ne zaman spor yapmalı
Fitness

Sabah ya da Akşam Antrenmanı: Hangisi Daha Etkili?

Uyanınca ilk iş olarak egzersiz yapmak mı yoksa günü dinç bir şekilde bitirmek mi daha iyi? Uzmanlara sorduk. Sabah mı spor yapmalı yoksa akşam mı?

Sabah ve akşam antrenmanı tartışması, insanlar farklı uyku düzenlerine sahip olduğu sürece devam edecek gibi görünüyor. İnsanlar genellikle bu konuda ikiye ayrılıyor. Ben endorfin salgılayarak gün boyunca kendimi daha iyi hissedebilmek için sabahları 'antrenman işini aradan çıkarmayıi' tercih ederken, partnerim ekran karşısında geçirdiği saatlerin acısını çıkarmak için akşam antrenmanını tercih ediyor. Peki terlemek söz konusu olduğunda gün doğumu gün batımından daha mı iyi? Ya da akşam karanlığı çökerken ağırlık çalışan gece kuşları haklı mı? Bunu öğrenmek için uzmanlara sorduk.

Sabah ya da Akşam Antrenmanı: Hangisi Daha Etkili?Ian Hitchcock/Getty Images

Sabah antrenmanının faydaları

Güne zinde başlamak için söylenmesi gereken bir şey var. Dördüncü alarmınızı kapattıktan sonra hissettiğinizin aksine, vücudunuzun sirkadiyen ritim adı verilen dahili salınımları sayesinde sabahları aslında en hazır halinizdesiniz. Klinik Psikolog ve US Therapy Rooms'un kurucu ortağı Dr. Daniel Glazer, "Sirkadiyen ritim araştırması bazı ilgi çekici bilgiler sunuyor" diyor. "Sabahları vücut ısısı ve kalp atış hızı, kendimizi uyanık ve enerjik hissetmemize yardımcı olmak için doğal olarak yükselir. Egzersiz yapmak iyi hissettiren endorfinleri artırabilir ve önümüzdeki gün için odaklanmayı başlatabilir. Bu nedenle, ruh hali veya motivasyon sorunlarıyla mücadele eden müşteriler için erken bir egzersiz en fazla faydayı sağlayabilir."

Egzersiz doğal olarak 'iyi hissetme' hormonu olarak adlandırılan endorfin düzeylerinizi yükseltir ve vücudunuza gün için adeta hoş bir moral konuşması yaparak başlamınızı sağlar. Sabah egzersizi kortizol salınımını düzenleyerek stresin kontrol edilmesine de yardımcı olabilir. Önemli bir hormon olsa da, çok fazla stres kortizol seviyelerinin yükselmesine neden olur, bu da tabii ki modern dünyada şaşmaz bir düzenlilikle görülen bir şey. Sertifikalı kişisel antrenör ve Gold BJJ kıdemli katılımcısı Alanna Kate Derrick, "Günün erken saatlerinde yapılan egzersizin günün geri kalanında kortizol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir" diyor. "Uyandıktan sonra vücudu hareketle uyararak sağlıklı kortizol ritimleri oluşturuyor ve stresi yönetme becerimizi geliştiriyoruz."

Sabah antrenmanı aynı zamanda bir rutin oluşturmayı da kolaylaştırabilir. Kortizolün alışkanlık oluşumunda rol oynadığı bulundu, yani bu seviyeler doğal olarak daha yüksek olduğunda kalkıp egzersiz yapmak, uygun bir fitness rejimine bağlı kalmayı kolaylaştırabilir ve hatta daha sağlıklı bir gece uykusu için vücudunuzu sıfırlayabilir. Londra merkezli psikoterapist ve grup fitness eğitmeni Eloise Skinner, "Uyku programını düzenlemek isteyenler için sabahları egzersiz yapmak (özellikle de doğal ışığa maruz kalmakla birlikte) doğal bir sirkadiyen ritim oluşturmaya yardımcı olabilir" diyor ve ekliyor: "Bu, seyahat ettikten sonra sıfırlanmak veya jet lag ile başa çıkmak isteyen herkes için harika."

Akşam antrenmanının faydaları

Endorfinler gün boyunca kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabileceği gibi, geceleri uyumanıza yardımcı olmak için de kullanışlı bir yol. Derrick, "Uzun bir günün ardından egzersiz yapmak, rahatlamayı artırarak değerli bir stres giderimi sağlar" diyor. "Fiziksel aktivite, endişe verici düşünceleri gevşetmek ve gergin kasları rahatlatmak için sağlıklı bir çıkış noktası görevi görür."

Akşam antrenmanları da fiziksel özelliklerimizden en iyi şekilde yararlanır. Dr. Glazer, " Akşam egzersizleri fiziksel performansı en üst düzeye çıkarma eğiliminde olur" diyor. "Çekirdek ısısı ve kardiyovasküler fonksiyon akşam 6 civarında zirve yaparak daha fazla güç, hız ve dayanıklılık sağlar. Kazanımlara ve PR'lara öncelik veren sıkı sporcular için işten sonra antrenman yapmak fizyolojik açıdan mantıklı olur."

Vücudunuzun fizikselliğinin bu şekilde artması kilo kaybı için de faydalı olabilir. Derrick, "Bazı araştırmalar, egzersiz akşam saatlerinde yapıldığında özellikle erkek vücutlarında yağ yakımının arttığını gösteriyor" diye ekliyor. "Bu durum sirkadiyen ritimlerle ve vücudun günlük döngüdeki doğal hormon dalgalanmalarıyla ilgili olabilir."

Ancak Dr. Glazer, ekstra enerjinin yatakta dönüp durmanıza neden olabileceğinden, egzersizinizi çok geç saatlere bırakmamanız konusunda uyarıyor: "Yatma vaktinden iki saat önce egzersiz yapmak bazı kişiler için uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı zorlaştırabilir. Bilişsel uyarım ve adrenalin dalgalanması beyni daha uzun süre uyanık tutar." Skinner, "uyumadan hemen önce egzersiz yapmaktan kaçınmanın en iyisi olduğunu, ancak diğer akşam saatlerinin işe yarayabileceğini ve uyumadan önce biraz dinlenmenize izin verebileceğini" söyleyerek kendi uyarı notunu ekliyor.

Sabah ya da Akşam Antrenmanı: Hangisi Daha Etkili?vgajic

Sabah ve akşam antrenmanı: hangisi daha iyi?

Gün boyunca daha fazla odaklanma ve enerji için veya biraz kilo vermek adına sabah seansı çok uygun. Gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırmak için akşamları spor salonuna giderseniz muhtemelen daha iyi sonuçlar alırsınız. Ancak bu sadece bir başlangıç noktası: Günün hangi saati olursa olsun hemen hemen her egzersiz size iyi gelecek. Sabah ve akşam egzersizlerinin faydaları, kim olduğunuza ve yaşam tarzınıza bağlı olarak sayısız ve çeşitli.

Uzmanların her birinin tekrar tekrar kullandığı sözcük tutarlılıktı. Sertifikalı kişisel antrenör ve Strength Log'un kurucusu Daniel Richter, "Hem sabah hem de akşam seanslarının nasıl işe yaradığını gördüm - eğer tutarlı olursanız," diyor. "En önemlisi, kendinizi bırakmayacağınızı bildiğiniz bir zaman seçmek."

Strongly'nin kurucusu ve güç koçu Will Kennard, en verimli sonuçları görmek için kendi dengenizi bulmanız gerektiğini savunuyor: "Egzersiz yaptığınız günün saati, egzersizinizin kalitesinden ve ne sıklıkta egzersiz yaptığınızdan çok daha az önemli. Günün sizin için en uygun olan ve kendinizi en iyi hissettiğiniz zamanını seçmek, antrenmanları sirkadiyen ritimlere uydurmaya çalışmaktan çok daha büyük bir etkiye sahip olacak."

Skinner bu tartışmada bir joker hakkını kullanıyor: Öğleden sonra antrenmanı. "Öğleden sonra egzersizlerinin pek çok faydası var. Birkaç öğün yemek yedikten ve gün içindeki bazı işleri tamamladıktan sonra, kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak bir antrenman yapmaya daha hazır hissedebilirsiniz.

"Sabahtan beri masa başındaysanız öğleden sonra esneme hareketleri yapmak da harika olabilir - araştırmalara göre vücudunuzu hareketli tutmanın ve hareket etmenin uzun vadeli sağlık için sayısız faydası olduğunu biliyoruz. Evden çalışıyorsanız, iş gününüzü bir egzersiz veya fitness dersi ile bölmenin faydalarını da hissedebilirsiniz."

Sizin için neyin işe yaradığını bulun ve kişisel fitness hedeflerinizi aklınızda tutarak buna devam edin. Unutmayın: Fit ve sağlıklı olmak, kendinizi yataktan çıkmaya zorlamaktan veya Netflix maratonunuzu yarıda kesmekten daha fazlası demek. Bu, daha iyi yemek, daha kaliteli uyku, daha az stres veya daha fazla su içmek (daha fazla su içmelisiniz) gibi her gün yaptığınız seçimlerin bir sonucu.

BU İÇERİK İLK OLARAK  BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
#BenimAntrenörüm: 2. Hafta
İLGİLİ İÇERİKLER fitness antrenman saati
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası