Kondisyon Ve Dayanıklılık Nasıl Artırılır?
Fitness

Kondisyon Ve Dayanıklılık Nasıl Artırılır?

Kas kütlenizi başarılı bir şekilde artırırken, kondisyonunuzun ve dayanıklılığınızın da artmasını isteyebilirsiniz. Doğru beslenme ve yeterli uyku ile birlikte desteklediğiniz ağırlık antrenmanları, genel fitness seviyenizi üst basamaklara taşıyacaktır. Denklemde bir soru açıkta kalıyor: Kondisyon Ve Dayanıklılık Nasıl Artırılır?

 

Önceki yazılarımda da söz ettiğim gibi herkesin kendine uygun oranda kardiyo yapmasını da destekliyorum.

Dayanıklılığını artırmak isteyen birçok sporcunun kardiyo çalışması olarak koşuyu ve bisikleti tercih ettiğini gözlemliyorum. Gözlemleyemediğim noktada ise bu genel yönelimin hala sürdüğünü tahmin ediyorum. Ancak koşu bandına atlayıp koşmak veya bisikletin selesine oturup pedal çevirmek, tek başlarına kardiyovasküler fitness seviyenizi zirve noktasına ulaştıramayabilir. Sadece spor salonunda değil, hayatınızın birçok alanında tahmin ettiğinizden daha fazla işinize yarayacak olan dayanıklılığınızı hangi basit yöntemlerle artırabileceğinizden bahsedelim.

Sonuç olarak antrenman programınızı az önce bahsettiğim bileşik egzersizler, kombine egzersizler, istasyon çalışmaları, kardiyo egzersizleri ve patlayıcı hareketlerle kuşatıp beslenmenize ve uykunuza da dikkat ederseniz, oldukça kısa bir süre içerisinde antrenmanların size daha kolay gelmeye başladığını, merdivenleri farkında bile olmadan üçer beşer çıktığınızı ve hatta yatakta daha iyi performans göstermeye başladığınızı göreceksiniz.

Karın kası yapmanın ve yapmamanın 7 yolu yazısını buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası