Fitness

Supplement Kullanımı ve Değişim Beklentisi | Yanlış Bilinen Doğrular

Gıda takviyeleri, yani supplement’lar konusu belki de doping kaynaklı çok hatalı varsayımların yapıldığı ve insanları gereksiz yere korkutan bir konu olmuş vaziyette.

Supplement Kullanımı

Talha Beşir

“Supplement” kelime anlamıyla ek, ilave, takviye anlamına gelir. Başlıca yaptığımız yanlışlardan en büyüğü takviyeleri “ilaç” adı altında konumlandırmak ve onlardan olağanüstü pozitif etkiler beklemektir. Adı üstünde ilave olan bu grubun asıl amacı var olan beslenme düzenimizdeki eksiklikleri sağlıklı şekilde tamamlamaktır. Yani “supplement”lar ihtiyaç halinde kullanıldığında sadece beslenme ve gelişim programınızdaki eksikleri gidermeyi hedefler. 

İşin vücuda olan yan etkilerini konuşacak olursak; genetik (kalıtımsal) olarak herhangi bir böbrek ve karaciğer rahatsızlığınız yoksa, ihtiyacınız olan dozda takviye kullanmanızın sağlığınıza olumsuz hiçbir etkisi yoktur.

Yalnız bu konuda mutlak suretle söylemek istediğim birkaç cümle var. Dünyanın en zengin içerikli ve en yüksek standartlarda üretilmiş takviye gıda ürünü bile genetik yapımız ve evrimsel sürecimiz açısından asla hiçbir “gerçek besinin” yerini tutmaz. Bu nedenle takviye gıdalardan alacağımız desteği gerçek besinlerden alacağımız destekle karıştırmayalım ve önceliği daima doğduğumuzdan bu yana tükettiğimiz gıdalara verelim.

Vücudumuzun yapı taşlarından ve takviye gıdalardan bu kadar bahsetmişken son dönemde trend olan ve popülerleşen kolajenin özetle ne olduğundan ve öneminden de bahsetmek isterim. Vücudumuzun üçte birini oluşturan ve protein sınıfında yer alan kolajen, insan vücudundaki proteinlerin üçte birini oluşturur. 

Kolajeni cilt sağlığı ve eklemlere bazı yararlar sağlamak için günde yaklaşık 10 gram dozlarda kullanılabilir ve yemeklerle birlikte tüketebilirsiniz. Diğer protein kaynaklarına göre daha az etkiye sahip olduğu ve zayıf bir amino asit profili nedeniyle bir protein takviyesi olarak (kas kazancı ve yağ kaybı için) yüksek dozda alınmamalıdır. Ayrıca kolajen takviyeleri hayvanlardan elde edilebildiği için vegan dostu olmadığını belirteyim.

 

Değişim Beklentisi

Antrenmanı, sporu, egzersizi, “wellness” adı altında her ne yapıyorsanız bunu hayatınızda bir görevi değil de, kendiniz için yaptığınız en iyi yatırım olarak görmeye çalışın. Antrenman yapmayı kesinlikle günlük rutininizi bozacak bir olay gibi görmeyin.

Hep bahsederim, yine bahsetmek istiyorum; daha çok lezzetin tadına bakmak için antrenman yapın, daha çok hazzı tatmak için sağlıklı olun… Antrenman yapmanın ilk nedeni, sağlığınızı hep daha iyi bir seviyeye çekme iç güdüsünden olmalıdır. Önce sağlıklı olalım ki hayatımızı minimum sağlık sorunları ile sürdürebilelim. Antrenmana ayırdığımız zamanı geleceğe yatırımımız olarak görmeliyiz. Kaç yaşında olursanız olun, içinde bulunduğunuz beden ölene kadar size eşlik edecek.

!! Supplement/ek gıda kullanımıyla ilgili önce bir profesyonele danışmalı ve sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir durum oluşturmayacağından emin olmalısınız.!!

 

İDEAL ANTRENMAN SÜRESİ VE SIKLIĞI

ideal antrenman süresi

 

İZLE
#BenimAntrenörüm: 2. Hafta
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası