness kardiyo
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası