Oblik Kaslarınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz
Fitness

Oblik Kaslarınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz

En "ölçülebilir kas grubu" olmasalar da, oblik kasları hala önemli bir kas grubu ve geliştirmeniz gerekiyor. En etkili sonuçları almanız için toplumda adonis kası olarak da bilinen bu bölge için hangi egzersizleri yapabileceğiniz konusunda bir fitness koçuna danıştık.

Brad Pitt'in Fight Club’daki vücudunu hepimiz istiyoruz. Bu bir gerçek. Ancak bu karın kaslarının sadece karnı çalıştırarak oluştuğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz, dolayısıyla okumaya devam edin. Oblik kasları (karnın yan bölgesinde bulunan kas grubu) manşetlerde– veya Instagram’da– geniş omuzlar veya kaslı bacaklar kadar yer bulmuyor olabilir fakat oblik kaslar bizim için hala hayati bir kas grubu.

Evet, karın kaslarınızı çalıştıran birçok egzersiz var, ancak egzersiz seansınızın bir bölümünü özellikle oblik kaslarınıza ayırmıyorsanız, bu rutini değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir. İster evde ister spor salonunda egzersiz yapıyor olun, beş ila on dakikalık karın çalışmasının ardından oblikleri çalıştırmak değerli bir bitiriş olur ve kanınızın son damlasına kadar bunun için emek vermeye değer.

Göğüs kaslarınızın hemen altından belinize kadar uzanan oblikler dengeleyici kaslardır, günlük yaşamda düz ve güçlü kalmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda deadlift, squat gibi büyük (ve tehlikeli) egzersizler için gereken desteği sağlar. Vücudunuzun güçlenmesi için Sağlam bir temel oluşturmanız gerekiyor. Oblikler ise size destek sağlayacak temel kas gruplarından biri.   

Aklınızda oluşan soruyu biliyoruz… Bu egzersizler belinizi inceltir mi? Estetik açıdan konuşursak, karın kaslarınızın belirginleşmesi için inanılmaz derecede düşük vücut yağınız olmalı (herkes farklıdır tabii ki ama biz en az yüzde 10 ila 15'ten bahsediyoruz). Ancak, abdominallerinizi çalıştırmazsanız - en sportif insanlarda bile ortaya çıkmaları pek de olası değil.

Oblik kaslarını çalıştırmanız gerekliliği bilimsel açıdan da kanıtlanmış durumda. Obliklerinize biraz sevgi göstererek çekirdeğinizi güçlendirmeye odaklanmalısınız, yağ kaybı içinse daha sonra endişelenirsiniz. Eğer kilo vermek istiyorsanız, bunu muhtemelen uzman yardımı ile sağlıklı ve üzerine düşünülmüş bir şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız. 

(Karın egzersiz rutininiz ile zaten kendinizi iyi hissediyor olabilirsiniz, ancak üzerinde çalışmak için başka bir niş kas grubu bulmak istiyorsanız dikkatinizi lats, trap ve hamstrings kılavuzlarımıza yönlendirin. Dergi göğüs, sırt, biseps, triseps ve omuzlar için egzersiz rutinlerine ilişkin tavsiyelerle dolu).

Öyleyse, üzerinde düşünülmesi gereken tek bir soru kaldı: Oblikler için en iyi egzersiz hangisi? Uzman PT Katie Anderson beş hareketle aşağıda sizin için özetliyor. Buradaki odak noktası TRX ekipmanı, ancak bazı kolay değişikliklerle aşağıdaki egzersizleri ekipmansız bir şekilde de yapabilirsiniz veya sadece dambıl kullanabilirsiniz. 

Haftalık spor rutininize daha fazla karın ve oblik egzersizi eklemek için bu listeyi bir başlangıç noktası olarak kullanın.

Katie Anderson, FLY LDN'de Spor Başkanı

British GQ

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası