Bir Başka Logo Çılgınlığı

Vetements’ın bir lojistik firma logosunu sokak stilinin en hit imajı haline getirdiği dönemi hatırlıyor musunuz? Moda markalarının dışında firmaların logolarını giyme işi o günden sonra çok değişti.

02 Ağustos 2020

Bir Başka Logo Çılgınlığı

  

2015 Ekim’inde Paris’te moda haftasının en anti-moda anı Demna Gvasalia liderliğindeki markanın koleksiyonundaki bir parça, lojistik şirketinin kendi internet sitesinde 6,5 Dolara sattığı parçanın neredeyse aynıydı. Piyasaya çıktığında yaklaşık 250 dolarlık etiketiyle yok sattı. Çünkü zaten Instagram’ın nüfusu kesimi, sokak stilinin mühim figürleri hep bu çarpıcı ve basit t-shirt’le fotoğraflandı. Lojistik firmanın CEO’su da GQ’nun sayfalarında şirket logosunun yer aldığı parçanın Vetements üretimini giyince modern zamanların moda akışında bir dalga daha güçlenmiş oldu. 

 

Trend analistlerine göre moda sistemi ‘hack’lenmişti. Tasarımcıya göre ise var olan parçalara yeniden hayat veriliyordu. Bu çok karlı bakış açısının benzer uygulamaları hızlı moda markalarından, ünlü moda evlerine sıkça uygulandı. 

 

Gazlı içecek markalarının logosunun basılı olduğu ürünleri havalı bulduğum ilk gençlik dönemimi hatırlıyorum. Bir de orijinal NASA ürünlerinden birini sipariş etme hakkım olan günü. Lisanslı ürün sempatizanlığı, moda markalarının dışında firmaların logolarının kullanım durumu, uygulamada yeni bir modelde sürüyor. Mesela şu günlerde bir mobilya firması ilk kıyafet koleksiyonunu tanıtmaya hazırlanıyor. 

 

Tasarımın eli nereye değerse mevzunun konumlandırması dramatik şekilde değişiyor. Bir başka logo çılgınlığı devam ediyor. Siz hangi noktaya daha yakınsınız? Sempati duyduğunuz bir firma ürünlerini giymeye mi, yoksa günlük hayatta fark etmeyeceğiniz bir logonun tasarımcı dokunmuş haline mi? 


Tom Ford, İlkbahar/Yaz 21 ile 'Hazır Oldan Rahata' geçti

MODA | Tom Ford, İlkbahar/Yaz 21 ile 'Hazır Oldan Rahata' geçti

Tommy Hilfiger'in Yeni Sürdürülebilir Koleksiyonu ile Tanışın!

MODA | Tommy Hilfiger'in Yeni Sürdürülebilir Koleksiyonu ile Tanışın!

Dönemin En Hit Tasarımcılarından Biri ile Çalışan Bir Modaevi Başka Ne Yapabilir?

MODA | Dönemin En Hit Tasarımcılarından Biri ile Çalışan Bir Modaevi Başka Ne Yapabilir?

Dönüp Dolaşan Trend: Sandalet & Çorap

MODA | Dönüp Dolaşan Trend: Sandalet & Çorap

Yeni Bir Alışveriş Modeli

MODA | Yeni Bir Alışveriş Modeli

Mango Man'in Yeni Yüzü: Alain-Fabien Delon

MODA | Mango Man'in Yeni Yüzü: Alain-Fabien Delon

Daha Fazla Göster