Nasıl Daha Dayanıklı Olabilirsiniz? Performans Koçu Steve Magness Açıklıyor
Wellness

Nasıl Daha Dayanıklı Olabilirsiniz? Performans Koçu Steve Magness Açıklıyor

“Emeksiz yemek olmaz” bakış açısı artık geride kaldı. Koşu koçu ve performans gurusu Steve Magness, dayanıklılığın şu anda nasıl göründüğü ve ne anlama geldiğini bizler için açıklıyor.

Steve Magness çocukken kusana kadar koştuğu günleri anımsıyor. “Bu benim olayımdı” diyor. Bu “sert erkek” modeli - acıyı bastırmak - onun daha güçlü görünmesini sağlamak için birebirdi. Öyle ki lisede 6.45 km/h saat hız yapabiliyordu. 

Ancak birkaç yıl sonra, bu strateji Houston Üniversitesi'nde dört dakikalık engelli koşu yarışında ters tepti. Boynundaki rahatsız edici hisle mücadele etmeye çalışan Magness adeta bireysel bir çöküş yaşadı. İlk stres belirtisinde refleks olarak kapanarak (ve nefes almasını zorlaştırarak) ses tellerinin rahatsızlanmasına sebep olmaya başladı. Artık acıdan güç alarak yoluna devam edemezdi.

“Do Hard Things: Why We Get Resilience” adlı yeni kitabında, “Rahatsızlık hissinin ve şüphelerin en yüksek noktada olduğu anda, nefesimi, boynumu ve zihnimi sabit durumda ve kontrol altında tutmak için rahatlamam gerekiyordu” diye anlatıyor. “Birçok yönden, bu kitap ben çöktüğüm anda ortaya çıktı. Çoğu zaman kontrolden çıkan bir iç dünyayı nasıl kontrol edeceğinizi anlamak için sert olmanın ne anlama geldiğine dair bir araştırma yapmaya karar verdim” diyor.

Bu olayın üstünden neredeyse 15 yıl geçti ve o zamandan beri, Magness sadece başarılı bir koşu antrenörü değil, aynı zamanda insan performansı konusunda bir uzman haline geldi, NASA'dan Nike'a kadar herkesle birlikte çalışıyor. 2017’de Brad Stulberg ile birlikte Peak Performance kitabını yazdı. Yeni kitabını benzersiz ve özellikle faydalı kılan şey, “emeksiz yemek olmaz” şeklindeki modası geçmiş bakış açısı ile kolayca tembelliğe dönüşebilen daha çağdaş özbakım modeli arasındaki farkı anlatması. Acıyı yönlendirmek için farklı, daha üretken bir yol keşfediyor; bu bakış açısı ne doğrudan acı çekmeyi savunuyor ne de acıdan tamamen kaçmayı. Bu “acı”, en hızlı kilometrenizi koşmaya çalışmanın verdiği rahatsızlık da olabilir, bir saatlik yoğun bir çalışma temposu da olabilir ya da sadece telefonunuzu daha az kullanmaya çalışıyor bile olabilirsiniz.

Dayanmaya çalıştığınız “acı” ne olursa olsun, Magness bu acıyı daha üretken olmak yönünde nasıl kullanabileceğinizi anlatıyor.

GQ

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası