Fitness

Bench Press Rekorunu 5 Adımda Nasıl Geliştirirsin?

Spor yaparken rakibimiz, kendimiz. Ama söz konusu bench press olunca, en tecrübeliden yeni başlayana herkesin aklına kaldırılan ağırlık gelir. Çünkü bench press potansiyeliniz genel fitness durumunuz ile ilgili fikir veren ölçülerden biridir. Peki bu favori 'göğüs' antrenmanını nasıl geliştirebiliriz? Hangi diğer kaslarımızı, nasıl kullanabiliriz?

Göğüs antrenmanları, özellikle erkeklerin bayıldığı ve haftada en az bir kez yaptığı türden antrenmanlardır. Göğüs egzersizlerinin olmazsa olmazı bench press ise göğüs kaslarının kuvvetlenmesinde ve gelişiminde büyük önem taşır. Birçok farklı eklemin harekete dahil olduğu bench press, doğru formda ve şiddette yapıldığında vücuttaki kasların neredeyse tamamını çalıştırır. Başta göğüs kaslarınızı etkili bir şekilde geliştiren bench press, aynı zamanda omuz ve arka kol (triceps) kaslarınızın da gelişimine katkı sağlar.

bench press nasıl gelişir

Doğru formda yaptığınız sürece ne kadar ağır kaldırabilirseniz, o kadar fazla verim aldığınız bir egzersiz olan bench press, kas gelişimi yani hipertrofi yaratacak derecede yüklemeler için uygun bir egzersizdir. Bench press sadece kas gelişiminizle alakalı değildir. Bench press egzersizi fitness seviyeniz hakkında tek söz sahibi olmasa da, genel durumunuz hakkında belirli fikirler verebilecek bir ölçüt egzersizdir. Belki de bu nedenle birbiriyle rekabet eden arkadaşlar arasında da sıklıkla karşılaştırılan bir harekettir.

Bench Press, Deadlift, Squat: Hangi Kasları Nasıl Çalıştırır yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Bruce Willis, Unbreakable 2000, Touchstone Pictures

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası